ACHTER DE HOVEN SNIEPSNAREN. 9 3<-leine 3^.rantAje leeót iedereen Agent Rijnhout rapporteert dat hedenavond mevrouw Wichers van de Noordersingel door de heerschende duisternis aan de Eewal in het water is geloopen, doch gered is door den smid Dames van de Eewal. Betje Krammer, huisvrouw van Marcus van Kleef, wonende, Nieuweburen. is hedenmorgen door vrouw De Vries, wonende Wisserdwinger. gescholden voor Smous. Jurjen Eijgelaar, wonende op Werkmanslust, van beroep broodslijter van de bakkerij De Zelfstandigheid, vraagt vergunning om met een broodkar langs de singel achter de kazerne te mogen rijden. Door agent Elskamp en anderen aan de wacht gebracht een onbekend manspersoon, die te dronken was om zijn naam op te geven. Hij lag op de veemarkt. Albertus Zwolsman, wonende Oldegalileeën aan de Dockumer Ee, klaagt, dat hij, zoo vaak als het schip van Oudkerk in de stad komt, veel last heeft van een der knechts, doordien deze hem en zijne vrouw uitscheldt voor hoerebaas en oude smerige hoer. De aanleidende oorzaak is, dat de boot van Zwolsman onlangs door genoemd schip is stukgevaren, waardoor Zwolsman schadevergoeding heeft gevraagd, doch niet gekregen. Hendrik Lambertus Bersee, muzikant in de Munniken- muurstraat, geeft kennis, dat hij ongeveer zes maanden geleden aan Lodewijk Wendel een paar laarzen ter reparee ring heeft gegeven, voor welke reparatie hij hem 85 cent heeft gegeven en dat hij nu die laarzen niet terug kan krijgen. Hij vermoedt, dat Wendel de laarzen verkocht heeft. Aaltje van der Veen, wonende in de Weerklank, heeft hedenmorgen verloren een portemonnaie, waarin ongeveer een gulden. Deze portemonnaie is gevonden door Jelle de Vries, wonende op het Hoeksterkerkhof, die de portemon naie heeft teruggezonden, doch zonder de gulden, die hij zegt. dat er niet in is geweest. Dirkje Tol, oud 22 jaren, klaagt, dat zij zeer veel last heeft van Scheepstra, wonende in de Weerklank, daar hij haar telkens achternaloopt en niettegenstaande hij getrouwd is, met haar wil verkeeren. Zij heeft ook eenigen tijd met hem verkeerd, doch zij wist toen niet, dat hij getrouwd was. (Scheepstra zegt. dat hij die meid met rust zal laten, als zij hemfl. 1,7-5 betaalt, die hij nog van haar tegoed heeft). De Rijksveldwachter Plaisier is ziek, zoodat er hedennacht van 11-2 slechts een rijksveldwachter gerond heeft (Berga). Te 1 uur ontstond een schoorsteenbrand in het Nieuw St. Anthony Gasthuis, die direct gebluscht is. Lipjes, opzichter bij de Stadsreiniging, geeft kennis, dat aan de Nieuwekade een Schipper ligt, die 's morgens tusschen 6 en 7 uur asch in zijn schip verzamelt. De policiedienaar Steerenberg rapporteert, dat de policiedienaar Puist heden Post 3 had en om 9 uur niet op de Hoofdpost was, daarvan de reden, dat Steerenberg niet zijn balkje heeft kunnen aftekenen. (Puist onderhouden met bepaalde aanmaning, dat erstraf op volgt, wanneer het weder plaats heeft). Door de policiedienaren Dammers en Hoog op een wagen aan de wacht gebracht Johannes Gr., oud 24 jaren, van beroep verver op de Tuinen, die in beschonken toestand op de Zwarteweg lag. 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN (Vervolg van pagina 3). (Vervolg van pagina 7). gekleed, handen gevouwen op de maag ongeveer, devoot kijkend naar de straatstenen, het type van een ingetogen nonnetje. We hebben ze nooit met elkaar zien praten. Jan Nieuwenhuis was een stille kerel, die rustig zijn werk deed. Ze hadden geen kinderen, wel een hond, Tommy, die altijd bij hun was. Als ze bij het huis van de oude Nieuwenhuis waren aangekomen had Tommy de gewoonte over het hek te springen. Op een keer hoorden we een vreselijk gegil en het bleek, dat Tommy de sprong net iets te kort had genomen en met zijn buik in de proppen terecht was gekomen. Hoe het met hem is afgelopen weet ik niet meer, maar dat dit ongeval op ons, kinderen, diepe indruk heeft gemaakt is te begrijpen Jan hield wel van