SIGARENMAGAZIJN KOSMOS BESTAAT VUFTIG JAAR SLAGER WIERDA DAMES Een bekende Leeuwarder slager, de heer Jan Wierda, heeft deze maand in de letterlijke en figuurlijke zin v.an het woord het bijltje er bij neergelegd: hij droeg zijn zaak aan de Achter de Hoven op de hoek van de Maria Louisestraat over aan de Robu Slagerijen BV, een onderneming, die nu in ons land al twaalf filialen heeft. De heer Wierda, geboren in Nijega (HON), begon z'n slagersloopbaan als jongen van veertien bij de slagerij van L.P. Kas aan de Zuidergrachtswal. Hij bleef er tot z'n achttiende, ging toen naar Sneek en vervolgens in militaire dienst, maar keerde in '31 terug naar Leeuwarden om knecht te worden in de slagerij van Jan de Bruin aan de Noorderweg. Zestien jaar is de heer Wierda daar gebleven - in '47 maakte hij een overstapje naar slager Jelke de Boer, die zijn bedrijf tegenover de Breedstraat aan de Nieuweburen had. Ook daar bleef de heer Wierda nog eens zeven jaar en toen had hij het wel bekaken: in 1954 opende hij aan de Achter de Hoven zijn eigen zaak. En nu is de slagerij Wierda dus opgeheven, al blijft het pand aan de Achter de Hoven dan een adres voor fijne vleeswaren: Jan Wierda verhuurde z'n zaak aan Robu Slagerijen, die z'n zetel in Twello heeft. Op de foto's: de slagersjongen Jan Wierda met de korf op de fiets en de heer Jan Wierda nu. t leine ^Crantóje leeet iedereen OUDE STEMPEL voor Uw longen; en dan Uw maag Rookt critisch, rookt met smaak, maar niet op Uw lon gen Het verheugt ons dat wij in samenwerking met enkele fabri kanten geslaagd zijn in een creatie van sigaren, die aan tientallen jaren terug doen denken, opgebouwd op bredere basis van zuivere overzeese ta bakken en gemaakt door de beste vaklieden. Deze sigaren of sigaartjes onder scheiden zich door handvorm, zijn pittig en toch zacht van smaak, en bevatten geen kunst stoffen (ook rook- en shagtabak- Van zo'n sigarenman van de oude stempel zou het interessant zijn te weten, hoe hij staat tegenover het gevaar, dat roken longkanker zou bevorderen. Welnu, speciaal voor zijn klan ten is hij onlangs in de pen geklommen en heeft hij een eigen brochure het licht doen zien. "Wat is gezondheid U waard vraagt hij zich daarbij af, een vraag, die hij meteen beantwoord met "Alles "Een ieder is dan ook verantwoorde lijk" aldus de heer Boomsma. "in 't doen en laten der dingen, dit te bevorderen. Hoe staat-het nu met het roken in het algemeen, en cigaretten in het bijzonder Nooit is het onderwerp roken zo actueel geweest als nu. In vroeger tijden gebruikten de Indianen de rollen tabak als medicijn, later werd het als genotmiddel ontdekt, en thans komen de medicijnmannen met rollen cijfers het tegendeel ver tellen. nl. long kan ker-bevorde- ring. Als handelaar in tabakken, die bij al die berichten zeer nauw betrokken is. geef ik ook gaarne mijn mening. SCHADELIJK Is roken na zoveel eeuwen plotseling zo schadelijk gewor den (het aantal pijpen tabak en sigaren per dag was vroeger veel groter) of, is er in de manier van roken teveel ten kwade veran derd En dan zeg ik naar mijn mening: ja. juist door dat cigaretten roken is dat inhaleren (in de longen trekken) meer ontstaan, met alle gevolgen van dien. Persoonlijk vind ik zulk een genot te ver gaan. en lijkt het mij beslist niet moeilijk te begrijpen, dat zoiets op den duur kwade gevolgen geeft. Dit temeer, daar in de praktijk wat natuurlijk niet waar is (dit uit eigen ervaring). De oorzaak van juist inhaleren met cigaret ten, acht ik persoonlijk een psychische infectie, voortvloeien de uit de snelle verbranding der cigaret. Met pijp en sigaren ligt dat anders, die wachten op U, m.a.w. die gaan uit, (als het goed is tenminste), terwijl een cigaret eenmaal aangestoken, zichzelf cremeert De critiek van de medici gaat dan ook in hoofdzaak tegen de cigaret. volgens mij om de bo venomschreven verklaarbare re den. Er is echter meer aan een ciga ret: papier en stoffen, die niets met tabak hebben uit te staan (ruikt U maar eens in Uw pakje). Hoe staat het dan met sigaren Dat staat op een veel gunstiger basis, mits opgebouwd uit zuive re tabakken. Helaas ontbreekt daar tegen woordig ook maar al te veel aan, nl. kunstblad en chemische pre paraten voor kunstmatige witte brand. ledereen begrijpt dat kunst en natuur niet samen gaan, al wordt het nog zo geraffineerd naar voren gebracht: een ge schoolde roker zal het proeven. Zuiverheid voor alles Ook die chemische stoffen aan een sigaar achten wij niet bevorderlijk, en zeer zeker niet ken). Juist door die pittige smaak geeft U dit roken een voldoening en volgens ons voldoende smaak op Uw tong, om voortaan niet meer te inhaleren Wij achten het onze plicht als vakman, ons dienstbaar te stel len voor het behoud van kwali teit. en hopen U hiermee van dienst tc kunnen zijn. Kopen bij de vakman bespaart verdriet man Aldus de nu jubilerende Kos- mos-man. J.J. Sterkenburg, op 't Hof heeft de eer U te berigten, de ont vangst eener keurige partij Stoffen en lederen dubbele Knooplaarzen, tot welker leve ring hij zich minzaam aanbe veelt. In 't huis van ouds "de Wijde Gaper". (1875). Het is deze week precies vijftig jaar geleden, dat de bekende sigarenzaak Kosmos op de hóek van de Troelstraweg en de Spanjaardsiaan geopend werd en het is dertig jaar geleden, dat de huidige eigenaar er in kwam, de heer F. Boomsma, een stadgenoot, die we allen zouden moeten kennen, al was het alleen maar om het zuivere vakmanschap, waarmee hij zijn zaken doet. Een dubbel jubileum dus en dat mag wel in dc krant, zeker nu het aantal volbloed Leeuwarder sigarenwinkeliers steeds geringer wordt en gezien ook het feit, dat de heer Boomsma onder z'n collega's een bepaald aparte plaats inneemt. Al z'n klanten, en dat zijn er heel wat, zullen weten, dat hij een man met ideeën is, die dan weer dit en dan weer dat uitbroedt en die iedere gast in zijn zaak op een prettige, per soonlijke manier zal benaderen. Daarbij heeft de heer Boomsma zo zijn eigen denkbeelden als tabakshandelaar, is hij bijvoor beeld een groot voorstander van natuurtabak en als de dood voor synthetische producten en met name "rommel om segaren". Dit brengt met zich mee, dat hij al jaren en jaren zijn eigen productie heeft volgens het oude systeem, waarbij, als het even kan. de sigaren nog met de hand worden gemaakt, en waarvoor hij de zuivere tabak bijvoorbeeld uit Denemarken en Amerika betrekt. blijkt, dat deze mensen die zo een cigaret roken, het ook meestal niet laten met sigaren enz. Op mijn vraag waarom ze zo roken, met als antwoord: anders proeven we niets, vind ik niet steekhoudend, men proeft het eten ook niet met de longen en buiten dien zou dus elke niet-longenroker niets proeven, 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 3