FA. ALEX COPINI juwelier 5ÏÏT S^.c".rM LEEUWARDENZO WAS HET de leeuw en tiesms» EENZAAM LEVEN IN DE NATUUR 10 technisch installatie bureau leeuwarden - weerd 24 - tel. 35735* PEPERSTRAAT 11-TEL 26880-LEEUWARDEN Zilv.r «Omega dealer NOORDERSINGEL 'wÊÊ 't 3^-leine ^Crantójè leeót iedereen centrale verwarming gasverwarming oliestookinrichtingen (Vervolg van pagina 7). daar kon je de klok wel op gelijk zetten. Iri de vijf jaren van de oorlog is Bartele niet van zijn plaats geweest. De Duitsers hebben hem er rustig laten zitten en slechts een enkele maal. bijvoor beeld bij het neerstorten van een Amerikaanse bommenwerper op een korte afstand van zijn do mein. werd hij even met de neus op de oorlogsfeiten gedrukt. Dat Bartele zich in de zomer maanden in z'n volle vrijheid als een vis in 't water voelde, begreep iedereen, maar hoe was het mogelijk, dat hij in z'n ongeriefelijke hut de gruwelijk ste winters doorstond In de barre en boze winter van '29 zagen de Wijnstra's van de boerderij-herberg op de Boxu- merdam tot hun niet geringe verbazing Bartele's moeder op dagen; het oude vrouwtje was - te voet - met een groot pak dekens en kleren onderweg, omdat ze bang was, dat haar jongen hier zou omkomen van de kou. Trouwens, dat hebben de men sen, die hem vanuit de verte observeerden, ook in later jaren vaak gezegd: "Het loopt nog eens verkeerd af met Bartele, hij vriest er nog eens dood". Maar hoe streng de winters ook waren, hoe koud het ook werd, Bartele wou niet van wijken weten en bleef op z'n post. Eerst dus in het schouwtje in de Jellumervaart, later in het aakje op de vaste wal aan de Swette, tenslotte nog in een klein kruiserfje in de vaart. Voor twaalfhonderd gulden werd hem dit ijzeren schip verkocht door een man, die hem wijsmaakte, dat hij er beter in zou kunnen leven, dan in het aftands geworden aakje op de wal. Voor schaatsenrijders, die de Swette bereden, vormde Barte le's plekje vaak het eindpunt van of een mijlpaal op hun tocht. Hier wilden ze graag even stoppen en op adem komen, even de schaatsen beter opbin den en een glimp opvangen van die zonderlinge ouwe baas. Boer Ate Rijpma, die verderop, richting Weidum op "Kiepen- burg" woont, weet zich te herin neren, dat hij Bartele zelf ook wel op schaatsen heeft gezien. En Yde van der Meer, de voor ganger van Piet Weiland op de Melkboot, herinnert zich, hoe Bartele hem altijd adviseerde, wanneer het al of niet winter werd. Zodra het begon te vriezen voer van der Meer met z'n boot door het diepste deel van de Swette om een zo klein mogelijke vaargeul te veroorzaken. Bij zijn nadering stak Bartele z'n hoofd buitenboord en gaf hij zijn commentaar: "Jaag het maar stuk" zei hij soms, "het duurt geen drie dagen meer of we hebben dooi weer". Of: "Kom morgen maar niet, we krijgen een dikke winter". "Later bleek, dat hij altijd gelijk kreeg" zegt Yde van der Meer nu, "bij mijn weten heeft hij nooit gefaald". Daarom moet de Elfstedenvere- niging hem via via ook wel hebben geconsulteerd: "Wat zegt Bartele ervan, kunnen we de tocht vaststellen of is 't nog te vroeg Niet minder dan acht maal heeft Bartele de Elfstedenrijders door zijn gebied zien trekken, de laatste maal in '63, toen ook Yde van der Meer meereed. "Ophou- we man. dou likest wol net wils" schreeuwde hij de melkvaarder toe, "dit is gjin dwaen Yde haalde het eindpunt niet en weer kreeg Bartele gelijk Met het ouder worden vermin derden de activiteiten van Barte le, maar wat stikels stekke voor de boeren deed hij nog graag. Tot hij - in '54 - vijf en zestig werd. Kort en krachtig deelde hij toen vetweider Jacob Palstra mee, dat hij nooit meer voor hem wou werken. "Ik heb nou m'n AOW" zei hij, "ik verdom het langer, ik voer voor een ander geen slag meer uit". Een poosje later trof Palstra Bartele, terwijl hij energiek voor een boer aan het hekkelen was. "Hoe nu" zei hij, "je hebt je woord niet gehouden". "Nee" zei Bartele, "de verleiding van 't geld was te groot". En zo leek het wel te zijn: hoe meer geld de oude vrijbuiter in handen kreeg, hoe meer hij er van ging houden. Tegen de kleine Sjoerd, zoontje van boer Cuperus van de Bredyk in Wirdum, voor wie Bartele ook

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 10