DUBBELTJE WAS EEN KWARTJE WAARD BREEDSTRAAT WAS DE KOOPSTRAAT MEISJES VAN HET WEESHUIS 9 Plaatsten we-onlangs in 't Kleine Krantsje een oude foto van jongens in 't Old Burger Weeshuis aan 't Zaai land, vandaag een plaatje met meisjes uit dit weeshuis, gemaakt in 1909. We beginnen bij de achterste rij en we gaan van links naar rechts: i Alie Smit, Tet Wielinga, Gusta v.d. Zwaan, Tet Spaan en Tietje Brinksma. Op de voorlaatste rij: eerst een onbekende, dan Visser met een vraagteken, Jet Ras, Jo Boontje, Jaike Keizer, Annie Daniëls, Geertje Bijlsma, Gretha Doorn, Meiltje Heidoorn, Dientje v.d. Zwaag en Eva Doorn. Op de tweede rij weer eerst een onbekende, Leentje de Wilde, Lucie v.d. Zwaan, Elisabeth dé Haas, onbekend, Boontje en Anneke Jorritsma. Tenslotte op de voorste rij: Sijke Schermer, Anneke Roeters, Annie Mulder, onbekende/Keizer, twee onbekenden en Jousma met een vraagteken. 't leine 5^ranteje leeM iedereen - Daar ik mijn jeugdjaren op "De Put" en omgeving heb doorge bracht, zal ik trachten iets uit het geheugen op te diepen, over de Breedstraat in die tijd zo lang voorbij. De Breedstraat dankt ongetwij feld haar naam aan de wat bredere aanleg van de straat. Vergeleken bij de nauwere straten nabij; Sacramentstraat, Slotmakersstraat en Speelmans straat verdient ze deze naam ten volle. Zij was de koopstraat in de Jodenbuurt waar men vele spul len goedkoop kon kopen. Waren in ons Leeuwarden, Nieuwestad, Voorstreek en Wirdumerdijk dan al de voornaamste winkel straten, zij, die op een koopje uit waren, gingen naar de Breed straat. Daar was een dubbeltje een kwartje waard Na de Sabbath en ook op zondagmorgen was het daar een drukte van een kooplustig pu bliek. De zaken van Van Messel, Drielsma en Feitsma stonden als niet duur bekend. Voor galante rieën, hoeden, petten, schoenen en pantoffels was daar het adres. Niet zonder enige Joodse humor vond daar soms de koop plaats. Zo kwam er eens in de winkel van "Van Messel" een eenvoudi ge vrouw die een stuk baai wilde kopen voor het maken van een hemd voor haar man. De koopman liet haar tal van rollen baai in verschillende kleuren en dikten zien. De toonbank lag tenslotte vol met dit spul. Maar tot een beslissing kon de vrouw niet komen en toen vroeg Van Messel: "hewwe jou het nog niet een bitsje lichter "Ja Moeke, ik zal je helpen was z'n antwoord. Hij ging de kamer achter de winkel binnen, kwam terug met een staande petro leumlamp, plaatste deze op de toonbank, stak de lamp aan en vroeg de vrouw: "Hewwe jou het nou licht genoeg GOEDKOPER VLEES Niet alleen was de Breedstraat het aangewezen adres voor het kopen van lijfgoederen, maar ook was daar, zo zei men, het vlees goedkoper. De slagerswin kels van De Wilde, van der Pol en Zendijk trokken veel klanten, Zendijk was een Joodse slachter, bij wie het vlees "kauscher" was, rein en zuiver. Modern voor die tijd waren de slagerijen van De Wilde en van der Pol. Reclame voor het vlees maakte men door met een jonge vette koe, rijkelijk met kransen van papieren bloemen omhangen, door de stad te trekken, om zo de aandacht te vragen voor de kwaliteit van het vlees. Vroeger slachtte men nog in de winkel. Dit zijn koeien, bestemd voor slager De Vries in de Grote Hoogstraat. Daar er toen nog geen abattoir bestond, slachtte men in de winkel. Deuren en ramen wer den door blinden gesloten om het doden van een koe aan het oog te onttrekken. Maar wat er plaatshad in de afgesloten win kel, toonde wel het bloed dat over de deurdrempel de straat opstroomde. Op de hoek Put-Breedstraat woonde het "Kiepe Joodsje", een klein mantsje en niet al te gaar. Hij zat op z'n stoep ijverig kippen te plukken. Van ons jongens uit de buurt genoot hij nogal belangstelling. Graag mochten we hem wat plagen door met een veer in zijn nek te kietelen. Denkend dat het een mug was, sloeg hij naar het beest, dat er natuurlijk niej zat, wat ons bijzonder vermaakte. WEGSCHOPPEN Zag een voorbijganger ons spel letje, dan wilde hij ons weg schoppen, maar als hij nog aan het schoppen was waren wij al een eind de Put op, of de Breedstraat ingevlucht. Stond de Breedstraat dus in de stad bekend als goedkope win kelstraat, ook door de Concert zaal van "Van der Wielen" wist men deze straat te vinden. Bij een concert togen de muziek- minnende Leeuwarders er in grote getale op af. Ook werd de zaal benut voor politieke verga deringen. Kwam onze Pieter Jelles Troelstra ons verrijken met z'n sociale ideeën, dan was de zaal vol mensen. Vrij debat had daarbij plaats, wat de lach spieren wel eens in werking stelde. Door J.C. van Dam. Men vreesde bij zo'n vergadering waar Troelstra sprak nog wel eens herrie en achtte dan poli tietoezicht noodzakelijk, zodat er altijd, zowel in de zaal als daarbuiten enige agenten aan wezig waren. Maar rustig, zover mij bekend, verliep zo'n bijeen komst toch altijd. Onder het zingen van de "Internationale" verliet men de zaal, soms al laat in de avond. Als opgeschoten jongen mocht ik graag wanneer Troelstra sprak zo'n vergadering bijwonen. Bij thuiskomst liet ik dan, wat luidruchtig mijn sociale gevoe lens weten, wat mijn vader deed opmerken tot mijn moeder: "geef de jonge maar gauw een boterham, het socialisme komt uit een lege maag Ook was er zo nu en dan een boelgoed, een veiling van inboe dels, in de zaal van t van der Wielen. Zo'n verkoping werd vaak door een omroeper in de eenvoudige wijken van de stad bekend gemaakt. Deze maakte gebruik van een gong, een meta len bekken waarop met een omwonden houten klepel werd geslagen. Verscheen deze man in de buurt en liet hij zich horen dan gingen de huisdeuren open; iedereen wou weten wat voor nieuws de man te vertellen had. Werd er een boelgoed aangekon digd dan waren velen van de partij en togen op de aangegeven datum naar de zaal. "MIEN De verkoping had bij opbod (Vervolg op pagina 12

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 9