FRAPPANTE FOTO'S VAN VROEGER DE PRINS WILLEM II BELONING GE WEIGERD Plattegrondjes van Leeuwarden Fa. J. Kruize en Zn. REFORMPRODUCTEN EN SPECIALITEITEN 12 g-~/ovtfe"Jenever van VOORSTREEK 65-67 TELEFOON 36235 Fenno Schotstra's Publiciteitskantoor En een héél prettig adres voor t T^leine ^.^.rantóje leeót iedereen Na aankomst van den trein uit België aan het station te Roosen daal werd door een der douane ambtenaren aldaar in de visita tiezaal een portefeuille met 13.000 dollar aan inhoud gevon den. Dadelijk werden door de betrok ken ambtenaren de noodige stappen gedaan, om den eige naar, vermoedelijk een Ameri- caan, die eenigen tijd tevoren de controle was gepasseerd, terug te vinden. Toen men den man vond, had deze het verlies nog niet ontdekt. Hij wilde, meldt de "Tel.", den eerlijken vinder een belooning van 60 dollar geven, doch dit werd door den ambte naar pertinent geweigerd. De Amerikaan kocht toen bij den restaurateur een kist sigaren, ten einde deze aan den ambtenaar als blijk van dank aan te bieden, doch ook deze gave werd door de ambtenaar niet aapvaard, wijl hij absoluut geen belooning wilde. Overbluft door een dergelijke onkreukbare opvatting van plichtsbetrachting, wierp de Amerikaan de kist sigaren in de visitatiezaal en trok er haastig tusschen uit, om zoodoende den vinder en zijn vrienden te noodzaken dit geschenk aan te nemen. (1924). We schrijven januari 1921: de beruchte vrouwenmoordenaar Henri- Désirée Landru zit in de beklaagdenbank en hoort het doodvonnis tegen zich uitspreken. Landru, geboren in 1869, zag na 1915 kans aan militaire dienst te ontkomen en begon toen relaties aan te knopen met vrouwen, vooral door het plaatsen van huwelijksadver tenties. Hij lokte deze vrouwen naar de villa Ermitage in Gambais, waarna de dames stuk voor stuk spoorloos verdwenen. In april 1919 werd hij op aanwijzing van een zuster van een van de slachtoffers gearresteerd. Hoewel hij hardnekkig alle schuld bleef ontkennen werd hij ter dood veroordeeld en op 25 februari 1922 in Versailles onthoofd. Dat is al langer dan een halve eeuw geleden dus, maar nóg kennen we het vermaard geworden lied: "Landru is een vrouwenmoordenaar - pak hem bij z'n haar - schudt hem doormekaar (Vervolg, van pagina 7). Vele weken na de ramp met de Prins Willem II, eind april 1910, vond een duinwachter bij de Koog op Texel een uit zee aangespoelde fles met een briefje er in. In potloodschrift stond er op geschreven: "God help, wij vergaan. S.S. Prins Willett) II. A.v.L." NOODKREET De tweede hofmeester aan boord van het verongelukte schip heette A. van Leiden en het lag dus voor de hand, dat het briefje van hem afkomstig moest zijn. Maar de plaats, waar de fles was aangespoeld, gaf reden tot twij fel en bovendien, zo dacht de directie van de West Indische Mail, zou het briefje, wanneer het inderdaad van dit beman ningslid afkomstig was, nog wel een boodschap voor zijn vrouw hebben bevat. Vandaar, dat besloten werd het briefje door een handschriftkün- dige te laten onderzoeken en het te laten vergelijken met het handschrift van de heer van Leiden. De conclusie van deze handschriftkundige was duide lijk: het handschrift op het briefje kon onmogelijk dat van de heer Van Leiden zijn. Aange nomen moest dus worden, dat een onbekende een wel zeer onsmakelijke grap had uitge haald Het Comité ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen kon tegen het eind van april 1910 zijn inzamelingsactie af sluiten; er was voor de nabe staanden van de omgekomenen van de Prins Willem II toen een bedrag van bijna drie en twintig duizend gulden bijelkaar ge bracht. De Raad van Scheepvaart, die een onderzoek instelde naar de ramp met de Prins Willem II, heeft deze oorzaak niet kunnen aanwijzen. "Vermoedelijk" aldus de Raad, "is het schip 24 januari vergaan, terwijl alle opvarenden den dood in de golven hebben gevonden. Dat er opvarenden gered zouden zijn acht de Raad volstrekt uitgesloten om de he vigheid van den orkaan, waarin de Willem II gebleven is". Merken met reputatie l GAZELLE HUSQVARNA HONDA Natuurlijk bij: Situatie 1550 zeer curieus 5,50 Gravures van oude stadspoorten 2,50 Elfstedenlogboek 1963 nog enkele ex. 7,90 De schaatsen scherp - Elfstedentocht, standaardwerk 27,50 Koekhappen ^75 Vredeman de Vriesstr. 1 (naast Emmakde 39 U weet wel: tussen Voorstreek en Eowal Wortelhaven 85

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 12