LEEUWARDER STRAATMUZIEK: 1912 WINTER DANKBARE WEESJONGEN KWAM NOG EENMAAL TERUG 3 STEENHOUWERIJ D. ARENDS HARLINGEN 'f 3i(eme 3^-rantóje ieeót iedereen Wij dachten het pleit reeds te hebben gewonnen. October, November en December brachten ons zacht winterweer en ook begin Januari deed het beste hopen. "Wij komen mooi door dezen winter; veel zorg en leed worden den noodlijdenden bespaard." Dat waren zoo de opmerkingen van hen, wier dagelijksche zorgen het Winterhulpwerk geldt. En nu sedert ruim een week, is een felle koude over ons land gekomen. Hoe mooi ook het winterlandschap is, hoe vreugdevol het de harten van duizenden stemt nu de schaatsen kunnen worden ondergebonden, wij mogen en kunnen niet vergeten dat talrijke gezinnen in het volk lijden door gebrek aan middelen om deze onwelkome bezoekster de koude, buiten de deur te houden. Dubbel is het daarom ons aller plicht hen te helpen, opdat zij zich omringd gevoelen door de zorgen van het geheele volk. Aanstaanden Vrijdag en Zaterdag zal Winterhulp de verkeerscollec- te houden, de vierde bus-, huis- en straatcollecte van dezen winter. Juist nu het geen pretje is, moeten wij ons een ochtend, een middag, beter nog een geheelen dag losbreken uit de behagelijke sfeer onzer woning. Nu laten wij de schaatsen voor die dagen rusten, omdat wij eerst onzen eereplicht moeten vervullen tegenover die ouders en kinderen in ons volk, die het bitter koud hebben. Wij kunnen hen door ons werk, dat gezamenlijk zoo licht te dragen is. veel leed besparen. Meldt u daarom spontaan ais collectant in de plaats uwer inwoning. Hoe meer handen, des te lichter de arbeid. U kunt dan elkander aflossen en na het vervullen van uw eereplicht de schaatsen met des te grooter vreugde onderbinden. En gij, gevers, maakt het den collectanten gemakkelijk. Helpt hen vlug wanneer bij u wordt aangebeld, of op straat om een offer wordt gevraagd. Stop bij het uitgaan uw offer in den zijzak of de handtasch, opdat u in de koude geen geld behoeft op te zoeken. Op deze wijze zullen de bussen spoedig vol zijn en uw daad zal tallooze harten dankbaar stemmen. 's Gravenhage, 20 Januari 1942. Piek. Rond 1700 woonde er in het Blauw- of Claarkampsterwees- huis in Franeker een jongen, die door zijn omgeving Pieter God loos werd genoemd. In het begin van de achttiende eeuw, toen hij zestien was, verliet hij de stad Franeker om z'n geluk in Nederlands Oost Indië te be proeven. Nooit werd er meer wat van hem gehoord, tot er omstreeks 1740 bij de president-weesvoogd Jaco bus Scheltema belet werd ge vraagd door een meneer, die in het Heerenlogement logeerde en die zich voorstelde als Blauw. De heer werd binnengelaten en zei toen, dat hij graag eens met de heren voogden wilde spreken. Daarop werden de andere regen ten verzocht bij de president te komen en toen allen bijeen waren vertelde de vreemdeling. dat hij onder de naam Blauw fortuin had gemaakt, nu in Zeeland woonde en naar Frane ker was gekomen om een oude schuld te voldoen. Hij was namelijk in het Blauw- weeshuis opgevoed en wilde, omdat hij nu rijk was, zijn alimentatiepenningen terugbeta len. Wel, daar werd een lekker glaasje op gedronken en terwijl de heren zo gezellig bij elkaar zaten, gaf de heer Blauw te kennen, dat het hem een groot genoegen zou zijn nog eens als vroeger met de weeskinderen te mogen aanzitten aan een ge meenschappelijke dis. Daarbij verlangde hij op dezelfde plaats te mogen zitten, waarop hij als jongen gezeten had, toen hij het weeshuis verliet en welke plaats hij nog goed in z'n geheugen had. Aan zijn wens werd voldaan en de volgende dag zat meneer Blauw temidden van de wezen aan de dis. Intussen onderhield hij zich bijzonder gezellig met de kinderen en spoorde hen aan tot ijver, vlijt en eerlijkheid. Voor allen had hij een klein geschenk meegebracht en na het eten nodigde hij de kinderen in "de blauwe kamer", waar hij ze tracteerde op poffertjes en ander gebak. Ook had hij in de "Heerenkamer" een "aanzienlij ke maaltijd" laten aanrichten door de kok uit het Heerenloge ment, waar hij met 'een paar kennissen en de voogden van het huis aanzat. Bij deze gelegen heid bood hij de voogden zijn portret aan. dat, ter herinnering aan deze dankbare oud-wees, nog jarenlang op de Heerenka mer gehangen heeft. LEEUWARDEN: VOORSTREEK 90 TELEFOON 05100 25067 Het oude vertrouwde adres voor Uw GRAFWERK en ALLE NATUURSTEENWERKEN. Werkplaatsen: James Wattstraat, telefoon 05100 - 26805 Harlingen - Fabriekstraat 7 Telefoon 05178 2895 In 1912, het jaar, waarin De Patijntjes werden opgericht, maakte fotograaf Dwinger van de Oostergrachtswal, hoek Molenpad, deze foto van het Leeuwarder Straatmuziekcorps. Voor ons, meer dan zestig jaar later, is het wel een bijzondere plaat Staande: Marten Sinnema, J. Brouwer, H. Worthe, K. Grummer jr., en P. Brouwering. Zittend: Jac. van der Zee, Mart. Worthe, Grummer sr. en Sipke Sinnema. Van deze heren zouden Jac. van der Zee en Marten Sinnema het langst deel uitmaken van het Patijntjescorps - we zullen ze in de volgende afleveringen van 't Kleine Krantsje nog wel vaker op foto's tegenkomen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 3