Friesland Bank WIEBREN WIERSTRA 4 Uw eigen bank LArfjeu fvef Brillont Gero Cassettes FA. ALEX COPINI juwelier f kleine ^fCrantaje leect iedereen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. ACHTER DE HOVEN Even een kleine verbetering op liet stuk Achter de Hoven" over de Spoorhek. De inzender schrijft daarin dat Mieke Giezen een dochter is van Willem Giezen, hoek 3e Vegelin- dwarsstraat. Dit is niet juist. Zij is de dochter van diens broer (de oudste) Jan Giezen. Beide Gie- zens reden met de broodkar. de laatste heeft in de le Vegelin- dvvarsstraat gewoond en daar voor tegenover de boerderij van de Jong. Eind 1906 is deze le Vegelindwarsstraat gebouwd en in januari 1907 verhuisde hij naar de 1 e. In vroegere stukken over Achter de Hoven werd geschreven over de villa, later wasserij. Aan Achter de Hoven stond echter wel een villa, n.l. naast de inrit van de boerderij van de Jong. De villa van de Weerdt. Mijnheer de Weerdt was directeur, naar ik meen van een zuivelfabriek aan de Weaze. Het waren zeer aardige mensen. Wat de Wiemersen betreft meen ik dat Jan nog een broer had; Frans. School 13 .is omstreeks 1918 klaar gekomen. De gymnastiek zaal heeft nog gediend als opvangcentrum voor Belgische vluchtelingen uit de eerste we reldoorlog. De tot nu gepubliceerde foto's van school 13 zijn niet van de eerste jaren van haar bestaan. De heer Steegstra was toen nog geen hoofd. Hij was leraar Frans op de Ulo-school 12 aan Achter de Hoven, toen deze school Gemeente H.B.S. met Handels school werd, is hij hoofd van school 13 geworden. De MULO- leerlingen zijn toen onderge bracht in school 4 aan de Wissesdwinger, waar hoofd werd de heer Andriesse en Franse les werd gegeven door de heer Westerhuis, die tevens hoofd was van de school voor opleiding van Kleuterleidsters (zie foto van die school, een avondschool). De eerste leraren van school 13 (eigenlijk moet ik zeggen "mees ters". want op de M.U.L.O mocht je niet meer "meester" zeggen, daar was het een "le raar") brachten geld voor een voetbal bijeen, en daaruit ont stond de voetbalclub Jong Leeuw arden. Contributie f 0.02 per week, begin ledental over de 30. Voetbalschoenen had men niet, die 2 cent was nog te veel en velen hadden dan ook contribu tieschuld. Als voetbalschoenen waren de zgn. soldatenkistjes zeer gewild. Toen de contributie tot 5 cent werd verhoogd, bedankten zo veel leden dat we nog met moeite een elftal konden samen stellen. Als de bal stuk was zette Lamsma de schoenmaker er een lap op. Na een paar jaar waren er al meerdere leden die verdien den, de lonen werden hoger zodat er voetbalschoenen kwa men. Balbewaarder was Gosse Heegstra, 2e Vegelindwarsstraat en als de bal op de naad stuk was, werd hij door hem thuis met een els en stopnaald gerepa reerd Achter de Hoven voor het spoor hek (Fabriekssteeg) kende toen al de voetbalclub Tubantia en Willem Lodewijkstraat en omge ving "de Volharding". Aan Achter de Hoven over de spoorhek werd toen onder de jongens ook al gekaatst. Dit kwam door Piet de Jong, zoon van de secretaris van de K.N.K.B. Maar dit bleef jongens onder elkaar. Verder was er aan het Zwarte- wegje rechts van het pad naar het woonschip van de heer Canne een tennisbaan. Het Pel had aan beide kanten een sloot, waarover altijd het polsspringen plaats had. Den Haag Chr. G. Giezen. JUF BAKKER De onbekende dame, die voor komt op de foto van School 13, geplaatst in 't Kleine Krantsje nummer 245, is Mej- A. Bakker, later getrouwd met de heer S. Posthuma. Op de foto van de Muloschool is het meisje naast de heer Andriesse niet een Annie, maar Hieke Bakker. Leeuwarden H.W. Tigchelaar. Wij hebben verscheidene te lefonische- en schriftelijke re acties gehad als deze. Juf Bak ker leeft blijkbaar nog in ve ler harten voort. Overigens: juf Bakker is nog in leven, zo als wij hoorden. Dat ze ge trouwd geweest is met het hoofd van de school, de heer Steenstra, zoals een abonnee ons meldde, is niet juist. Zij trouwde inderdaad met de heer Posthuma en beiden, zo hoorden wij. woonden in de Willem Lodewijkstraat. die vroeger, aldus een vrouwelij ke abonnee door de Leeuw arders "het Laantje" werd ge noemd. Die naam hadden wij, eerlijk gezegd, nog nooit ge hoord. Red. 