DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT 1875 Rabobank Q 13 De rebus van Bervoets (Vervolg van pagina 12) "Ik spaar bij de Rabobank, darl heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" 't 5i(eine 3^.rantóje leeM iedereen Door Brantsma aan de wacht gebracht Geest Lukas Krüger, grasmaaijer, wonende te Oldesee (Duitsland) die op het Schavernek allerlei dreigementen deed, aan het daar aanwezige publiek, en ofschoon door Brantsma in het schip gebracht waarmede hij zou vertrekken, daar weer afgekomen en andermaal met dreigementen begon. Ter beschikking in arrest gesteld. Ten 7Vi uur ontslagen. Vrouw Ringnalda. wonende in de Romkeslaan op de keet, klaagt dat zij hedenmorgen is verweten door Aukje Baarda mede aldaar wonende, dat zij geld uit de lade harer tafel heeft gestolen. Getuigen, vrouw Steggerda en vrouw Jongbloed eveneens aldaar wonende. Wed. Koster, koopvrouw in galanteriën, wonende op de Nieuweburen, klaagt dat Levie Rijndorp, koopman wonende in de Speelmanstraat, haar gedurig beledigd en uitscheld voor oud zwijn enz. haar bedreigd te zullen smoren, en haar vrijdag, op de markt in hare affaire te zullen hinderen. Aanleidende oorzaak is dat eene dochter van vrouw Koster, een dienst heeft gekregen te Amsterdam, door tussenkomst van Rijndorp, waarvoor hij eene belooning wil hebben, die bedoelde dochter niet wil geven. Verzoekt hem hierover te onderhouden. Sedert 7 uur vermist uit de Torenstraat, alwaar de moeder op visite was; een jongetje van 3 jaar, van Hoekstra, wonende in de Johannesbuurt achter de Hoven, gekleed met bruin stroohoedje waarop zwart fluwelen lint, blauw gestreepte kiel en broek en halfhooge laarsjes. Even óór 9 uur kennis gegeven dat hetzelve op de Wirdumerdijk is teruggevonden. J.P. Postmus Instrumentmaker wonende in de Bagijnestraat klaagt, dat zijn zoontje oud 11 jaar gedurig wordt aange vallen door de hond van Boomsma, spekslager wonende in de Kleine Kerkstraat. De reden hiervan zijn dat de knechten van genoemde slager deze hond daartoe aan sporen, den heer Postma verzoekt dat zij daarover worden onderhouden. Geesje Bos, wonende op de hoek van de modder geeft kennis dat haar zoon voor drie dagen geleden is weggelopen, en zij nu heden namiddag ontdekt heeft dat een vrouw logerend bij Visser slaapsteehouder in de Boterhoek haar kind had, die .zegt deze hond van een onbekende te hebben gekocht voor 50 cents en zij zoodoende hem niet wil terug geven. Den heer Reijnders wonende bij de oude Vischmarkt geeft kennis, dat hedenmiddag een tuinspiegel bij hem op de stoep staande door de onderstaande jongens is gebroken, waarvan de ouders zijn. Markus, wonende op de Kelders, Van der Meulen, wonende op de Kelders, Postma hoek Ciprianesteeg, Eilders wonende in de Poststraat en een jongen van Roorda wonende op Oldegalileën. De schade van deze spiegel bedraagt plm. f.4.00 genoemde heer verzoekt beleefdelijk den heer Commisaris dat deze jongens worden ontboden tot betaling. Door Kroontje aan de wacht gebracht Jozef de Leeuw, die in beschonken toestand met een menigte jongens achter zich op de Wirdumerdijk rondliep. Huizinga, koopman in porcelein, wonende in de Gouden Bril bij de Tontjepijp, klaagt, dat hij hedenmorgen in de verkoop zaal van Ros in de Zuiderstraat, terwijl aldaar verkooping was, door de middelste van de drie gebroeders de Vries, wonende op de Put, is verweten, dat hij zijn broeder tl. 10. van de tafel heeft ontstolen. Pieter van der Steen, wonende in de Speelmansstraat, klaagt, dat donderdag de beide oudste jongens van Daniëls, 12 en jaar, machinist aan het spoor, wonende