MUZIEKLEVEN Rabobank 63 "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" 9 STADSNIEUWS VAN VROEGER 't Vileine krantsje leest iedereen DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT Klaasje v.d. Woude, wonende bij Ketzer, barbier in de Amelandstraat, klaagt dat zij gedurig wordt uitgescholden voor hoer en zwijn door Klaas Oosterhoff, turfschipper, liggende aan de Nieuwekade. Getuige Jan v.d. Heide, wonende op de Nieuweburen en Pieter de Haan wonende op de Modder. Petrus v. Otichem, arbeider wonende op het Zuidvliet, en Sijbrandus v.d. Meer, wonende op het Noordvliet, klagen dat zij gisterenmiddag zijn beschuldigd, door Bouke Jorna, boer wonende op Kleijenburg alswaar zij beiden aan het werjc zijn, dat zij de eieren uit de schuur wegnemen. Door v.d. Boogaard aan het bureau' gebracht Hendrik Zaadstra. oud 29 jaar, van beroep verver en wonende te Boxum. die gisterenavond bij Bender op de Oude Veemarkt gekomen om des nachts aldaar gebleven is, zonder te betalen, benevens hedenmorgen weder eenige vertering gemaakt. Hij heeft zijn gat gegeven totdat hij komen zou te betalen. Later heeft hij getracht de jas stil weg te nemen, maar is daarin verhinderd door de vrouw van Bender. Herre v.d. Werf. wonende aan het Hoeksterend, klaagt dat hij hedenmiddag is uitgescholden voor afzetter en gauwdief door de Vries, houtschipper, liggende aan de Houtswal. Getuige de zoon van de weduwe Feddema, naast de afscheidene kerk en H. v.d. Wal, oud 12 jaar, wonende te Vrouwenbuurt. Wed. Hania. wonende op het Zuidvliet, klaagt dat zij gisterenavond omstreeks zeven uur is geslagen door P. Jansen en zijn vrouw, medewonende aldaar. De reden zijn dat vrouw Hania haar had gevraagd om achterstallige huis-huur die zij niet wilden betalen. Getuigen Zuidsma en de vrouw van Gout, mede wonende aldaar. Koen Koopman, wonende in de St. Jacobsstraat, klaagt dat hij telkens last heeft van de jongens van ten Kate en meer anderen, allen wonende aldaar, die telkens met modder tegen zijne glazen en in de gang werpen en een spion, spiegel hebben gebroken. Geen getuigen. Op last van Hoog is door Auke Dekkinga, wonende Zuidvliet, bij Franssen op schutstal gebracht een zwartbonte koe, die in een land liep van den heer Dorama, liggende aan de Lekkummerweg, genaamd Hoogterp. Bedoelde koe is vermoedelijk gead' rteerd in de Leeuwarder Courant te juni 1875. Om 7 uur door Bakker aan het bureau gebracht Eduard van Gael, oud 25 jaar en van beroep koopman, wonende in de Boterhoek bij Visser slaapstee houdende, die in beschonken toestand in het water liep op het Heerenwaltje, is terstond door Bakker naar genoemde slaapsteedehouder gebracht. Verloren dooi: mevrouw Manger-Cats, wonende in de Ossekop een gouden medaillon met haarwerk en portret. Op last van deurwaarder Santie klaagt Jan Broers, wonende in de Baljeebuurt, dat twee jongens van Graafland met nog anderen allen aldaar wonende, eenige blokken en spaken, op de houtwal liggende, in het water hebben gegooid. Santie verzoekt dat die jongens hierover worden onderhouden. Puist rapporteert dat gisterennamiddag omstreeks 5 uur door Pieter Split, oud 11 jaar, wonende Achter de Wittehand en Nicolaas Huizinga. oud 12 jaar, wonende in de Doorgaande Steeg, het deksel van een privaatput bij de Infirmerie is afgetrokken en in de put is gesmeten. Om 9'/: uur door Cuperus en Feenstra aan de wacht gebracht Frederik v.d. Net. oud 20 jaar, van beroep timmerman, geboren en wonende te Leeuwarden op de Nieuweburen, die in beschonken toestand op de Oude Veemarkt lag en naar de aanmaning der politie niet wilde luisteren. In arrest ter beschikking. Aan de wacht gebracht Pietje Weidema. huisvrouw van Heerke Blom. die zonder huisvesting bij het Station