ALS WILLEMIENTJE JARIG WAS PARADEERDEN DE SOLDATEN 2 'f kleine 3£rantóje leeM iedereen Vierde men vroeger de Leeuwar der kermis met de nodige jool, ook Koninginnedag, 31 augus tus, werd in feeststemming door gebracht. Ook dan kwamen de Leeuwarders even uit de plooi. Die dag vierde men feest ter ere van ons vorstenhuis Oranje. Het "Oranje boven, leve Wilhelmien" weerklonk dan. De stad was rijkelijk met vlaggen getooid. Op de Oldehove wapperde, met de Oranjevlag in top de Driekleur. Veel huizen, vooral in de binnenstad, hadden de vlag uit, sommige met de oranje-wimpel versierd. Haast iedereen was met oranje getooid. Kinderen, met een oranje sjerp over één schouder geslagen en met rood-wit-blauwe petjes op zongen: 't Is Oranje, het blijft oranje, het is Oranje boven PLECHTIG KLOKGELUI. Met plechtig klokgelui van de Oldehove begon 's morgens al vroeg de vreugde en pret. Muziekcorpsen trokken door de stad, vergezeld door joelende jonge mensen, arm in arm, achter de muziek aan. Luid werd er meegezongen, wanneer beken de stukjes ten gehore werden gegeven. Een grote attractie was ongetwij feld de parade om tien uur in de morgen op het Wilhelminaplein. Daar kreeg men een wapen schouwing te zien, waaraan het Czaristische leger op 't plein voor het Kremlin in Moskou niet kon tippen. Hoe manhaftig mar cheerden die jongens van 't Negende het plein op en neer Door huzaren te paard was deze wapenvertoning afgezet. Hun uniformen, hoge beremuts op en blauwe tunieken met sierlijke tressen getooid, was een lust voor het oog. KOLONIALEN. Midden op 't plein stond een rijtje Kolonialen. Medailles sier den hun borst. Deze knapen hadden in Indië de langdurende "Atjeh-oorlog" 1873-1908, ten einde gebracht en hierdoor het vaderland een dienst bewezen. Ze waren aan de rake klewang slagen van de door de bossen sluipende Atjehers ontkomen. Ongedeerd waren ze weer thuis gekomen. Gezond en wel, hoewel sommigen door de tropenzon wel een weinig waren getikt. Voor deze oud-strijders werd eerbiedig gedefileerd. Wanneer de troep ze passeerde, dan klonk het bevel van de commandant: "Ogen rechts" of "ogen links" en elke soldaat richtte dan z'n gezicht naar de oude Oost-gan- gers. MUZIEK VOOROP. Na afloop van de parade trokken de landsverdedigers te rug naar de kazerne. Met mu ziek voorop ging het luid spelen de door de stad. Een joelende menigte' jongelui ervóór en er achteraan. In de feestvierende stad waren velen getooid met een oranje lintje. Wie dit versiersel nog niet droeg kreeg het soms onge vraagd op jas of mantel gespeld. Lintje-verkopers waren overal. De dames Cohen, Roosje en Betje, deden dapper mee. Vroeg je hen wat de kosten waren, dan kreeg je te horen: "dat laat ik aan de beleefdheid van meneer over, het is Koninginnedag 1" Het was allemaal oranje wat de klok sloeg. Van het socialisme wilde men in deze jaren van de eeuwwisseling nog weinig weten. Aanhangers hiervan werden als boosdoeners gezien. Troelstra, ds. van der Heide, Besuyen en Zandstra hadden, door hun mening te uiten, een moeilijke tijd. Domela Nieuwenhuis, ook een vurig socialist in die jaren, zat voor zijn woorden, die in die tijd niet pasten, in de gevangenis. Men zong: "Nieuwenhuis moet zakje plakken, hie ha ho, oranje boven, leve Wilhelmien Troelstra, die zich eens in Leeuwarden op Koninginnedag vertoonde werd uitgejouwd en lastig gevallen, men wilde hem met geweld een oranje lintje op de jas spelden. Hij moest zijn toevlucht nemen in de sigaren winkel van van Bossum Waal- kens op de Wirdumerdijk. Veel aandacht trok die dag het volksfeest op 't Wilhelminaplein, in de middag. Duizenden keken hier naar het mastklimmen, kuipjesteken, ringfietsen en zak- lopen. Bij het mastklimmen hingen aan een ijzeren hoepel boven in de mast de prijzen: een ham, een paar schoenen, klom pen en andere gewilde spullen. Beneden op de grond rondom de mast, die met zeep was be smeerd, was een grote hoop zaagsel aangebracht om het vallen zo pijnloos mogelijk te maken. FEESTSTEMMING. De mastklimmers verschenen nogal eens in feeststemming en hadden soms, ter ere van de Koningin, een borrel te veel gedronken, waren wat te veel in feeststemming, zodat later het mastklimmen werd afgeschaft. Het kuipjesteken veroorzaakte De heren mastklimmers hadden nog wel eens een borreltje te veel op grote lachlust wanneer een deelnemer de bak vol water op zijn huid kreeg. 's Avonds was er muziek in de Prinsentuin, De vijver was rond om met Bengaals vuur verlicht. De honderden lichtjes, gekleurde glazen potjes waarin brandende olie gaven de tuin een feestelijke aanblik. VUURWERK. Om tien uur liep de tuin leeg en de Koninginnedagvierders be gaven zich, hossend en luid zingend naar het Wilhelmina plein, waar het slotnummer van de dag, een groot vuurwerk werd afgestoken. Het plein stond vol mensen. Je kon er op de hoofden lopen. De firma Schuurmans, als vuur werkmakers door het hele land bekend, deed zijn naam weer alle eer aan. Schitterende ge kleurde pijlen, met het nodige gekletter schoten de lucht in. Het slotnummer, hoog in de lucht, een prachtig vuurtableau, "Lang leve onze Koningin", omringd door regenbogen van gekleurd vuur, deed de firma Schuurmans alle eer aan. Deze heilwens voor de vorstin werd door de opgepakte menigte met luid gejuich spontaan be groet. Omstreeks middernacht was het vuurwerk afgelopen en keerde men hoogst voldaan huis waarts. AFZAKKERTJE. Feestgangers die in 't oosten van de stad woonden meden zoveel mogelijk het Naauw, daar deze gracht toen nog niet met een hek was beveiligd. Ze kozen de Peperstraat. Hier ook was men nog in de gelegenheid, als afzak kertje, een Oranjebittertje ter ere van de koningin achterover te slaan in de kroegjes van Pranger of van der Noord, zo men geen lid was van "De Blauwe Knoop." Voldaan over de feestviering van de Koninginnedag kwam men dan thuis.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 2