SUCCESVOLLE H.B.S. HOCKEYPLOEG SIGARETTEN VIELEN UIT DE LUCHT OF KWAMEN ZE VAN PROPAGANDADIENST VAN DE N.S.B. 2 't 3Cleine 3Crantóje leeM iedereen Op de in 1927 in Leeuwarden gehouden Sportdag was het de hockey ploeg van de Gemeente HBS aan de Achter de Hoven, die met de eer ging strijken. Dat feit was natuurlijk belangrijk genoeg om de succesvolle heren te vereeuwigen en nu wordt het na bijna vijftig jaar wel tijd, dat de foto in de krant wordt afgedrukt. Helaas heeft de tijd enkele namen uit het geheugen van onze berichtgever weggewist, maar de meeste bleven toch wel bekend. We beginnen op de achterste rij en gaan zoals altijd van links naar rechts: een onbekende, gymnastiekleraar Piet Smit, Kees Stelling, directeur Lopes Cardozo en nog een onbekende. Op de tweede rij: eerst weer twee onbekenden, dan Tamme Oosterhof, Lammert Dijkstra en Jan Tuininga. Tenslotte beginnen we op de voorste rij weer met een onbekende, Rinze Douma, Ale Stoelinga, Wijbren Heerema, een De Groot en nog een onbekende. In den ochtend van den 31sten Augustus van het vorige jaar zijn in verschillende gedeelten van ons land, o.a. in den omtrek van Leiden, pakjes sigaretten gevon den van een bizonder karakter. Zij hadden een omslag van oranjepapier, bedrukt met kleine witte V'tjes en het opschrift "Nederland zal herrijzen", door kruist door een'groote witte V, aan de andere zijde een ge kroonde W en het opschrift 31 Augustus 1941. Op de zijkanten waren de woorden "Oranje zal overwinnen" gedrukt. Op de lip van het pakje las men de mededeeling "Deze sigaretten zijn vervaardigd uit Neder- landsch-lndische tabak." Op de dagelijksche persconfe rentie van Zaterdag is in verband met deie pakjes een merkwaardige mededeeling ge daan, aldus de N. R. Ct. Vele personen hebben in den waan verkeerd, dat Engelsche vliegers deze pakjes hadden uitgestrooid en hebben er gretig bedragen voor betaald, die in vele gevallen ten zeerste j;ijn opgeloopen. Men noemde prijzen van een rijks daalder tot 50.- die voor een pakje zouden zijn betaald. Wel nu, op de persconferentie van heden werd meegedeeld, dat er in dit geval volstrekt geen Engelsche of andere vliegers in het spel geweest zijn, maar dat het geheel een grap is geweest van den Propagandadienst der N.S.B., bedacht door den propa gandaleider, den heer Voorhoe ve, en werd uit naam van dezen met genoegen geconstateerd, dat de handel in de bewuste pakjes voor het propagandafonds van de N.S.B. een bedrag van niet minder dan 30.000 heeft opgebracht. Terwijl de pakjes van hand tot hand gingen voor steeds hoogere prijzen, lachte de heer Voorhoeve in zijn vuistje. Het oogenblik is thans gekomen dezen truc te onthullen. Dit verhaaltje'heeft in 1942 in de Nederlandse dagbladen gestaan. Wat we nu, zoveel jaar later, nog wel eens zouden willen weten is dit: was dat nu inderdaad een handige zet van die jongens van de N.S.B. of zijn het tóch sigaretten geweest, die door gealieerde vliegtuigen boven ons land waren gedropt Misschien zijn er abonnee's, die deze vragen kunnen beantwoorden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 2