't KI. Kr. GEEN HUT N.a.v. het Krantsje van 27 juni zou ik van Dam wel even willen antwoorden en dat is over de Stanfriesboten, die naar Amster dam voeren en dan wel passa giers meenamen. Maar van Dam, daar is u toch wel even mee in de war. Het is de Stanfriesauto die wel passagiers meenam. Daar ben ik zelf wel mee geweest naar Amsterdam. Vrijdags heen en maandag terug, f. 2,50 was het bedrag. Dat was dan voor de chauffeur. Men moest er dan 's morgens vroeg al zijn. Toen er te veel gebruik van gemaakt werd, kon het niet, of liever, mocht het niet meer. Het is nog al eens stilletjes gegaan, dan niet op de Willems kade in- en uitstappen, maar voor het Gerechtshof. Maar de verrader sliep niet en het was toen gauw voorgoed afgelopen. Leeuwarden Mevr. J. Mol- lema-Schreuder. FRIBOURG Ik las in één van de laatste nummers een verhaal over Ach ter de Hoven, waarin ook ge sproken wordt over het rusthuis Fribourgh. Daar ik in Fribourg woon, ben ik nieuwsgierig te weten hoe die naam in Leeuwarden terecht komt. Kent U de historie Fribourg JA. Bouma Het Rusthuis Fribourg is in 1872 opgericht door Jhr. Mr. P.BJ. Vegelin van Claerber- gen naast diens buiten Mari- ëttburg aan de Achter de Ho ven. Het was een hofje voor minvermogende lieden, zonder onderscheid van geloofsbelij denis. Jonkheer van Claer- bergen noemde de stichting Fribourg. omdat het geslacht van Vegelin afkomstig was uit het Zwitserse Fribourg. Het hofje telde zeven wonin gen onder een dak en een huis voor de congierge aan de voor kant. De voorgevel van het hoofdgebouw doet sterk den ken aan een Zwitserse cha let. De bewoners van Fribourg hadden vrij wonen en kregen nog een jaarlijkse toelage bo vendien. Sedert de dood van de stichter is het hofje beheerd door een bestuur van vijf le den, waarvan de burgemees ter van Leeuwarden ambts halve voorzitter en een lid van de familie Vegelin van Claer- bergen penningmeester is. Op dit moment bestaat Fribourg nog. maar alle huisjes op een na staan al leeg - verwacht wordt, dat ook de laatste be woner binnenkort zal vertrek ken. Wat er dan met Fribroug gaat gebeuren is nu nog niet bekend. Red. 't KI. Kr. LUCIE BAKKER In 't Kleine Krantsje nummer 245 staat een foto van de Muloschool aan de Wissesdwin ger van 1923. In het onbekende meisje op de voorste rij links herkende ik mijn zusje Lucie Bijlsma. Ook veel van de andere meisjes op die foto heb ik goed gekend. Lucie leeft niet meer. Stiens Mevr. J. Span-Bijlsma. (Vervolg van pagina 3). ling en al heel gauw stonden de dieven en de moordenaars om zo te zeggen bij de muren op. Er moest dus al spoedig naar een grotere bedrijfsruimte worden uitgezien. Die vond de energieke griezelman in de kelders van een pand aan het Heerenwaltje, waar nu in de schaars verlichte spelonken een naar volledigheid strevende collectie moord- en martelwerktuigen en een troep wassen beelden als eerloze schur ken worden uitgestald. Als een geestdriftig explicerende gids gaat de heer W. Wierstra Th.zn. dagelijks met dit geboefte om en maar eenmaal in de week ontvlucht hij zijn onheilspellen de kelders en stapt dan op de trein naar Sneek. "Daar geef ik les in 't spreken in 't openbaar. Vier kesisten hè'k er nou: een onderwizer, een opzich ter, een vertegenwoordiger en een zakeman, dus oek wel meensen, die wat te betekenen hewwe in 'e maatschappij, 't Is oek mooi werk hoor, mar mien griezelkelder gaat toch boven alles - die suu]k niet graag weer kwiet wille; nee, heus, menheer: daar lééf ik foor Dit is de kwekerij van F. Wiemers aan de Achter de Hoven; de foto is omstreeks 1915 gemaakt. Boven: huisjes aan de Achter de Hoven, die in de dertiger jaren moesten plaatsmaken voor nieuwbouw. PEPERSTRAAT ii - TELEFOON 26880 - LEEUWARDEN mmmme Zilver e Omega dealer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 4