Friesland Bank Uw eigen bank I^leitic ^^.rantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen y r Vergane glorie: de veemarktcafé's aan het eind van de Langemarktstraat. BEKKEBREKER In het Krantsje van 25 oktober stond de touwslagerij van Morre- ma. Die kan ik mij nog best her inneren, daar ik zo at' en toe wel in Boterhoek ben geweest. Maar voor zeventig jaar terug was er ook één achter het Werkmans- lust. Als kind heb ik daar wel bij gestaan. Wij noemden de touw slager scheefnekje, omdat hij altijd het hoofd scheef had. Hij ging dan het laatste straatje altijd door dat toen op het land uitzag waar nu de huizen staan. In de Boterhoek had Weerman, die het ook aardig kon op zeggen en de fleur er wel in kon houden. Dan het café Van der Veer, die ook slaapgelegenheid had. En Sonnega, die woonde een eindje verder naar de Groeneweg, de Groeneweg die ook vol huisjes stond. Daar woonde ook iemand die floddermutsen waste en maakte, daar heb ik vaak wat heen gebracht. Ik weet het niet zeker meer, maar ik meende dat het een Vollema was. Ook al 65 jaar geleden is dat. Dan de veemarkt, het eerste café was Fransen, waar mijn man twintig jaar als veeverzorger was. Dan had je de Jong op de hoek van het Wagenplein die op de Poort uitzag. Op de andere hoek woonde weduwe Bakker. Dan Siderius en de Keizerskroon, waar wij vaak feesten in hebben gehad. Dan Piet Klopma, de Adelaar, Schreinhout en het Zwijnshoofd. Fransen had 24 slaapkamers en die waren altijd bezet. De boeren die er altijd kwamen lieten hun vieze klom pen staan. Maar als ze de volgende week weer kwamen dan waren ze schoon. Ze waren genummerd en iedereen vond zijn eigen wel weer. Als de klompen minder werden dan stond er wel iemand in de Langemarktstraat en daar zoch ten ze nieuwe. De volgende keer was er wel weer een nummer in. Bij Fransen was ook altijd veel vee op stal en vaak moest er een foto van gemaakt worden voor het stamboek. Bij de Poort van de ingang op de markt stond een man, die als bekkebreker dienst deed voordat ze op de markt kwamen. Nu ik houd op want als ik wil kan ik het Krantsje alleenwei vol schrijven en dat moet niet. Leeuwarden Mevr. Mollema-^chreuder KONINGSAAP De foto's in 't Kleine Krantsje 252, waar op de Witte Brug op het Vliet staat afgebeeld roept bij mij nog veel herinneringen op. Ik ben geboren op het Noordvliet volgens de foto voor de brug. Tijdens de oorlog 1914-1918 woonden we op het Zuidvliet 150, welk huis precies niet op de foto staat. Maar deze brug met zijn brugwachter hebben bij mij een grote indruk gemaakt. Omdat ik nogal lenig ben, was het voor mij een kleine kunst om bij de palen op te klimmen en zo boven op de brug te komen. Danover de Tee-balken te lopen en via de ketting weer af te dalen. Later vroeg ik voor dat kunststuk een dubbeltje. En dan die brugwach ter Rinsus genaamd, zijn scheld- naanil was Koningsaap. Hoe hij aan die naam kwam. weet ik niet, misschien hield dit verband met hef feit dat hij als Koloniaal naar Ned. Indië was geweest. Omdat hij in onze ogen. oud en niet sterk was. hielpen we hem vaak om de brug te wippen. Maar we hebben ook misbruik gemaakt van dat helpen. Als er dan weer een schip in BIJVERDIENSTE Binnenkort moeten voor verschillende onderzoeken vele INTERVIEWS afgenomen worden in Leeuwarden en omgeving. Hiertoe zoeken wij kontakt met geïnteresseer den in de funktie van ENQUETEUR/ENQUETRICE Het betreft hier een partime job. Wanneer u meent voor deze funktie de kwaliteiten te bezitten en beschikt over vrije tijd - bij voorkeur ook in de avonduren - schrijft u dan naar: INTROMART B.V. n Instituut voor Toegepast Marktonderzoek t.a.v. Hoofd Buitendienst, Noordse Bosje 15, Hilversum. heus wel wie de belhamels waren, dus moesten wij de eerste dagen wel uit zijn buurt blijven. Op een keer was het weer mis, hij zat ons achterna, één glipte langs de walkant bij hem voorbij. Koningsaap greep mis, maar die jongen tuimelde pardoes bij de walkant in het water, kopje onder.Omstanders hebben hem weer op het droge gebracht. En zo zijn er zo veel voorvallen