kinderen om zich heen. Ik mocht tenminste nog al eens in de vacantie helpen om zijn ijzeren boot met aan- hangmotor te laden met groente en fruit. Dit moest dan naar de Oosterkade, waar toen de veiling was en waar Lieuwe Dijkstra met zijn rode snor en zijn hees stemgeluid de goederen aan de man of de vrouw bracht. Ik mocht dan mee en deze tocht met die boot was een belevenis op zich Eerst de smalle sloot tussen de tuinen van Nieuwen huis en Hoekstra (voorheen Kaastra) door, dan langs de Potmarge met aan de ene kant de prachtige boomgaarden en aan de andere kant de weilan den, hierna onder de Potmarge- brug door en rechtsaf de Zuider Grachtswal op, onder het staal draad van het pondje door, waarbij de pontbaas de draad even op het hoogste haakje zette, langs het Stadsziekenhuis en de gevangenis, linksaf langs de Ooster Grachtswal om dan aan de Oosterkade aan te leggen en de spullen te lossen. Was alles verkocht dan gingen we langs dezelfde weg weer terug. Van zelfsprekend mocht ik dan weieens een worteltje of een appel of peer oppeuzelen en ik herinner mij, dat ik een keer teveel worteltjes had gehad en mij dit helemaal niet zo goed is bekomen Toch is het, alsof zo'n wortel vroeger veel smakelijker was dan die van tegenwoordig. Zo uit de grond, even afvegen en zo eten, heerlijk was dat DE "KONUNENDIEFSTAL" TE HUIZUM De politie te Huizurn heeft een onderzoek ingesteld naar de vermissing van konijnen te Huizum. Daarbij is gebleken, dat een hond dedader is en dat tien konijnen zijn verdwenen, 't Is de gewoonte van vele honden hun buit in den grond te verstoppen. Dat bleek ook aan de politie. Zij vond reeds drie dieren in den grond verstopt. Bovendien constateerde zij, dat de tanden van den hond in de konijnenhokken zaten. (1941). SCHIPPER VERDRONKEN Zaterdagmiddag is te Ritzuma- zijl, tijdens een der buien, welke over Friesland trokken, de 32-ja- rige schipper W, Koster, die bezig was het dek schoon te maken uitgegleden, in de Har- lingervaart terecht gekomen en verdronken. Enkele weken geleden was Koster getrouwd. (1941). fascistische militie heeft ver klaard, dat het Italiaanse volk met mannelijke rust het bericht vernomen heeft van de vijande lijke bezetting van Libye. "Im mers, een onwrikbare overtui ging is in ons hart gegrift: daar waar wij waren, daar waar onze dooden op ons wachten, daar waar wij de krachtige en onver woestbare kentekenen van onze beschaving hebben achtergela ten, daar zullen wij terugkee- ren". En ook: "nooit meer dan in dezen oorlog is de waarheid gebleken, dat de besl issende slag wordt toegebracht door hem, die een kwartier langer weet vol te houden dan den vijand en dat de laatste slag de overwinning ople vert". Slechts twee kleine fotootjes in deze krant van zo bescheiden afmetingen: een stralende kop van een S.S.-er met pijp in de mond: "Bij onze vrijwilligers - Een onzer mannen aan het front" en een ernstig kijkend gezicht van Mr. H. Reydon, "de nieuw benoemde secretaris-gene raal van het Departement van Volksvoorlichting er Kunsten", die inderdaad reden had zorge lijk te kijken - even later zou hij door de illegaliteit worden geli quideerd. In de kleine advertenties biedt P. Noordhoff, Coornhertstraat 23, een Friese klok voor f. 150,- aan en W. Oosterhuis uit de Jan Lievenstraat heeft een kinderwa gen voor een tientje t2 koop. H. Noordhof, 4e Saskiadwars- straat 1 daarentegen wil z'n fiets wel kwijt en bovendien een zo goed als nieuw grijslinnen jasje: een en twintig vijftig, de hele handel. Tenslotte: Atse van eer Helm en Anna Alles van Kcoten, Zuid- vliet 120a, gaan hunne vijf en veertigjarige echtvereniging "her denken", Andries Bo>graaf, Nwe. Houtstraat 21 en Annie Buik huizen, Put 6, zijn verloofd en B. Akkerman en W. Terpstra van Brandsma's winkel, Achter de Hoven 85, kondigen in deze krant met blijdschap de geboor te van hun zoon Sake aan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 9