ChéJou fat mg,faup.... 't kleine 3£rantéje leeót iedereen 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN geklommen en wil hier wat op voort borduren. Ik (Ali Rinsema) ben geboren op het Eigenbrood naast de fam. Drent en ben later, ik was toen 2Vi jaar, verhuisd naar het Hoeksterplein naast de fam. Zijlstra. Aan de andere kant woonde familie Schaaf met Renske en Sjoerd. Renske spreek ik nog wel, evenals de vrouw van Sjoerd. Vader Drent haalde de huur op, voor de Vereniging Eigenbrood bovenal. Ook in de binnenbuurt woonde vrouw van Kesteren met haar dochter Jantje. Hier moch ten we als kiriders petroleum halen; we kregen dan een schuimpje voor de boodschap van haar. De familie Wieringa, waarvan pa achter een grote kar met twee honden duwde en hierop beestevellen vervoerde. Aan de voorkant (Oldegalileeën- zijde) de fam. Roersma. Jans Roersma ging altijd met ons naar Ameland en kwam veel bij ons thuis. Ze had een zuster, Atje en een broer Hannes. Dan de dirigent van het muziekkorps Concordia, een statige man met snor, de naam is mij helaas ontschoten. Op het Hoekster plein tegenover ons de fam. van der Weg en Minnema. En aan onze kant pliesje Fetter op de hoek van de steeg. We waren als kinders bang voor hem, maar 't was een heel goeie man. Verder de families Leensma, Hoekstra met Rein en Aaltje lag veel op bed em kon mooi handwerken. Daar ben ik vaak geweest. Boukje Rekker, familie Alberda en familie Roorda en Sinkeler. In 1930 verhuisden we, maar in 1952 kwamen mijn ouders weer op 't Hoeksterplein in 't huis van Boukje Rekker en naast familie Roorda. Beide waren toen al in de tachtig enzijn spoedig na elkaar overleden. Ik wist direct dat 't Aaltje en niet Anna Drent was. Zij (Anna) werkte op kantoor van het moesten alle anderen trachten lopend en springend de lanta renpaal te bereiken zonder betrapt te worden door de hoofdman (of meisje) in 't midden, want als dat wèl gebeurde, viel de hij of zij uit en mocht niet meer meedoen Enige jaren geleden heeft er in 't Krantsje een foto gestaan van onze vorengenoemde kleuter schoolklas, waarbij ik tot mijn spijt ontbreek, maar die overi gens wel voltallig was, compleet met Juffr. Fischer en Juffr. Lise. Met vriendelijke groeten» aan al onze oud-klasgenoten, die zich onzer nog mochten herinneren tekenen wij gaarne. Rome - Cis van Rhijn en Gouda en H. Eisma. Lezers klommen in de pen JONG HONDSJE. Hoe ouwer de ferhalen, hoe 'romantischer se klinke, maar toen ik in 't Krantsje de foto sag fan de leerkrachten fan skool 13, kwamen der bij mij oek herinne ringen naar boven, al binne dy wel fan latere datum, n.l. so in de jaren '40-'45. Feul romantiek was der toen niet, faek moesten we bij lucht alarm öf onder de skoolbank krüpe, óf stonden we met alle kienders angstig in 'e gang. Concierge Rbdenhus het toen nog sorgt dat wij ons jong hondsje terugkregen hewwe. Op een goeie dag sei mien fader, as jimme om 12 uur üt skool thüskomme, is et hondsje der. Wij as hazen die morgen naar hüs, maar wat een teleurstelling, gien hondsje Mien fader had et beesje (6 weken oud) in de fietstas deen en bij thüskomst bleek hij onderweg de poatsjes nomen te hewwen. Der kwam een adfer- tensie in de krant en toen bleek dat skooljongens et beesje fon- den hadden, et metnamen naar skool 13 en toen het concierge Rodenhüs et een paar dagen fersorgt in de kelder. Hij hield niet alleen van kien ders, maar oek van dieren P.E.B. In de Dokkumerstraat ben ik wel bij de familie Drent thuis geweest. Dit waren dus nog wat herinneringen van vroeger. Het is altijd leuk nog eens wat uit je jeugdjaren terug te lezen. Misschien komt er meer. Leeuwarden A. Talman-Rin- setna. LEUKE KINDERTIJD. Tijdens mijn verblijf alhier bij een oude schoolvriendin uit onze prille jeugd in Leeuwarden, lees ik met veel genoegen 't Kleine Krantsje en toevallig zie ik in nr. 245 van 27 juni een "In Memoriam" van mej. S. Fischer, oud-Hoofd van de Bewaarschool nr. 6 aan de Tuinen'. Toevallig hadden mijn vriendin en ik bij 't ophalen van onze langvervlogen jeugdherinnerin gen al herhaaldelijk over onze leuke kindertijd gesproken toen we allebei op bedoelde kleuter school waren en wé amuseerden ons met het opnoemen van de ons nog bekende namen van onze medescholieren uit die tijd (begin dezer eeuw). Ik herinner mij nog zo