geweest. Maar nu eindig ik maar, ik vond het leuk van die foto vandaar dit schrijven. Met vriendelijke groeten. Heerenveen M.Kamminga aantocht was, zeiden we "Rinsus, even helpen" en dan was bij hem alles weer vergeten wat er gebeurd was. En als we dan verschillende dagen goed zoet waren geweest mochten we, als de brug weer naar beneden moest, de haak er af gooien, maar alvorens die haak er af was liep een van ons via een soort trapje bij de brug op, was hij dan halverwege dan werd de haak er afgegooid en kwam de brug met zo'n vaart naar beneden en als hij dan beneden was de schotel erop, de brug stuitte weer terug de schotel krom en de brug wou niet meer open, zodat de smid er aan te pas moest komen om de brug weer bedrijfsklaar te maken Als het een tijd goed was gegaan mochten we ook in zijn brug wachtershokje met zijn vele foto's aan de wand, de kachel lekker aan en het was er reuze gezellig.Maar hoe vaak hebben we hem in zijn eigen hokje opge sloten. Dan bonden we met een touw de kruk vast en kon Rinsus er niet uit. En dan moest er ook altijd een schip door de brug dan moest hij toezien dat andere mensen hem bevrijden. Hij wist Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. SINTERKLAASTIJD Nu het haast weer 5 december iseven het volgende uit mijn kindertijd in Leeuwarden. Ik zal het proberen kort te houden. In onze tijd, 50 jaar geleden, ging ik met mijn moeder naar het Zondagslof om drie uur in de Bonifatiuskerk op de Voorstreek. Wij wandelden dan terug langs de winkels bij Cohen, en gingen kijken bij Ter Horst, winkels, enkele zooals Elzinga, die is er geloof ik nog en dan Hotel de Doelen waar mijn vader chefkok was, ik ging hem even vlug goededag zeggen, want het was daar altijd druk, maar hij stopte je dan gauw een appel in je hand. Dan liepen mijn Moeder en ik langs Arends en Copini en dan had je ook een bakker Egas en daar kochten wij dan een heerlijk krentebrood. Dan stond daar een hele grote taaipop in de zaak en iedere klant mocht raden hoe zwaar die taaipop wel zou zijn, wel mijn Moeder schreef het gewicht op, met naam en adres en nu komt het, wij kwamen een week later thuis uit de kerk en wat stond er voor de deur, die hele grote taaipop, hij was zo groot, dat hij alleen in de lengte naar binnen kon en zo dik als vijf vingers. Nu iedere kennis heeft taai kunnen eten hoor, wat een feest was dat, dank zij Egas en mijn Moeder die zo graag krentebrood met roomboter lust te als wij thuis kwamen, Er waren ook nog zo veel fijne dingen in die tijd. al moesten de mensen veel langer en harder werken, maar je waardeerde het des te meer. Arnhem Mevr. G. Kok-Balk MUZIEKLEVEN Met belangstelling het stukje gelezen over het muziekleven vroeger in Leeuwarden. Ook ik kan me de familie Rinia nog best voorstellen. Heb al die kinderen wel gekend, die zoon was Douwe en hij had inderdaad een kruidenierswinkel Ook heb ik nog herinneringen aan de stafmuziek. Als kind van de eerste klas van School 11, nu Vijverschool, vertrok de stafmu ziek van af de kazerne langs die school en ik heb toen vaak mee gelopen. Ze gingen vaak richting Lekkum. Daardoor ben ik vaak te laat op school gekomen. Als kind vond ik het prachtig. Ook kan ik mij de houten barakken tegen over de Ambachtschool nog voor de geest halen. Hier bliezen ze dan de reveille, en waren de soldaten aan het exerseren. Nu de foto van de straatzangers. Ik geloof dat het vorig jaar deze tijd was toen heeft er ook eens iets in het Krantsje gestaan en wel van Aaltje Drent, nu "Mevr. Has", over de straatzangers. Ik ben toen bij Fenno Schoustra geweest en heb hem foto's gebracht met de namen erbij. Maar tot op heden heb ik nog niet iets daarvan in het Krantsje gezien. Maar misschien komt het nog. Maar de namen van de dames die ik nog ken zijn van l.n.r. eerste met bril Annie Bergsma nu Mevr. v.d. Heide, Mej. Munsterman nu Beetstra, Mevr. oost dan Mej. Henstra, iemand uit Hindeloopen, Mej. Verder lezen op pagina 13 ...dan wandelden we terug langs de winkels van de Voorstreek

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 4