FA. ALEX COPINI LANGE WANDELINGEN DE WIJDE WERELD IN De Vries JU/WELIER STEENHOUWERIJ D. ARENDS 9 PEPERSTRAAT 11 - TEL 26880 - LEEUWARDEN Brillont Goud Zilver Goro Cassettes e Uurwerken e Omega dealer TROMP Technisch bedrijf - leeuwarden GASHAARDEN nieuwste m odellen Carel v. Manderstraat 1 - Telefoon 29714 ei tie \ije leeót iedereen Grote wandelingen tot ver buiten de stad zijn de laatste jaren niet meer in trek. Sinds de fiets en later de brommer hun intrede hebben gedaan is het wandelen, de omgeving van de stad verkennen, verwaarloosd. Nu moet het snel gaan, hoe harder hoe mooier, ook al dreigt de dood op de drukke verkeerswegen. Toch kan men rustig wandelend beter de omgeving gade slaan en met meer aandacht de natuur aanschouwen. Rond de eeuwwisseling schiep het jongvolk behagen in het maken van fikse "kuiers" tot ver buiten de stad. Vaak werd dan als uitgangspunt de Groninger straatweg gekozen, toen meestal de Zwarteweg geheten. Dit zeker van wege de vier rijen hoge bomen, die deze straatweg sier den en het volle daglicht in zomertijd enigzins temperden. Deze kant de stad uit gaf meer afwisseling te zien, dan vanuit de andere stadsuitvalswegen. Hier boeide het oog; malse weilanden, rustige waterplassen en mooi boslandschap. Al dadelijk over de Hoeksterbrug trok de Zwarteweg aan. Daar stond op de hoek van de Oostersingel en de straatweg de ouderwetse herberg met "stalling en doorreed" van Klopma. Vooral op vrijdag heerste hier een gezellige drukte dan kwamen de boeren uit de Wouden per rijtuig of sjees hier aan, ontspan den hun paarden en gaven deze tijdelijk hun vrijheid in een stuk weiland naast de herberg. Een mooi gezicht deze paarden zo vrij in het land te zien ronddartelen. De boeren, de "Woudsjes" ver bleven zelf een poosje in de herberg, kochten een borreltje op de goede afloop van de markt en tikten met het woord "gezond heid", de romers even tegen elkaar.Tegenover de herberg, waar nu ongeveer de Groninger straat is, was de blekerij van Hoeksema. Hier lieten veel stadgenoten, die zelf geen bleek achter huis of in de omgeving hadden hun wasgoed bleken. Hier was ook een brede sloot waarin het linnen werd uitge spoeld. Bij sterk ijs, vermaakten de kinderen uit de buurt zich hier met schaatsenrijden. Toe komstige elfsteden-matadors zag men hier, met steun van een stoeltje, hun eerste streken zetten op de gladde vloer. Kon je aan het begin van de Zwarteweg dan al genieten van wat daar te zien was; de wandeling naar Zwarte- wegseind was een waar genot. Vooral het Bos van Ypey was een ontspanning van belang. Had men dit tot doel gesteld dan al dadelijk na Werkmanslust ge passeerd te zijn gaf het open veld een mooie aanblik. Vooral was dit het geval wanneer de koolzaadvelden in bloei stonden. Een zee van gele bloempjes streelde dan het oog. Ook hun geur was aangenaam. Verder wandelend had men rechts het Kalverdijkje, dat leidde naar de Schietbaan. Een mooi laantje, 's tramwagen, waarvan de spoor- wielen door gewone wagenwielen waren verwisseld werd door twee paarden getrokken. Een grote bel luidde tijdens de hele rit. Het traject dat gereden werd was; begin Groninger straatweg. Voorstreek, Eewal, Sint Jacobs- straat, Wirdumerdijk en zo deld. De wat oudere mensen dronken hier een kop koffie, een biertje of een borreltje, de kinderen vermaakten zich in de kleine speeltuin tegenover het café. Maakte men 's winters pret op het ijs van De Vlakte, tegen 't eind van de zomer kon men zich Hengelaars op de Grote Wielen: het oog vast op de dobber gericht. avonds hardstikke donker, zodat menig verliefd paar graag hier een avondje doorbracht. Verder op links was de Lekkumerdijk. Bij het begin van deze weg stond het gebouw Sinneljocht, het hoofdkwartier van de A.J.C., de arbeiders Jeugd Centrale. De heer Grim. een prima gymnast van de Gymnastiekvereniging Leeuwarden, was hier de leids man. Was men Sinneljocht voorbij, dan had men aan dezelfde kant een grote terp, eens bij hoge vloeden, een toevluchtsoord van Friezen die zich hier hadden gevestigd. Men was deze terp aan het afgraven. Terpaarde had in die dagen waarde. Voor het kunstmest in de handel kwam, bemestte men de magere gron den met deze aarde. OOIEVAARSNEST Tegenover deze