FA. ALEX COPINI 1875 DE RAMP MET DE WILLEM II bij de vakman - speciaalzaak KOSMOS International J U AVELIER 9 n PEPERSTRAAT 11 - TEL 26880 - LEEUWARDEN Brillont Goud Zilvor Goro CoutttM o Uurworkon Omoga doalor Artikelen, die roken koopt U overal Maar tabaksartikelen om te GENIETEN Specialiteit in handwerk naturel sigaren, electrische aanstekers, pijpen en importtabakken tegen speciale prijzen Sigaretten zonder gevaarlijke stoffen in 3 soorten zolang de voorraad strekt 250 voor fl. 14,-- Leeuwarder Sigarenmagazijn F. BOOMSMA - Leeuwarden Tel. 36241 't Vileine 3^-rantöje leeót iedereen Aan de wacht gebracht Johan Melchior Eisma, oud 14 jaar, geboren te Damwoude, die zonder huisvesting in de stad rondliep. (Deze jongen is door zijn vader verlaten, die te Kollum als timmerman werkt. Was alhier in het Armhuis, maar door de Regenten opgezonden naar zijnen vader, die ruimschoots in zijn onderhoud kan voorzien, doch die weigert hem te ontvangen). Drijvende gevonden in een sloot aan het Cambuursterpad het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, in staat van ontbinding verkeerende. Aan de wacht gebracht Jan Slaterus. van beroep kussentje- bakker. die in beschonken toestand, met zijn wagen op de Potmargewal stond, omringd van een menigte menschen en halsstarrig weigerde vandaar te vertrekken. Gevonden door Rijnhout een wit katoenen zakdoek. Om drie uur door Steffering op de Eewal gevonden een portemonnaie, waarin fl. 0.03. Sedert Maandagavond vermist Anna Idzerda, wonende in de Schrans, een bruin, kortharig mopshondje met blauwle- deren halsbandje om, waarop een klein stukje koper. Hoog rapporteert, dat omstreeks 4 uur een jongetje van de bijzit van van Soest aan de Noorderweg, Reinder Hoekstra, schreijende en om hulp roepende door de Boterhoek liep en bij zekeren Nieuwenhuis aldaar in huis vlugte. Onmiddellijk daarna werd door van Soest de adsistentie van Hoog gevraagd om het kind terug te krijgen, welke Hoog evenwel meende niet te moeten verleenen, waarop van Soest hem toevoegde: "dan ben je een kwajongen en een snotneus." Terwijl van Soest zich verwijderde om de moeder te halen, ondenroeg Hoog het knaapje en vertelde dit hem al bevende, dat zijne ouders hem vanmorgen hadden willen ophangen en vanmiddag verdrinken, waarom hij weggeloo- pen was. Inmiddels was van Soest op zijn terugweg naar huis al dadelijk in de Boterhoek door eene razende menigte aangevallen en zoo danig toegetakeld, dat hij om verdere mishandelingen te voorkomen, zich met geweld toegang heeft moeten verschaffen in de woning van Ombach. waarbij glasruiten zijn gebroken. Het jongetje is bij Nieuwenhuis gebleven, die morgen met eenige getuigen aan het Bureau zal komen en heb ik Hoog op post 2 en Kroontje op post 6 last gegeven tegen verdere samenscholingen en geweldpleding te waken en ingeval de orde opnieuw dreigt verstoord te worden de knaap aan de wacht te brengen. Omstreeks kwart over zeven werd aan de wacht berigt, dat er weder een vreeselijke oploop plaats had voor de woning van van Soest aan de Noorderweg. Aangezien post 6 juist zijn rust had, heb ik er Sterenberg heengezonden, die na veel moeite er in slaagde de verzamelde menigte uiteen te drijven. Nadat de orde hersteld was heeft hij Feenstra van post 10 tot 8 uur aldaar op schildwacht gezet om dan weer door Kroontje te worden vervangen. Krijn van der Ploeg, wpnende in de Kalksteeg, klaagt dat zijn zwager Doeke Zelle, wonende in de Ossekop, zijne huisvrouw Fogeltje Zelle heeft geslagen en uitgescholden voor dief. Door van der Perk aan de wacht gebracht Jurjen Smit, die zonder doe! op de Voorstreek liep. Hij verklaart gisteren avond min of meer dronken te zijn geweest en toen ergens, maar waar weet hij niet. eene jas te hebben weggenomen, die hij nu aanhad. In arrest gesteld. Aan de wacht gebracht Wijbe Salverda, zaldelmaker in het Zaailand, die met nog drie personen nachtelijk burenge rucht maakte, door buiten de voormalige Wirdumerpoort nabij de Potmargebrug luid te zingen en te schreeuwen en niet alleen weigerde zijn naam op te geven, maar ook de policiedienaren in het water dreigde te gooien. Aan de wacht gebracht de vrouw van Lawelijen, verver, wonende in de Breedstraat. die door dronkenschap twist met haar man had gehad en zoodoende het huis had verlaten en later met pol. dienaar Reinalda aan de deur klopte om binnengelaten te worden, hij de deur gesloten hield en haar niet in huis wilde hebben. Ik heb haar om twee uur door Siersma en Heiwig. omreden er nog vijf kinderen in huis waren, naar huis laten brengen. Ofschoon de deur nog gesloten was, is zij door het opschuiven van een der vensterramen in huis gekomen, terwijl hij nu rustig lag te slapen. (Vervolg op pagina 7 woning afspeelden, laat zich beter denken dan beschrijven. De ongelukkige vrouw ziet zich in ander opzicht plotseling in diepe zorg gestoken, want de overledene was ook in dit op zicht alles voor haar. Men is hier algemeen zeer onder de indruk van het gebeurde, waartoe niet weinig bijdraagt het geheimzin nig waas, waarin nog steeds de ramp is gehuld." Geschokt hoorde men nu ook het verhaal van de kapper N.J. Bijl uit Apeldoorn, die hier een bedrijf' had met een flink bestaan, maar die met vrouw en drie kinderen, allen zoons, res pectievelijk zeventien, negen en vier jaar oud, de verre reis naar West Indië had aanvaard, "ver lokt door de-aanbieding van een betrekking als opzichter en regi stratiehouder eener rubberplan tage in de West". Maar was het ene geval tragi scher dan het andere Tiental len gezinnen, honderden familie leden werden door de raadsel achtige ramp met de Prins Willem II overspoeld door een diep verdriet. Maar, al wees pu alles, alles op het vergaan van het schip - zolang er geen lijken werden gevonden bleef er toch nog hoop leven in de harten van hen, die achterbleven. Bij de jonge mevrouw van Slooten in de Weerd in Leeuwarden, bij de familie's van al die jongens van Ameland, bij de ouders van de eerste officier de Groot in Akkrum Fenno L. Schoustra

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 9