TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN Voor de rechter 5 k T^-leine ^Cranteje leeet iedereen Dit is Jochum, "voor dubbeltsje oppe kop", zoals de oud Leeuwarder Jules Sèron hem zich uit het begin van de twintiger jaren nog weet te herinneren. VAN EEN ONGELUKKIGEN VIRTUOOS "Adrianus van W. roept des deurwaarders stentorstem. Een persoon van middelbaren leeftijd gaat met haastigen stap naar de groene tafel. Hij zet zich met 'n driftigen ruk in de houding. "Bekl. heeft zonder vergunning den 20sten november, te kwart over 11 voormiddags muziek gemaakt in de Oranje-Nassau- straat", zoo luidt de beschuldi ging. Bekl. blies op een hoorn, terwijl zijn zoontje den trom roerde. "Is dat zoo vraagt de rechter. "Ja". "Waarom deed je dat "Om 't brood. Ik heb 11 menschen te onderhouden. En werken kan ik niet "Ben jij de bewuste muzikant, die die dolle muziek maakt, met die trom en hoorn "Dol Hoor u dan maar naar de straatmuziek, die op 't oogen- blik hier weer aan den gang is "Als 't nu nog mooie muziek was zegt Z.Ed. Achtb. "Ja zeker, het is mooie muziek. En ik kan niks anders. Deser teurs en zwendelaars kunnen in Leeuwarden permissie krijgen. Menschen uit Groningen mogen hier spelen, maar ik niet. Iemand als ik, die nooit "iets gedaan" heeft, zitten ze altijd achterna, als de grootste misda diger." "Die andere menschen spelen misschien beter", veronderstelt de kantonrechter. "Dat kan niks schelen" "Jawel, dat kan wèl schelen. Je kunt wel op een ketel gaan slaan, en op die manier lawaai verwekken. Dat is nog geen muziek. Ik ben blij, dat je eens hier komt. Ik heb je al vaak eens gehoord. Je speelt ook zóó verschrikkelijk valsch." Bekl.: "Dat wil ik wel gelooven, als ik een zakdoek in den hoorn stop, om niet door de politie gehoord te worden Bekl. haalt het dempingsmiddel, een grooten rooden zakdoek, als "levend bewijs" voor den dag. De Ambt. van het O.M. raadt bekl. af, op deze wijze door te gaan met "broodverdienen" en eischt f. 2 of 2d. Bekl.: Iemand die geen huishou ding heeft, die harmonicaspeler met die kromme beenen, krijgt maar 50 cents en ik, die stik van den honger, krijg f2 De kantonrechter: "Die harmo nicaspeler krijgt ook twee gul den Bekl.: Nietwaar. "Zeker dat wordt ook op andere wijze aangevat." "Wij, die stikken van den honger moeten wij nu f. 2 betalen (1916) We gaan een heel eind terug in de tijd, waarschijnlijk naar 1912, toen van de derde klas van School 4 in de Schoolstraat deze mooie foto is gemaakt. Eerste rij, liggend: Michiel de Ruyter, Siebolt Wiersma, een onbekende, Wietse van der Laan en Willem 'Veenstra. Achter de onbekende zit Liesbeth Rademaker. Op de tweede rij: Dwinger, Cohen, Bernard Beekman, Hielke Bakker, Piet Drenth, Eise Sonnega, Harry Pot, Leo Twijnstra, Broer Matthijsen, Chris Visser en Leo Breed. Op de derde rij: juf Stoet, Grietje Drielsma, een zekere Rika, Dicky Kamminga, een zekere Betty, Titi van Terwisga, Albertje Feenstra, Reina de Vries en meester Postma, het hoofd van de school. Tenslotte op de achterste rij: Hillie van der Heide, Annie de Vries, een onbekende, Jansje de Boer, Trijntje van Asperen en Uilkje van Gelder.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 5