KOOPMAN FLIETSTRA WAS DICHTER IN VRUE TDD Rabobank Q DOKTER UFFELIE DE DRANK 8 Veel lezers zullen verbaasd opkijken, wanneer wij zeggen, dat we hier dokter Uffelie .voor z'n fruit/aak zien staan. Dokter Uffelie Voor z'n fruit/aak Hoe kan dat nou Wel, deze man mocht bij de Burgerlijke Stand bekend staan als Sjerp Hoogterp. voor heel veel Leeuwarders van vroeger was het dokter Ut't'eHe en die bijnaam dankte hij aan het feit, dat hij, net als de echte "stadsdokter". altijd bij nacht en ontij op pad was. De echte dokter Üffelie deed dat - op z'n fietsje uiteraard om z'n patiënten te bezoeken, de pseudo dokter Uffelie deed het ook op de fiets om z'n klanten fruit te bezorgen of om tot laat in de avond nog te venten, wat wel niet mocht, maar daar trok hij zich niet al te veel van aan. "Ik heb in die tijd dan ook heel wat bekeuringen gehad" aldus de heer Hoogterp, die nu ia Amsterdam woont en daar uitsluitend bekend staat onder z'n eigen naam. De heer Hoogterp, alias dokter Uffelie, heeft een zaak gehad in de Kleine Kerkstraat, vlak bij de Grote Hoogstraat naast bakker de Groot en slager Zijlstra en daar is, in '42 of in '43, deze foto ook gemaakt. Het Fruithuis staat er op het raam. "De bloemkolen kostten toen twee dubbeltjes" herinnert de heer Hoogterp zich. Het belangrijkste verschil zit al in het karakter. Want Rabobanken zijn coöperatieve banken. Zeg maar belangen gemeenschappen. Van begin af aan toegespitst op het dienen en behartigen van de belangen van particulier en zakenman. Op een persoonlijke, betrokken manier. Daarom ook zijn we zo dicht mogelijk bij de klant gaan zitten. Overal verspreid, door stad en land. Gemakkelijk binnen bereik voor iedereen. Mede waardoor we Nederlands grootste bank zijn geworden. Met vele miljoenen klanten. f ?U(eme ranteje leeet iedereen Vandaag hebben we weer een blinde greep in de Doos met Sniepsnaren gedaan en wat we in de hand hielden bleek een werkstuk te /.ijn van een .Leeuwarder, die veel stadgenoten goed gekend hebben: de heer G. Flietstra, koopman in ongeregeld in het Auckcmaslraatjc (Raadhuisstraatje), die in vrije uren graag de pen hanteerde om z'n gedachten in dichtvorm op papier te zetten. Die gedichten zouden niet gauw voor poëzieprijzen in aanmer king gekomen zijn, maar wie ze nu leest, wordt toch wel getrof fen door de bewogenheid, waar mee ze zijn gemaakt. De heer Flietstra ging met graagte tegen de drank ("een duivelskind") te keer en was verder een warm pleitbezorger voor meer en betere woningen. Dikwijls bereed hij deze beide stokpaardjes tegelijk, wat de Nederlandse regering in de vijftiger jaren terdege heeft kunnen merken, want regelma tig stuurde hij zijn werkstukken in de vorm van protestbrieven naar het Binnenhof in Den Haag. "Vijftig jaar drankbestrijding en niets bereikt" berichtte hij op een goede dag vol afgrijzen aan Zijne Excellentie Minister In 't Veld, wiens opvolgers hij later schreef, dat deze minister gevolg gegeven had aan een tip van hem, G. Flietstra, om meer "procenten" op de drank te leggen om de meerdere op- brengst te besteden voor de wo ningbouw. "Dit is toen door de minister uitgevoerd en heeft ruim vier en twintig miljoen opgebracht ten bate van de woningbouw" aldus de heer Flietstra, die er echter bitter aan toevoegde: "Maar adressant was de tipgever en mag bij de Gratie Gods in een onbewoonbaar huis wonen". In diezelfde tijd dacht onze stadgenoot het probleem van de woningnood te kunnen oplossen door het bouwen van bewoonba re luchtschepen: "het brandge vaar moet overwonnen worden, dat is het enige probleem", zo deelde hij ons toen mee. De heer Flietstra was in die vijftiger jaren, toen hij al tegen de tachtig liep, een bijna dagelijkse bezoeker van het politiebureau, waar hij z'n ge dichten door de inspecteur van dienst liet afstempelen: daarna placht hij er op te schrijven: "Nadruk Verboden - Beschermd door de Auteurswet". Een dergelijk door de auteurs wet beschermd gedicht is ook dat, wat er nu uit onze Doos met Sniepsnaren tevoorschijn kwam. Het gaat over De Drank en we schrijven het graag even voor U over. De drank dat is een duivelskind, Waar de Satan /ijn vreugde in vindt. Menig huisgezin werd daardoor vernield. En de gehele huishouding ontzield. Men zegt de drank levert groot gewin Voor 'I Rijk en Staat en Brouwerij gezin. Maar de schade die veroorzaakt wordt Wordt moedwillig weggestopt. De gevangenissen zitten boordevol. Van 't leed dat de Alcohol alleen al deed. De krankzinnigenhuizen spreken duchtig mee. Van 't leed geschapen door de Alcohol. l elt men de sommen bij elkaar. Dan verdwijnt het Alcohol gewin zomaar Want twee miljard is nog te klein. Voor misdadige Alcohol venijn. Dus weg dat Alcohol vergif. Geeft een besparing van twee miljard gewis. Daarmee de onzedelijkheid verdwijnt. Fn de Ongevallen zeer verkleint. Dus beste vrienden, bouw allen mee. Dat de drank verdwijnt uit Levenszee, Wees practisch. wijs en levensgoed. Dat Satans drank verdwijnen moet. De drank dat is een duivelskind. Die mede-oorzaak in alle ellende vindt, /.ij brengt ook Rijk en Staat geen gewin. Maar enige miljarden Schade in allerlei gezin. Wat schade brengt voor iedereen. Dal dan verdwijnt, is een gewin. Dan leeft weer vreugde in huisgezin, Fn een belangrijk voordeel voor de Staat alleen. Dus mannen. Broeder, vrouw en kind, Weesl vijand van dat duivelskind. Weest gezond en sterk en sta altijd pal. Dal de duivelse alcohol U niet overwinnen zal. de bank voor iedereen Vestigingen te Leeuwarden, Stiens, Warga, Wartena en Wytgaard.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 8