STADSNIEUWS VAN VROEGER RINSE VAN DER VELDE OPMERKELIJKE FIGUUR KIJK HIER EENS: Drogisterij-Parfumerie „De Eenhoorn" 8 He jou die nog kannen (de boekhandelaar) 'i 51 leine 3^-rantóje leeet iedereen (Vervolg van pagina 3). Heer Nonkel, de pastoor, een ware zieleherder, was bizonder goed; Dina, zijn oudste zuster, eveneens vooral in het samenspel met Gradus de kerkmeester, die „uitgestreken" was als van hem gevraagd werd. Judith had in haar dramatische rol een goeden kijk. beter dan Yvonne, die met iets vlotter spel meer had kunnen bereiken. Aan dit zelfde euvel laboreerde ook de heereboer Max Marleenen. Lijsters, de oom van Max. daar entegen voldeed uitstekend. Blijft nog over de nienschenken- ner Blom, herbergier, de man. die heel wat verkeerd loopende zaken weer op gang brengt. Voor hefn had een tikje vlotheid en variatie in gebaar geen kwaad gekund. De tooneelaankleding. alsmede de regie vielen zeer te loven. (1935) 1806 7 Januari Aanbesteed het bouwen van een nieuwen toren te Wirdum, waarvan G.A. Hooghiemstra den eersten steen legt. (4 April). 1806 12 Januari De zathe Botnia Tichelwerk, groot 50 pondematen, aan den trekweg naar Harlingen on der Franeker, verhuurd voor f. 350.- per jaar. Verkoop der bakkerij het Zwart Kruis in het eerste Oost te Franeker. 1806 4 Februari Floreenplichtigen confereeren over den wederopbouw van den toren te Ternaard. 1806 5 Februari Te koop de chocoladefabriek en toortsmakerij der Wed. F.H. Munniks bij de Lange Pijp te Leeuwarden. Vergade ring van floreenplichtigen in de kerk te Wolvega om te deli- bereeren over verkoop van veengronden der pastorie en der kerkvoogdij aldaar. 1806 10 Februari Floreenplichtigen confereeren over een zware torenreparatie te Ried en over den wederop bouw van den toren te Raard. Jacobus C. de Boer opent een drankzaak in het huis ge naamd De twaalf Keizers op de Vleeschmarkt tegenover de Lange Pijp te Leeuwarden. 1806 15 Februari Gerben Boeles te Augustinus- ga wil heideveld te Harkema- Opeinde aanleggen tot bosch en akkerland, doch van eenige perceelen de naastlegers niet kunnende opsporen doet hij oproeping van de eigenaars. 1806 20 Februari Verkoop eener buitenplaats met hovenierswoning, groot \2'A pondematen van Wed. Gerrit iJpes te Dongjum, ge boden 3100 car. gl. 1806 21 Februari C.E. Collot d'Escury op Klein Hermana-State onder Min- nertsga besteedt aan het af breken van twee oude boe- rehuizingen. 1806 22 Februari Executorale verkoop der jene verstokerij van P.T. van Sicca- ma bij de Droggerspijp te Dokkum. 1806 24 Februari Overleden te 'sHage Jr. Egbert Sjuck Gerrold Juckema van Burntania Rengers, Heer van Cammingaburg, old Grietman van Wijmbritseradeel. Flo- reenplichten te Oudwoude confereeren over reparatie der oude of opbouw eener nieuwe pastorie. HOEMPA Een begrip voor Friesland: dat is boekhandel van der Velde en wanneer we dat zo zeggen bedoelen we niet de boekhandel van der Velde in Wommeis, noch die in Joure, maar natuurlijk boekhandel van der Velde in Leeuwarden op de hoek van de Nieuwestad en de Oude Doelesteeg. Boekhandel van der Velde bestaat al langer dan tachtig jaar en het zal daarom duidelijk zijn, dat de oprichter niet meer leeft: het is alweer vijf en dertig jaar geleden, dat hij overleed en de Leeuwarders, die hem nog hebben gekend moeten nu dus minstens vijftigers zijn. Maar heel velen van die al wat oudere groep stadgenoten hebben hem zéker gekend, want Rinse van der Velde was een bijzonder opmerkelijke figuur in de nog kleine stad van toen. verschillende Friese auteurs, die hun opkomst aan de belangstel ling en krachtdadige steun van de heer van der Velde te danken hadden. Met het uitgeven van dat Friese werk was van der Velde een pionier; hij bracht deze boeken onder de mensen, toen er nog vrijwel niemand was, die dacht aan de mogelijkheid van het uitgeven van Fries werk. Rimen en Teltsjes, Rispinge, de Fryske Lietcbocken. Ut it aide Laech, noem maar op: van der Velde gaf ze uit aan de lopende band. Ook werk van Onno Harmens Sytstra, Yme Schuitmaker, Pie- tcr Jelles Troelstra, Harnten Syt/es Sytstra en Jan Jelles Hof kwam via uitgever van der Velde op de markt. LEEUWARDER NIEUWSBLAD De heer van der Velde was ook oprichter en lange jaren direc teur van het eens zo populaire Leeuwarder Nieuwsblad.dat zijn kantoren in de Galileer Kerk straat had. Ook buiten de muren van zijn bedrijf was de heer van der Velde een opvallende figuur: hij reed op een vierwieler, op welk voertuig hij lange tochten maak te. de hele provincie door. Rinse van der Velde was dan ook een echte natuurliefhebber, die met name in de wijde wereld rond Grouw graag voor een ander de gids wou zijn. Toen Rinse van der Velde in oktober 1940 op de leeftijd van drie en tachtig jaar overleed was zijn zoon als boekhandelaar al in z'n voetsporen getreden - nu zit alweer de derde generatie der Velde in de zaak. "Een voorkomend en hulpvaar dig man. die een ander altijd met raad en daad terwille was" schreef de krant toen zij de oude heer van der Velde herdacht - er zullen dan ook velen zijn. die zich deze karakteristieke Leeuw arder nog goed kunnen herinne ren. Dit is de vermaarde Leeuwarder straatmuzikant van Merode, alias Hoempa, zoals tekenaar Jules Seron hem omstreeks 1910 heeft gekend. De heer van der Velde werd geboren in Ureterp en ging als jongeman naar Heerenveen, waar hij in de boekhandel van Hingst en Hepkema zijn opleiding kreeg. In 1880, toen hij drie en twintig was. trok hij naar Leeuwarden; hij kwam in betrek king bij de boekhandel van Noë op de Nieuwestad. EIGEN ZAAK Twaalf jaar later, in 1892. kon Rinse van der Velde deze boekhandel overnemen en van dat moment af was het Boek handel R. van der Velde en die naam zou spoedig in heel Friesland een grote bekendheid krijgen. De lieer van der Velde was, zoals de krant het na zijn overlijden zei "van een stoere geaardheid" en een harde werker, die met grote energie zijn weg door het leven baande. Van de vroege mórgen tot de late avond werkte hij in zijn zaak. die hij voortdu rend wist uit te breiden: gestaag nam de boekhandel dan ook in belangrijkheid toe. Daar de heer van der Velde zich niet beperkte tot het verkopen van boeken, maar ze uitgaf ook. maakte hij zijn zaak tot een centrum van gewestelijke cul tuur en vooral door het uitgeven van Friese boeken kwamen er A. R. van Dantzig B. B. van Dantzig-Postuma APOTHEKERS-ASSISTENTEN Jan van Scorelstraat 55 - Telefoon 22495

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 8