rondzwierf: de vorige nacht heeft zij doorgebragt in het steegje naast den Heer Engelen in het Zaailand. Heintje Cohen, huisvrouw van Benjamin Cohen, wonende op de Nieuweburen. klaagt, dat zij aanhoudend wordt verweten, door vrouw Cohen, wonende in 't Krommejat. dat zij het met den heer houdt, waar ze vroeger heeft gediend, en dat zij daar alle donderdagavonden heengaat en dan alleen met hem naar boven gaat. Getuigen Saartje van Kleef, wonende in het Krommejat boven vrouw Cohen en Betje Broekhuizen, naaister, wonende in de Heerestraat. Betje Cohen, huisvrouw van Barend Cohen, wonende in 't Crommejat. klaagt, dat Benjamin Cohen, wonende op de Nieuweburen. haar heeft uitgescholden voor kletskop en bedpisser en zwijn. Getuigen Saartje Turksma. wonende in het Krommejat en Riekje Dwinger, wonende in de S peel mansstraat ti iMftnrm JOODSCHE JEUGDVEREENI- GING ln de gisteravond in het gebouw der Joodsche gemeente onder presidium van den heer W. Cohen gehouden bijeenkomst der Joodsche jeugdvereeniging, welke tevens door verschillende oudere belangstellenden is bijge woond, heeft de heer M. van Kollem een lezing gehouden over een reis, welke hij twee jaar geleden naar Italië heeft ge maakt. Spreker wijdde hoofdza kelijk aandacht aan het toeristi sche gedeelte van deze reis en heeft op onderhoudende wijze zijn gehoor verschillende belang wekkende wederwaardigheden, zoowel van de zeereis als van de bezoeken aan verschillende ste den, als Algiers, Napels en Rome, verteld. Het gesproken woord lichtte de heer van Kollem toe met enkele door hem zelf vervaardigde film pjes van de tocht. De aanwezigen hebben van het gebodene zeer genoten. (1940) (Vervolg van pagina 2). dat wel eens nuttig Zo herinner ik mij, dat onze moeder 's zaterdags de stad in moest om boodschappen te halen. We hadden een groot gezin, er waren nog 6 van de 8 kinderen in huis en daar was praktisch iedere week wel wat voor nodig. We woonden toen Achter de Hoven en naar de stad was een hele tippel. Meestal mocht ik mee, misschien wel om de pakjes te dragen. We liepen dan vanaf ons huis over de le spoorover weg door de Maria Louisestraat. Op de hoek links een mooie slagerij, rechts de sigarenzaak van naar ik meen Ebbens. In die straat zowat in het midden de brandstoffenhandel van Hum mel en daartegenover de electri- ciën Vrind. Overigens allemaal wat "deftige" huizen met als bewoners meest gegoede rente niers. Via een klein stukje Emmakade met op de hoek van de Kanaalstraat de kruideniers zaak van Zijlstra gingen we de le Kanaalsbrug over. Op de hoek van de Emmakde en de Oostergrachtswal was het grote kantoor van de koffie- en thee handel R.H. Dijkstra. Als we daar langs kwamen moest ik altijd even kijken naar de 2 prachtige muurschilderingen van de kunstschilder Elsinga, broer van dé fagottist Elsinga die ik in mijn artikel over Achter de Hoven memoreerde en die ik hierboven als lid van het S.O.L. noemde. Die schilderijen waren inderdaad kunstwerken, die la ter naar ik meen door de weersinvloeden zijn vernietigd. Op de Oostergrachtswal kwa men we voorbij de slagerij van de oude heer Geestman, toen al aardig oud in mijn ogen, maar altijd aktief en altijd vriendelijk groetend. Iets verder kreeg je de bakkerszaak van bakker Hogen- berg en het is typisch, maar door 't Kleine Krantsje kom je van het één op het ander. Kort geleden stond er in 't Krantsje een foto van meester Grilk. Nu noem ik bakker Högenberg en denk meteen: "Heden ja, een_ dochter van bakker Högenberg, Wietske, is later getrouwd met een seun van meester Grilk, Jan En misschien zit deze Jan nog wel in de zaak aan de Oostergrachtswal Wordt vervolgd. geld en goede raad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 9