in de Groote Kerkstraat, zijn dochtertje Maria, oud 7 jaar, op een schandelijke wijze hebben mishandeld, door haar langs den grond te slepen tot aan de R.C. School, vervolgens de beenen van elkander te trekken, jurk en broek stuk te scheuren (hier bijgaande) en haar daarna aan haar billen te voelen. Het Kind was geheel ontdaan en kon niet dan met eenige moeite eenige opheldering van het gebeurde geven. Petrus van de Laan, schoenmaker in de Boterhoek, klaagt, dat Jan van Ruiten zijne vrouw Margharetha Funcke, die in hoogst zwangere toestand verkeert, heeft verweten, dat haar overleden vader in het Tuchthuis heeft gezeten. Aanleiding: twist door kinderen. kwaliteit en lage prijs. Ja. dat was de oplossing van de rebus. Griet en Sipke rippeteerden et nog een keer om et goed te onthouwen. "Wat viene de meensen toch al uut". zei Gosse; "een rebus oppe skutting". Ze kuierden vedder de Nijstad over, de Vrouwenpoortsbrug over. langs de Spanjaardslaan naar het huus van Sipke en Martha. Sipke stuurde een dag later de oplossing in en Griet deed et zelfde. Griet ondertekende met Gosse zien naam. De tied gong vedder en de mannen oppe Nijstad maakten dat de winkel in "herenkleding" op tied klaar was. En daar kreeg buurman Stelp- stra oppen avend de krant in hannen en wat ziet ie De uutslag van de rebus. En wat ziet ie vedder Bij degene die een gouden horloge wonnen hewwe staat de naam en et adres van Gosse. Here. here, hoe is et mogelik, een gouden horloge. Stelpstra pakt de krant en loopt as een haas naar Gosse en Griet om et nijs te vertellen. "Hewwe jimme et al lezen skreeuwt ie. "Wat lezen vraagt Griet ver baasd, "jou hewwe de krant nog inne hannen. Wat mutte wij dan lezen hewwe Maar hier gaf Stelpstra gien antwoord op. "Gosse. dou hest een gouden horloge wonnen riep Stelp stra. "Hier, kiek. hier staat et." "Een gouden horloge Griet had de tranen inne ogen. ze kon eerst niks zegge van verrassing en bliedskap. En Gosse Die ston volkomen wezenloos Stelpstra an te kieken. Gosse kon dat allemaal zo gauw niet verwerke. "De winnaar moest de prijs persoonlijk in ontvangst nemen" ston oek in de advertensje. "We mutte et an Sipke en Martha zegge", zei Griet, 's Avens zat ten Gosse en Griet bij Sipke en Martha. Sipke zu de andere dag wel teugen de baas zegge, dat Gosse wat later kwam en waarom. Gosse en Griet, inne zundagse kleren, zatten de andere morgen in et kantoor bij een deftige menheer en van die menheer kreeg Gosse een prachtig mooi gouden horloge innen dooske. Lezers in de pen Vervolg van pagina 4) Postma tussen 7 en 8 in Grietje de Vries. En verder achter de Lessenaar zo tê zien Meneer Eekhof, werkte bij de P.T.T. Het is altijd aardig als het Krantsje komt meestal ga ik het direct lezen en ik vind het fijn weer eens oude bekende stukjes te lezen. Zoals laatst ook over de van Sytsemaschhol, hier moest ik toen heen naar de zesde klas en kwam toen bij Meester Schaaf in de klas. Maar daar moesten wij maandags altijd hoofdrekenen en aangezien wij dit op school II I nooit deden was het eerst moeilijk. Als het dan niet wist I moest je op de gang staan, flauw I hé. Ben ook een keer weggelopen. Omdat mijn moeder veel ziek was heb ik dat toen gedaan om I thuis te helpen. Zo dit was dan hetgeen ik mij nog kan voorstellen en hoop dat er binnenkort nog eens wat van de Straatzangers in het Krantsje komt want daar bewaar ik nog goede herinneringen aan. Leeuwarden A. Hoekstra-Oppenhuis P.S. Ik las net in de krant het overlijdensbericht van Douwe Runia, 76 jaar was hij. gekj en goede raad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 13