HERINNERING AAN T KALVERDUKJE Uw eigen bank Friesland Bank Er was een wegje bij ons huis. Zo'n leuke kleine weg. Met meidoorns, vol met bloesem, en ook een groene heg. En langs die weg een kleine sloot, vol biezen en wat water. yEen oud vermolmd en roestig hek, en ook een knotwilg staat er. Wat eendekroos, wat waterlis, een beetje zonneschijn. Wij vingen er salamandertjes met buikjes van karmijn. Maar ach, die tijd is lang voorbij. Het is nu heel veel later Vaak denk ik aan die weg, die sloot, vol biezen en wat water. Bart van der Weerdt. 'f 3Cieine 3£rantóje leeM iedereen Lezers klommen in de pen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Bijna veertig jaar geleden - alweer - een foto van het kranige keurcorps van Quick, gemaakt in de school aan de vroegere Schoolstraat in Huizum. Links Arthur Gauder, een Zwitser, die les gaf en Klaas Douma uit Kollum; dan de Quick-sterren Piet Pruis, Heintje de Boer, Meine Jorna, Kees Pruis, Edzer Dirksen, Ko van der Ven, Peke Dolstra, Wiebe Spoelstra en Jaap Rutgers. Wie het precies wil weten: de foto is van 15 december 1937. BARTLE BULT In 't Kleine Krantsje nummer 234 heb ik gelezen van kleine Jan Faber. die altijd Bartle Bult werd genoemd. Ik ken hem al van mijn tiende jaar af. Dat zal 'ik u uitleggen. Mijn ouders woonden op Schenkenschans aan de Snekertrekweg bij de kalkovens. Daar ging ik elke dag voorbij als we naar school moesten naar de stad. Ik heb ook nog bij meester Bresson gezeten, die woonde met z'n vrouw naast de school in de Speelmansstraat. En als ik dan wel eens overbleef als het slecht weer was (het was een heel eind van Schenkenschans dan zei meester Bresson: je kunt een kolkje bij ons leegscheppen en dan kreeg ik een halve stuiver en ging bij Van den Berg op de Voorstreek wat koek kopen. Bartle lag daar met zijn vissers bootje, want hij ging altijd vissen. Dan had hij nog een kameraad, die heette Dijkstra en dat waren gezworen kameraden. Er lag nog een schip met moeder en twee dochters Miedema. Die hadden met mekaar een goed inkomen, u weet wel, wat ik bedoel. Dat ging zo goed, dat ze verhuisden naar de Emmakade. Later reden ze rond in een fijne slee met een aparte claxon er op; dus dat zaakje- ging goed. Daarna zijn ze naar Holland vertrokken, waar ze nog meer konden verdienen. Het is dus al zo'n drie en zeventig jaar geleden, dat ik Bartle leerde kennen - ik ben nu twee en tachtig - cn als ik naar school ging kwam ik Bartle wel eens tegen met zijn vriend Dijkstra; dan hadden ze weer paling verkocht bij hun vaste klanten. Bartle was dus ook in Leeuwarden een goede bekende, net als die andere figuren van de stad. Hij dronk nogal een stevige borrel en slingerde soms behoor lijk langs de Snekertrekweg. Toen ik van school af ging en een paar jaar op zee ging varen heb ik Bartle uit het oog verlo ren en het kan dus best zijn, dat hij van Berlikum naar Ritsuma- zijl is verhuisd, maar daar zal hij nu niet meer zijn, want hij was zeker twintig of dertig jaar ouder dan ik. Birdaard D. Spijkerman. LEEUWADDERS PRATE Mijn eerste kennismaking met Leeuwarden of over Leeuwarden herinner ik me. was in mei 1907. We verhuisden (fam. de Vries) van Groningen naar Leeuwar den. Pa zei in de trein tegen ons (d.w.z. broer Bernard, zus Klara en ik, Reina) "nu moeten jullie voortaan Leeuwarders praten, van kust en wust en bust en skt'inen anne futen." Dat vonden we natuurlijk prachtig. De twee oudsten moesten al dadelijk naar de grote school (school 4 Schoolstraat) maar dat was er voor mij nog niet bij. Pa zei: "Reina, ga jij maar op straat spelen." Nu, dat was aan U weet het toch nog wel SLAGERIJ SWART voor droge worst en speciale vleeswaren gemaakt naar eigen 100 jaar oud recept. Ook voor speciale dagen het adres voor rollades en specialiteiten. Nieuwestad 16 - Leeuwarden geen dovemansoren gezegd en ik dapper de straat op. Maar dat werd huilen geblazen, de kinderen wilden .niet met me spelen, ze zeiden "Die meid praat zo gek Het Gronings accent w as daar de schuld.van. 's Middags werd ik meteen naar de bewaarschool gebracht aan 't Vliet en om vier uur kwam ik al met andere kinderen thuis. Het leed was dus gauw geleden. Ons huis stond Achter de Hoven over het spoor. Het was, en is er nog, in een rijtje van vier huizen, alleen was er bij ons huis nog een keuken aangebouwd en kwamen we door de steeg in de keuken. 's Morgens werd de deur al vroeg opengemaakt en dan bracht vrouw Koerts heerlijk vers wit- en bruinbrood. Wat hebben we daar een gezelli ge tijd met de buren gehad. De familie's Reitsma, Kooistra en Matroos aan de ene kant, de familie's v.d. Veen, Zuidema. Molenaar, Smit, Sperling en niet te vergeten de familie Vossen- berg. Bij deze laatste familie was ik altijd erg graag, er waren daar veel kinderen. Vader Vossenberg ging er dage lijks op uit met de groentekar; grote hond er onder, Siras was zijn naam. Tine, die toentertijd mijn vrien dinnetje was en ik gingen altijd naar de groentetuin van haar vader. Daar werkte Josef, de knecht. Als de kersen aan de bomen kwamen liepen we met potdeksel door de hof om de protters te verjagen en als de bessen rijp waren bessen pluk ken. Dit deden we ook wel bij Kaastra. Ook was het een feest als er snijbonen werden inge maakt. Allen hielpen mee te draden, dan werd er een molen tje gehuurd en om beurten draaien. Achter de Hoven was toen nog aan de buitenkant van de stad, alleen de Vegelinstraten waren er en het mooie Pel; waaraan nog de Blekerij was met de vijver er achter, waar we kikkers vingen met een rood lapje aan een lijntje. De zomervacantie van 1911, de hete zomer, brachten we het meest door op het weilandje tegenover de melkfabriek (nu staan er huizen op) daar stonden hoge oude bomen en het was er heerlijk koel. Als we dorst hadden gingen we met een lege Hes naar de fabriek en kregen er water. Tegenover ons woonde een jongen. Douwe Koopal, maar wérd altijd Douwe Muus ge noemd, waarom weet ik niet. Verder de familie Giezen en op de andere hoek van de 3e Vegelinstraat ook een familie de Vries, daar was een meisje Christien en een jongen, ook met deze twee heb ik veel gespeeld. Den Haag RJ. de Vries

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 4