Uw eigen bank Friesland Bank Vileine 3tCrantaje leect iedereen Lezers klommen in de pen die zo goed op de hoogte is, van de buurt, waar wij zulke gelukkige jaren hebben ge woond. Wie O, Wie Wolvega D. Hilarides- Giezen. VAN DER KAARS Daar mijn broer Anne Visser, Streekje 5 te Hempens al lange tijd abonnee op 't Kleine Krantsje is en voorheen mijn moeder, de wed. K. Visser, ze is 92 jaar geworden, schrijf ik U even. Ik ben een zuster van Anne Visser, mijn jeugd, van 13 jaar af heb ik in Leeuwarden doorgebracht. Met 24 jaar ge trouwd en toen vertrokken naar Overijssel. Altijd kreeg ik het Kleine Krantsje, dat ik van A tot Z lees. Wij zijn nu weer terug gekomen naar Leeuwarden. Mijn man zei altijd, als ik het beleef en ik krijg mijn pensioen, dan gaan wij terug naar Fries land. Mijn laatste 3 jaar voor mijn trouwen was ik in betrek king bij M. van der Kaars in de Breedstraat. Nu las ik in het Krantje, ik meen nummer 242 over de heer B. Cohen, die sprak over zijn oom van der Kaars. Zou U voor mij nog eens iets kunnen vragen over die familie. Het waren heel fijne mensen. In de oorlog, wij woonden toen in Wijhe (Overijssel), toen zat de familie van der Kaars in Wester- bork, toen hebben wij nog iets gehoord, dat was een noodkreet om eten. Wij hebben toen gestuurd wat wij konden missen, maar hebben nooit meer iets gehoord. Ik denk nu dat de heer B. Cohen een zoon is van een broer van mevr. R. v.d. Kaars-Cohen. Als ik mij goed herinner hadden zijn ouders een textielzaak op de Put, daar kwam ik wel. Zou u voor mij nog eens in het Krantsje willen vragen aan de heer B. Cohen uit Haarlem over de familie van der Kaars Bij voorbaat dank. Leeuwarden Mevr. A. Kooistra- Visser. Misschien wil de heer Cohen te Haarlem zo vriendelijk zijn op deze oproep te reageren. Nu reeds kunnen we berich ten. dat de oude heer en me vrouw van der Kaars Mozes van der Kaars en Roosje Co- hen, zes en zeventig en vijf en zeventig jaar oud) op 1-5 de cember 1942 in Auschwitz zijn vermoord. Hun zoon Ema nuel. zeven en dertig jaar. is met zijn vrouw Bertha de Jong, acht en twintig, en de beide Het gezin van de slager Moos van der Kaars? gefotografeerd voor de oorlog, toen de jongste zoon Sam nog leefde. kinderen Maurits Barend, vijf jaar en Marianne, negen maan den. op 21 mei 1943 om het te ven gebracht in Sobibor. Red. 't KI. Kr. FAM. WIEMERS. Mag ik ook als aid Ljouwerter een kleine aanvulling geven op het Krantsje van 27-6-75; daarin staat dat de fam. Wiemers vier kinderen had, maar er waren er vijf en wel de oudste zoon Frans die al vanaf de schoolbanken bij zijn vader in het bedrijf werk zaam was, en wel in aanleg en onderhoud van tuinen in de stad en daar buiten. Die heeft in zijn lange loopbaan zeker een dikke vijftig jaar heel wat families gediend en zien vertrekken. Deze Frans Wiemers, thans de oudste hovenier in de stad, zal nu wel zo ongeveer de leeftijd van tachtig jaar bereikt hebben. Als ik tenminste mijn eigen leeftijd in aanmerking neem. Dan nog een kleine aanvulling: voor de familie Strikwerda het winkeltje betrok, woonde daar een familie Bontekoe, de ouders van de vroegere eigenaar van hotel De Klanderij Mieke Giezen is een dochter van mijn oom, Jan Giezen en een volle nicht van mij. Alle perso nen in het verhaal heb ik ook gekénd, ik heb de indruk gekregen dat de schrijver wat jonger moet zijn dan ik. - Kunt u zich indenken, dat ik mij vaak afvraag wie is de schrijver REAKSJE. Heel hartelijk dank, meneer de redacteur voor het plaatsen van mijn stukje in "Lezers klommen in de pen". Zoals het gewoonlijk gaat is er ook al weer een reactie op gekomen en wel van Mevrouw Has, die meent mij te moeten wijzen op het feit, dat zij niet Anna, maar Aaltje Drent is Nou Mevrouw Plas, dan mut u mien stukje nog maar es over leze. Ik kan nergens wat viene, dat er op slaat dat ik hur voor Anna Drent hou. Want dat weet ik wel beter. Die Anna Drent zat op skoal wel bij mie in 'e klas en woande oek op "Oud Eigen brood". Mar die woont hier nog in Leewadden, op 'e Pasteurweg naast een kenniske van mij. Dus dat kon onmogelijk Mevr. Has- Drent weze. En om dan nog es op 'e buren van 't Hoeksterplein terug te kommen, daar maakt ze oek een vergissing met. Die meesen naast Steensma, waarvan ik de naam niet meer wist, hietten Meijer, is mie later te binnen skoaten. En die Rinsma, woonde dus niet in dat huus mar is later, toen de Steensma's verhuusden, in dat huus naast ons komen, en in dat huus daarnaast van die Meijer dus, kwam Schaaf te woanen. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Gesnopen Oek die andere meensen Waar over ze skreef op dat veddere gedeelte van 't Hoeksterplein, kan ik mie nog best herinneren. Ja, al die meensen, waar ze allemaal bleven binne, de mees ten salie wel doad weze. Alleen Lieuma, die leeft nog en zit hier bij mij in een bejaardencentrum. Die mijnheer van Dam, die altied skrieft over die mooie reizen, die 't hij maakt het, woant hipr oek, evenas "Vogel- tsje Bosch", die 't trouwd weest is met Djoeke Groenveld, die zal Mevrouw Has zich oek nog wel herinnere kanne. Dan Mevr. Niemendal-Gosses, waar ik oek bij in 'e klas sitten hew, die het over haar Poesie album het, waar ik denk 'k oek wel een stukje in skreven hew. (Vervolg op pagina 8). Leeuwarden ONTROERD. Een abonnee. Als samenlezer met de fam. A. Dijkstra, Lennaflat 456 in Wol vega, die op de abonnementen- lijst van het Kleine Krantsje voorkomt, kwam mij het nr. 245 van 27-6-75 onder ogen. Wie schetst mijn grote verbazing toen ik in de genoemde editie, vergroot afgedrukt, een familie foto uit mijn meisjesjaren her kende. Ik moet U eerlijk beken nen. dat ik zeer ontroerd werd, mijn vader nog zo jeugdig en wij zo heerlijk jong op de foto te zien staan. Ik wil U dan ook hartelijk dank zeggen en U nog heel veel succes toewensen met het Kleine Krants je. Voor ik eindig wil ik even wat rechtzetten. De schrijver van het Achter de Hoven verhaal maakt een kleine vergissing. Hij meent dat Mieke Giezen een kleindochter van mijn vader is. Een zonnig hoekje van het Hoeksterplein - ook dit zijn woningen van de Vereniging "Eigen Brood Bovenal".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 4