goed, dat alle kleine jongens en meisjes op bepaalde tijden des ochtends, na diverse spelletjes, verplicht waren "even naar achteren" te gaan, waar we op een rij op kleine potjes gezeten, het hoognodige moesten verrichten. En zodra een van ons daarmee gereed was, riepen de "gelukkigen": "Frou Tjeerdema, bèn klaar teneinde de bejaar de vrouw (concierge te roe pen, die al die kleuters moest helpen al onze diverse bandjes te strikken, die toendertijd op vele plaatsen onze broekjes zo inge wikkeld moesten behoeden tegen afzakken Ook herinneren wij ons een spelletje, dat wij op de "Brol" des avonds speelden met een groot aantal kinderen en dat "padsje krian" heette, waarbij één der kinderen met gesloten ogen bij de lantarenpaal midden op de Brol moest gaan staan en de anderen op de diverse kleine paadjes, die er naar toe leidden, stonden en zodra de "blinde man" tot 100 had geteld, Schoonhoven Mevr. R. Wib- bens-Kamp. (Vervolg van pagina 4). nieltjses waren er vroeger niet, die bin er komen, toen ik al trouwd was en dat is al vijftig jaar weest. Die beide dames op 'e foto binne, docht ik, Boukje die naaister was en Sjoeke haar suster (Rekker). Dit was het dan weer voor deze keer. Aan alle bekenden de hartelijke groeten van Leeuwarden FJ. Memerda-Zijl stra. Zoas U skrieft is 't een vreemd spultsje met Leeuwadders, die 'i het Leeuwadders vegete. Sommigen doen het sodra ze de provincie uutbinne, ande ren binne na jaren en jaren nog gien woord van 't mooie taaltsje vegeten. Seis hewwe krekt een neefke uut Nieuw- Zeeland op besoek had - die het daar nou een dikke twin tig jaar woond en kwam voor 't eerst weer es tuus in sien geboorteplak. Nou kanne je het love of niet, mar je kon- nen aan dat mantsje niet ho- re, dat ie ook mar een week uut Leeuwadden fut weest was: Leeuwaddes prate as in sien jonge jaren, het was ge woon vermakelijk. En nou we het er toch over hewwe: jaren leden trof een Leewadder een oud Leewadder inne trein, er ges in Holland. Die oud Lee wadder prate su Hooghaleme- dieks, dat de Leewadder niet wist wat ie er an had. Tot die Leewadder op een ge geven moment seit: "Bist dou niet wies met dien Haleme dieks En weet je wat die oud-Leewadder toen sei "Hest oek geliek" en hij gong toen vedder deur in 't Lee- wadders. Waar gebeurd Red. 'f KI. Kr. Zij het ten meesten oek een stukje in mien album skreven. Zij woonden op een bovenhuus op 'e Hoekstersingel, op 'e andere hoek woande Meester Zijlstra, deselde die dur een stuk in haar album skreef. Oek de Dekreuderkes kan ik mie nog best herinnere, daar zat oek één van die jonges bij mij in 'e klas En dan mien nicht in den Haag, Mevr. Fr. Bijlsma-Zijlstra, wat kan die oek leuke dingen over vroeger ophale. Maar 't valt mij op, dat de meeste v meensen die naar Hol land gaan binne gien Leeuwad des meer kenne, temeesen - niet skrieve. Ik hew een skoonsuster in Hengelo, die daar al dertig jaar woant, maar nog net so plat Leeuwaddes praat as toen se hier nog woande. Mar se seit, ik weet niet, of ik het nog wel skrieve kan. Die leest oek het K.K. en geniet er altied erg van. En dan, die vrouw Verhaar, de broekebienster, die oek bij ons op 't Eigenbrood woande, was 't oek niet bij u in 'e straat mevrouw Has Haar soan Tjibbe, was oek bij ons op skoal. Ik bin oek op die bewaarskoal in 'e Eestraat weest. En toen was vrouw Verhaar er al en dat is in 1904 of 5 weest. Ik kwam op een keer uut skoal tuus met een mooie gekleurde bal. Kiek es moeke, die h'ek van Juf kregen. Nou moeke loofde dat natuurlijk niet. En het mie 's middags weer met 'e bal naar skoal brocht. Ik hew denk 'k de verleiding niet weerstaan kan nen, om mie die bal toe te eigenen. Oek de stukjes van Mijnheer van Kampen hew ik altied erg van genoten, je make het dan alle maal nog weer es met. Dat was toch een mooie tied, met al die ouwe winkels. U, meneer de redakteur, wil ik oek nog heel hartelijk bedanke voor de mooie foto, van 't Hoeksterplein dat mut al heel wat jaren leden weze, want selfs mien vader sien broadkar staat er nog op. Ik skat het op son dettig jaar. Want oek de harke- EIGENBROOD - HOEKSTER PLEIN. De stukjes over Eigenbrood en Hoeksterplein van mevrouw Has en mevrouw Memerda heb ik met genoegen gelezen, 'k Ben daarom ook maar eens in de pen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 8