TOEN ER HIER NOG PAARDEN- SJEZEN EN TILBURY'S KWAMEN 5 V 3£/ cine V>/'e leeM iedereen Onze abonnee, de heer G.T. van Kampen alt Leeuwarden, ver volgt zijn herinneringen aan vroegerjaren. Dan nog even over onze atribu- ten: we begonnen te schrijven op de lei, ik had een dubbele griffeldoos met draaibaar boven stuk gewone griffels met mooie gekleurde papiertjes tot de helft, maar ook van die prachtige zachte Faber griffels waar je zo mooi mee kon schrijven en dan maar puntjes slijpen. Naast de school was de kaaswinkel van Romkema en daarnaast op de hoek van de Keizersgracht was een muurtje waarop je zo prachtig die griffels kon slijpen. Dit muurtje is er nog. Dan hadden we een sponsdoos, aan de ene kant een zeempje én aan leeszaal is werd nog bewoond en daar waren dienstboden gekleed volgens de mode van die tijd met witte schortjes voor en witte kapjes op het haar. Ook was er nog een huis waarvan de gevel wat naar achter stond, dus een soort tuintje er voor, waar naar ik meen een mevrouw Bisschop woonde. "LOOP" JONGEN Intussen floreerde ons winkeltje, er kwam een winkelbediende en een loopjongen, deze laatste was letterlijk een "loop"jongen. Zijn naam was Wieger Kaspersma. Vader was in de provincie bezig klanten te werven en zo moesten er pakjes worden bezorgd, zowel in de stad als naar de "karrie- ders" bij Hoekster- en Vrouwen poort, Wagenplein en Langepijp - voor 't Gouden Wagentje. Op onze stoep (trottoirs beston den nog niet) stond een mooie kruiwagen, geen bak, maar een platte bodem met een mooie bewerkte achterwand, waartegen de pakjes werden gestapeld. Regelmatig 's morgens kwam bij ons de melkboer aan de deur. Dit was een zekere Bloemsma, geassisteerd door zijn vrouw. Hij was een broer van de heer liep dan uit op de overweg, die iets westelijker lag dan tegen woordig. Terug dan het laantje dat langs de Willem Lodewijk- straat liep en dat toen door ons wei "Perellewegje" werd ge noemd. 't Zal wel Parallelleweg- je bedoeld zijn. In de brede berm, die oorspronkelijk be doeld was voor een tramlijntje, plukten wij dan bloemen. Voorbij de 2e Kanaalsbrug was toen nog niets, geen fabrieken of Centrale, alleen de scheepswerf van Landeweer, langs een wegge tje was door de Poppebuurt het Vliet te bereiken over de trapjes- brug, de Poppebrug. GOUDEN BAL Aan de noordzijde bij de 2e Kanaalsburg stond toen een oud vervallen boerderijtje. Ook maak ten we wandelingen langs "de Gouden Bal", zoals moeder de Noordersingel noemde en liepen dan langs de "Zwemschool", die in de bocht van de Harlingersin- gel stond naar de stad terug Ook soms langs Spanjaardslaan. Over de Noorderbrug was links nog een bruggetje naar de Singel over de Lijkvaart. We liepen dan langs Rengers- park, toen nog maar een jaar of De Tweebaksmarkt: ovale perkjes midden in de straat. de andere kant een sponsje, daar stopten we dan een bruine boon in en lieten die ontkiemen. Nog even over die Keizersgracht, dat was toen inderdaad nog een grachtje, met houten walbe- schoeiing langs de woningen een smal voetpad, tussen dit pad en de gracht een strook grond, waar hier en daar een kas stond of berghok. Slordige toestand. Ook tussen de Kruisstraat en Gedempte Keizersgracht ston den nog woningen, waaronder een snoepwinkeltje. Dicht bij de Druifstreek woonde de concierge van de school, de heer Prakken. Dan hadden we 's morgens speelkwartier, vijftien minuten later dan de "Geertse" school, anders liep het op vecht partijen uit. We speelden dan op de Tweebaksmarkt. In het mid den van de straat twee ovale omheinde perken met heesters beplant, voor het Nieuwstraatje een mooie monumentale straat lantaarn. Ik meen dat de garage van Huizenga er al was, maar anders waren het meest deftige herenhuizen. Ook het pand waar nu de Bloemsma Sr. uit de Ooster straat. Uit grote kannen met koper beslag, werd uit de kraan de benodigde "mingeltjes" ge tapt. In 1912 kregen we electrisch licht en een telefonische aanslui ting nr. 834. Overal in de binnenstad stonden hoge tele foonpalen van waaruit draden liepen naar diverse panden. In deze periode ging ik ook nog wel eens met de loopjongen om winkelzakken te halen van de zakkenfabriek van Landstra en Bolman aan de Emmakade. In die tijd, ik was dus toen een jaar of 7-8, wandelden we nogal veel met onze ouders, vader die meer dan 25 jaar zondag-school meester geweest is, waardoor veel oud-Leeuwarders hem zich nog zullen herinneren, ging dan 's zondagsmiddags met ons, wij in keurig matrozenpakje. Vaak ging het dan nog langs Achter de Hoven, waar we dan ter hoogte van de tegenwoordige Opstandingskerk al midden tus sen de weilanden door gingen, het weggetje aan weerskanten met oude knotwilgen beplant 7 oud, langs het kerkhof en passeerden dan in de bocht het Overal stonden hoge telefoonpalen, zoals hier op de Voorstreek: net zo hoog als de Bonifatiastoren laantje naar het Jodenland, waar een brandspuithuisje stond. Vefder was de Spanjaardslaan aan de westzijde nog geheel onbebouwd, er stonden bomen en er was een oude haag, waar mijn zus en ik dan achterlangs liepen. Je zag dan zo naar de "Stienserdyk" met de prachtige bomenrij. Op de hoek waar nu sigarenmagazijn Kosmos is was een hek, waar men in de landerijen kon komen. De tegen woordige Troelstraweg was dan vooral aan die oostzijde nog vrijwel onbebouwd. Soms, met een hele grote wandeling liepen we door de Schrans die hier en daar nog met oude bomen was beplant. Geen trottoir, ieder huis een stoep en nog veel woonhui zen die nu winkels zijn. Van de Raadhuisstraat was nog maar een kort stukje aangelegd, dan een hek en daarachter weiland, waar later wel eens een circus stond. We liepen dan langs de proef tuin in de Huizumerlaan, nog hier en daar slootjes met brugge tjes naar de woningen. Aan de zuidzijde waar het vroegere kleuterschooltje staat hield de bebouwing op en zag je over de landerijen de toren van Goutum, dan was er aan de noordzijde Café Ceres met speel tuin, schommels en wip enz. Nu is het Tivoli en garage. Langs Schooldijkje en door het dorp ging het dan op de kerk aan, daar was een bruggetje met een hekje dat''door een oud vrouwtje werd open gedaan en (Vervolg op pagina 11 Alles ten oosten van de Troelstraweg nog onbeboawd. Hier ligt na de Lijsterstraat. Op de achtergrond de bomen van het laantje naar het Jodenland.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 5