RECREATIE IN VROEGER DAGEN 8 't kleine 3^-rantóje leeót iedereen KANTERLANDEN OM Iedereen heeft behoefte aan ontspanning. Men wil de dage lijkse sleur van het leven wel eens ontvluchten. Vooral in 't voorjaar en in de zomer lokt vaak het weer uit een tijdje verpozing te zoeken in de vrije natuur. Dan verzamelt men ook weer nieuw kracht, die nodig is, voor de strijd om het bestaan. Op zon- en feestdagen is de trek naar buiten groot. Wanneer het weer het toelaat ontvluchten de mensen de stad. Dan geldt het; "de stad nu ont vlucht, ontplooi uwe longen in zuivere lucht." BEKOORLIJKE PLEKJES Voor de mens van nu staan auto, motor en bromfiets klaar. Men kan zich wat verder van huis bewegen, naar streken met bos en hei. Beetsterzwaag of Gaas- terland trekken dan, waar de heer lijke boslucht je goed doet. Op de fiets is men genoodzaakt wat dichter bij huis te blijven. Maar ook daar vindt men plekjes van bekoring. In mijn jeugd trokken de mensen er veel fietsend op uit. De wat ouderen schiepen beha gen in het maken van een fikse wandeling, een ommetje rond de stad of ze bezochten Prinsentuin of Rengerspark. Het jonge volk fietste graag de Zwarteweg uit naar het "Bos van Ypey". Hele clubjes jongens en meisjes trokken dan, al zingend van; "we gaan naar buiten, waar de vogeltjes fluiten", naar dit lustoord bij Zwartewegseind. De toegang tot het bos kostte een dubbeltje. Hoofdtuinman Teunissen stond bij de ingang deze entrée te innen. Door drukke toeloop ontglipte hem wel eens een knaap, die dan vergat te betalen. De jongens van toen waren al even handig in het ontduiken van iets als nu, maar in de kunst van 't vernielen hadden ze het toen niet zo ver gebracht. DE BELVEDERE In het "Bos van Ypey" beklom je de belvédère en genoot je van het fraaie uitzicht. Ook de grot werd niet vergeten: voorzichtig, voetje voor voetje, sloop je door deze duisternis. Dan beklommen we de Belvédère Viel in vroeger jaren de keus op een fietstocht, dan ging men vaak de Kanterlanden om. Bij Zwartewegseind sloeg je links af naar Giekerk en dan reed je terug over Miedum en Lekkurn. Een gemakkelijk zitje in de berm en vandaar de vogelwereld gadeslaan was voor velen verruk kelijk. Ook de Tjissingedijk werd veel als doel van een fietstocht gekozen. Bij de Groote Bontekoe links af, zo naar en over Marssum terug. De Tjissingedijk moet vroeger een clijk geweest zijn van de oude Middelzee, die inham was van de Noordzee. Later werd deze omgeving ingepolderd en weer later opgeslurpt door het vliegveld van thans. Wie dicht bij huis bleef ging wel naar de Kleine Bontekoe. Vooral De windmolen achter het Bos van kon de jeugd zich uitleven Draaimolen, wipplank en de schommels vonden altijd veel liefhebbers. Kindergegier vervul de de lucht. De pret werd nog verhoogd wanneer moeder trac- teerde op een glas "kwast" of een kogelfleske, waar dan vaak een paar lege glazen extra bij' gevraagd werden, om de kosten zo klein mogelijk te houden. Voor het toegangshek stond als oppasser Jochum, een oude Oostganger, ietwat getikt door de tropenzon. Gewapend met een stok moest hij het binnen- pieken van kwajongens beletten. Z'n taak was niet gemakkelijk, vloed genieten. Dan waren er op het ijsbaanter rein in de Bleekerstraat ook wel tentoonstellingen. De mooie gro te ruimte leende er zich uitste kend voor. Zoals de lezer van dit verhaaltje zal begrijpen was er voor de Leeuwarder van toen in de omgeving van de stad wel wat te genieten. De drang om reizen te maken naar het buitenland bestond nog niet, misschien ook vanwege de dunne portemonnaie. Men bracht die jaren in toepas sing; "Oost-West, Thuis het best! J.C. van Dam. Het Bos van Ypey in volle zomerse pracht; zoete herinnering voor velen Midden in de grot was een ruimte, met twee rustbanken. Dit was de plaats voor jonge paartjes, die, in 't geheim elkaar iets hadden te vertellen. Nader den wij als jongens deze verbor gen plaats om plotseling een lucifer aan te steken, dan klonk het vermanend; "geen licht maken hoor want wanneer hij een knaap onder handen nam piekte een kameraad gauw door het hek. Als speeltuin heeft de "Kleine Bontekoe" veel van zijn glans verloren. De moderne tijd eist andere ontspanning in de open lucht. Zo kwam de "Kinderboer derij" tot stand, waar jonge mensen zich kunnen vermaken en waar men hen bovendien met dieren leert omgaan. Tegen een kleine vergoeding kan men er eveneens pony-rijden, wat erg in de smaak valt bij veel jongeren. Ook voor ons ouderen is een bezoek aan de Kinderboerderij de moeite waard. Vooral de wandeling daarheen is bijzonder mooi. Eerst door het prachtige Rengerspark, dan door het laantje langs de oude ijsbaan van de Bleekerstraat. Tal van jeugdherinneringen komen dan bij mij op. In verbeelding zie ik hem daar nog rijden, de lange- baanrijder Arie Bouma, onze Friese Jaap Eden. die op de ijsbaan hier zijn triomfen behaalde. Ook de onvergetelijke Eduard Lampe, met z'n artistiek oud hoedje op. vertoonde hier wel zijn kunst in het schoonrij- den. Wij kwajongens dan achter hem aan ook op onze manier aan het kunstrijden. Ook werd er op dit terrein van de ijsbaan wel eens een ballon opgelaten. Bij windstil weer ging hier de luchtschipper Willem van Pottum het luchtruim in. Eens steeg hier een Franse luchtschipper op, in een mont- golfière, een ballon gevuld met verwarmde lucht. Deze luchtreis was van korte duur. Het werd een fiasco en de teleurstelling voor de duizenden toeschouwers was groot. Nauwelijks opgeste gen landde de ballon alweer in een weiland vlak naast het opstijgterrein. Ook leende het ijsbaanterrein zich voor openluchtmeetings, waarbij onze Pieter Jelle Troel stra de mensen soms kwam vertellen, hoe de wereld eigenlijk functioneren moest. Heerlijk liggend in het gras kon men dan van zijn rake woorden- Wie moe was van het pretmaken in 't Bos en over wat "bösgjild" beschikte, ging naar café Semme- ler aan de overkant van 't Bos van Ypey. Heerlijk zat je daar onder de luifel en tracteerde je jezelf op een glas "kwast" of een fleske bier. Tegen 't eind van de dag, wanneer het begon te scheme ren, gingen de groepjes zingend "huis-toe" en hadden ze volop genoten van "een dag buiten zijn". moeders met kinderen maakten hiervan gebruik. Op verjaarda gen van één van de spruiten ging het, al zingende, naar de speeltuin waarvoor de Kleine Bontekoe bekend stond. Daar

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 8