Uw eigen bank Friesland Bank f .tlcüic 5iranf*>/c lecöi iedereen Lezers klommen in de pen HET ROOIE DORP I Het Rode Dorp roept bij mij ook herinneringen op. Wij trouwden in 1919. Toen kon men, net als nu geen huizen krijgen en daarom kocht m'n man een woonschip met zeil/roeiboot van een officier, want die hadden een zoontje van 1 2 jaar en vonden dat een beetje griezelig aan 't water. Zodoende hadden zij een nog in aanbouw zijnd huis gehuurd in 't Rode Dorp. Maar daar brak een staking uit en zo moesten wij ons huwelijk uit stellen. Ons woonschip lag aan de Potmarge en aan de moestuin van de heer Beintema, Achter de Hoven. Maar 't wonen daar was erg stil. Een hele overgang van 't drukke kantoorleven op dat stille water. Ik was soms blij, wanneer ik door m'n kijker een paard of een koe in 't land zag lopen. Eens had ik een kalf op de brug, ik doodsbenauwd, gauw de deur op slot (net of dat dier de deur open kon krijgen). Overdag was ik altijd alleen, want m'n man had z'n kantoor in de stad. Dinsdags en vrijdags had ik hulp voor m'n werk, maar overigens alleen. Daarna kregen we een hele verandering, door te gaan wonen op de Willemskade. Donderdags kwamen de boten met vee aan (toen nog met boten) en dat was lossen op de wal. Ons dienstmeisje was met ons dochtertje aan de wandel en daar gaat een koe op hol. Achteraf hoorde ik, dat dat dier een andere kant was opgegaan, dan zij tweeën. Maar op dat moment zat ik in doodsangst. Dat gebeurde toen nogal eens, maar dat is allemaal verleden tijd. Amsterdam Mevr. M. Wiels- ma-van der Molen. HET ROOIE DORP II Ook wij hebben in het Rooie Dorp gewoond. Niet lang, maar lang genoeg om er prettige en minder prettige herinneringen aan over te houden. In 1932 werd de pepermuntsje- fabriek V.S. van Harlingen naar Leeuwarden overgeplaatst. Mijn vader werkte daar en zodoende kwamen wij op een koude februaridag op de noor delijke hoek van de Kwekerij straat en de Weistraat te wonen. Bar koud Pa was gewend om in de zomer met m'n beide broers te gaan zwemmen. Dat misten we hier wel maar ze kwamen er al gauw achter, dat dit ook in de Greuns mogelijk was. Even door het land lopen dat grensde aan de Boomgaardstraat, dan waren ze het vlugst waar ze wilden wezen.. De eigenaar van dit land kwam er achter dat er over z'n land werd gelopen en schakelde de politie in. Per slot hing er niet voor niets een bordje van: Verboden Toegang artikel 461 Wetboek van Strafrecht Op een avond - toen veel buurtkinderen met mij Pa en de jongens na zwaaiden - stond er plots een pliesie. "Wie is die man vroeg hij aan ons. Dat is de Boer "Nee, dat liegen jullie", zei hij. Maar de kinderen jokten niet en hielden vol: "Eerlijk waar, pliesie, dat is de Boer met sien zeuns Nou eerlijk waar, ze logen niet, want mijn vader heette de Boer. Boos reed de agent weg. gauw het Zwarte Wegje om, zo kon hij ook bij de Greuns komen. Er was in die tijd een man, die geregeld met negotie langs de deuren kwam. Als hij hoge nood had ging hij even in de greppel zitten - tot vermaak van de vele kinderen die dan joelden "Een kiewiet op 't nest - een kiewiet op 't nest Ook herinner ik me dat de Zeppelin kwam in 1933. Bij ons op de hoek zag je hem eerst als een stipje aankomen boven de spoorlijn van Leeuwarden naar Groningen. Ook wij leerden het schaatsen op de spoorsloot - en 's zomers kikkers en salaman Men Kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. ders vangen. Tenslotte wil ik nog wijzen op de foto in nr. 237. Volgens mij is dat Kruidenier Wijs, die na Van der Schoot de winkel betrok. Daar tegenover woonde de familie de Haan (fietsenmaker). Dus niet, zoals vermeld hoek Achter de Hoven. Maar daar was de Warmoeze- nierstraat. We hebben er nog geen twee jaar gewoond. En toch - vele herinneringen in 't Rooie Dorp, waar toendertijd - de fienen en de rooien in de verkiezingsstrijd - het leven elkaar ook wel eens zuur maak ten. Want elkander uitschelden konden ze toen ook. Gelukkig is dat tegenwoordig niet meer zo. Maar dat vrije spelen is ook voorbij. Jammer. A. Looyenga-de Boer. KLEUTERSCHOOL Naar aanleiding van de foto: "Kleuters in de kleuterschool aan de Tuinen", wilde ik u het volgende laten weten. Op de foto staan Mej. Fischer, hoofd van de Kleuterschool, de kleuteronderwijzeres Mej. Broers en de kwekelinge Tilly de Vries. Ik heb ook als kwekelinge op deze school mijn praktijkoplei ding genoten. De opleiding voor kleuterleidster begon pas weer in 1924, daar was toen veel belangstelling voor. De lessen werden 's avonds gegeven in de school aan de Wissesdwinger (school 4) Direc teur van de opleiding was de heer H. Westerhuis. Verder kregen wij les van de heren H. Valkema, E. Caspers (tekenen) en de dames Groeneveld (fröbe len) en Bender (zang). In verband met het vertrek van Mej. Groeneveld wegens huwe lijk werd bijgaande foto van de leerlingen gemaakt. Verschillende namen kan ik nog wel noemen, maar enkele zijn mij ontschoten, vandaar de vraagtekens. Bovenaan: Bovenste rij: Tilly Wallner, Mien van Veen, Riemy Bouma, Anke Sinnema, Ali Tanja (iets lager), Titi Stelma, Tjits de Wilde en Annie de Vries. Op de stoel: daarna: Aagje Nieuwland, Titi de Hoo, Willy Westerdijk, Boukje Bergstra en Fokje Sytsma. Voorste rij: Elle Molenaar, Jel van der Meij, Tjits Warringa, De meeste leerlingen op deze foto kwamen uit Leeuwarden, 't Zou misschien wel aardig zijn (Vervolg op pagina 8) U weet het toch nog wel SLAGERIJ SWART voor droge worst en speciale vleeswaren gemaakt naar eigen 100 jaar oud recept. Ook voor speciale dagen het adres voor rollades en specialiteiten. Nieuwestad 16 - Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 4