terp was een kapitale boerderij "De Terp" geheten. Hier stond op het erf een ooievaarsnest. Wandelend de straatweg verder op had je de kleine boerderij van Goslinga, bekend onder de naam Bokkeboer. Een man met onder nemingsgeest. Hij organiseerde de eerste busrit door Leeuwarden Het busje, eens een kleine verder, over de brug naar het spoorstation. Tussen het interessante wagen- bedrijf van de Bokkeboer en het Tolhuis was, wat wij Leeuwarders noemden de "Vlakte". Dit was een stuk land dat tegen de winter onder water gezet werd. Kon men op de vaarten en grachten nog niet schaatsen dan waagden velen zich op dit landijs. Het was daar dan een gezellige boel. Jongens op schaatsen, een trommeltje in de' hand met stroopsiakken, verkochten deze lekkernij met de uitroep: "dikke steken, gezonde steken, goed om je nek te breken Er stond ook een tentje, waar men even kon uitrusten en een kop chocolade en een stuk koek kon gebruiken. De baas van het "spul" heette zeker Hazebroek want hij kon digde zijn zaak aan met "Hiete melk en kouwe koek. koop je bij Hazebroek Dadelijk bij de Vlakte had je het café "Oud Tolhuis" van de heer Brouwers. Dit was een gezellige rustplaats voor hen, die het Kalverdijkje waren rondgewan amuseren bij het Tolhuis. Daar was dan, wanneer er kermis was in Bergum, een kleine kermis. Begin October had dat feest plaats. Een draaimolen, een oliekoekkraam en niet te verge ten een "Sla Jut op de kop", deden hier goede zaken. Gedu rende de Boerenoorlog werd de uitroep "Sla Jut op de kop" veranderd door "Sla Chamber lain op z'n kop". Deze Engelse Minister van Buitenlandse Zaken werd n.l. beschuldigd één van de ophitsers te zijn van de ongelijke strijd tussen Boer en Brit in Zuid Afrika. VRUE VELD Terugkomend op onze wandeling naar het bos van Ypey. Zwarte- wegseind, kwamen we zodra het Tolhuis was gepasseerd, dadelijk in het vrije veld. Op de beide bruggen, de Eerste Hogebrug over de Giekerkstervaart, de tweede de verbinding tussen de Grote en Kleine Wielen, werd even leunend tegen de brugleu ning gepauzeerd. Vanhier een prachtig uitzicht over de rustige waterplassen, vol met waterwild, zwanen en ganzen en eenden. Verscholen in een rietkraag zag men een eenzame visser, in een roeibootje vissen, z'n oog onaf wendbaar gericht op de dobber. Verder wandelend bereikten wij ons doel, het bos van Ypey. Toen een gewild wandelpark voor veel Leeuwarders. Bezienswaardighe den waren hier de broeikasten met inheemse en tropische bloemen en planten. Voor ons had het plantje "Kruitje roer mij niet" alle aandacht. Wanneer je het blad even aanraakte, sloot het zich dadelijk. Fraai aangelegd waren de vijvers, door riet omringd. Ook hierin tal van zwanen en eenden. Voor wie vermaak zocht was "De Grot" de plaats. Dit was een bochtige tunnel, opgetrokken van takken en bladeren. Hierin waren banken aangebracht waar op verliefde paartjes graag hun toevlucht zochten. Stak men een lucifer aan om te zien of alles er ordelijk toeging dan klonk het vermanend woord van één der grotbewoners: "gien lucifer an, smerige jongens!" BELVEDERE Voor anderen was de Belvedere aantrekkelijk. Vanaf de kop van deze hoge toren was het uitzicht bijzonder fraai. Heerlijk kon men hier van de omgeving genieten. De fraaie kerktoren van het dorp Tictjerk stak boven de kleine huizenzee van het plaatsje uit. De Kleine Wielen met hier en daar een enkel roeibootje vertoonde zich aan ons oog. Alles ademde rust en vrede. Een uitstapje naar het bos was een heerlijke onderbreking uit de sleur van het dagelijkse leven. Men was een dagje uit en genoot van de steeds boeiende natuur. Veel ouwe Leeuwarders zullen aangename herinneringen heb ben aan zo'n wandeling "De Zwarteweg uit" Wat u ook zoekt geneesmiddelen toiletartikelen parfumerieën of artikelen voor babyverzorging suikerpatiënten of salons voor gelaatsverzorging manicure STEEDS IS HET.... DROGISTERIJ GEEFT WAARDEVOL ADVIES Peperstraat 12 Telefoon 26173 LEEUWARDEN: VOORSTREEK 90 TELEFOON 05100 - 25067 Het vertrouwde adres voor Uw GRAFWERK en ALLE NATUURSTEENWERKEN Werkplaatsen: James Wattstraat, telefoon 05100 - 26805 Harlingen: Fabriekstraat 7 - Telefoon 05178 - 2895

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 9