Fa. J. Kruize en Zn. HUTTIN6 Plattegi'ondjes van Leeuwarden REFORMPRODUCTEN EN SPECIALITEITEN SINTERKLAASFEEST Vervolg van pag\nar-5 Fenno Schous tra's Publiciteitskantoor Transporten naar overal door Firma A. Niemendal Drogisterij-Parfumerie „De Eenhoorn' 12 Jenever van VOORSTREEK 65-67 TELEFOON 36235 Vredeman de Vriesstr. 1 (naast Emmakde 39 En een héél prettig adres voor ïiLic'me 2CriTMtC|/«? leéot iedereen gekregen; wel, wel, kijk eens aan, op het lint staat zowaar "Uitge munt". Was je zo'n goede leer ling Gerben staarde verbaasd in het vriendelijke gelaat en zei niets, knikte alleen bescheiden "Ja", zelf niet zo erg overtuigd van z'n uitmuntendheid. En vóór z'n makker met wrede spot een ontluisterend commentaar kon geven, werd hij door de andere dame met eenzelfe vriendelijk heid toegesproken; "Jij hebt een leeg korfje in de hand, waar zijn jouw cadeautjes Even monsterde Hannes het oude vriendelijke gezicht en ant woordde toen resoluut en wat brutaal: "Ik he mien spullen al op, juffer; de nije sokken in mein buuse en het boekje achter mien bloese, sien je, juffer." De jongens voelden zich wel wat overrompeld door de vriendelij ke aanspraak; dat overkwam hen nooit, behalve door hun jonge meester, Nawijn, die be toonde zich vriendelijk jegens zijn pupillen, begaan als hij was met het lot van deze misdeelde kinderen uit de mist van het maatschappelijk leven. Op de Oostergrachtswai gingen de jongens uitelkaar. Hannes met: "Nou goije" naar het steegje, en zette het lege kortje op z'n hoofd en zong het hoogste lied en Gerben: "Nou tot morgen bij skoal:" Gerben's weg voerde naar de Hendriksbuurt. een zijstraatje van de tweede Achter de Hoven, over de spoorwegovergang. TE MACHTIG Maar op de hoek van het Molenpad werd het hem al te machtig. Hij kon z'n nieuwsgie- ringheid niet langer bedwingen en zette behoedzaam de boorde volle korf op de gele steentjes tegen de verfwinkel van Zandle- ven. Hij knielde op z'n kniecn naast het kortje op de steentjes, tilde voorzichtig een blouse, broek en sokken omhoog en ontwaarde daaronder behalve taai en suikergoed en peperno ten een groot dik boek. Een moment was hij sprakeloos, toen las hij hardop enkele zinnen. Het omslag was prachtig ge kleurd, maar de gekleurde platen binnenin overtroffen alles wat hij had kunnen verwachten. Het boek bevatte het verhaal van "Gullivers reizen naar de reuzen van Bodignac en de dwergen van Liliput", met heerlijke beschrij vingen. Hij las nog even hier en daar een paar regels, die zijn belangstel ling in de wonderlijke avonturen geweldig deed stijgen. Dit was een kostbaar bezit en alléén voor hem. hij kon het haast niet geloven. Bij hem thuis waren geen boeken, behalve dan de grote oude Bijbel en een paar gezangenboeken voor de kerk gang. DANKBAAR GEVOEL Maar nu was er ineens een groot verhalenboek met prachtige kleu rige platen, en dat was van hem Een dankbaar gevoel daalde diep in hem neer, nee, zoiets geweldigs had hij zich niet kunnen voorstellen. Ineens bedacht hij: "Dit mut mien moeke sien", schoof het boek voorzichtig in de korf, rees overend en rende met z'n bezit naar huis. Moeke was blij en verwonderd tegelijk, begreep niet direct waarom haar jongen zich op school zó "uitmuntend" had gedragen. Haar belangstelling was uiter aard gericht op de mooie nieuwe kleren; die kwamen goed te pas, wat zou hem dat zondag mooi staan, nu kon ook hij mee naar de kerk. welk een weelde Ze zag haar Gerben even bijzonder lief aan, pakte z'n hoofd zachtjes tussen haar beide handen en zei op een toon zoals slechts een moeder dan kan: "Je ben toch een lieve goede jongen." Gerben werd er beduusd van. maar meer liefdesbetuigingen kon hij niet verwachten. Vader en de grotere broers en zusters vonden het ook geweldig, en prezen hem om z'n blijkbaar bijzondere prestaties op school en toen ze zich allemaal zo uitlieten, begon ook Gerben wer kelijk te geloven dat hij zó uitmuntend was. De volgende morgen heerste er een blijde opgewonden sfeer in de vijfde klas. De korfjes met de blikken nummerplaatjes waren spoedig bij meester ingeleverd. Toen die vroeg wat de kinderen zoal hadden gekregen van de goede Sint. wilden allen tegelijk hun blij gemoed luchten, maar meester herstelde de orde en wees een paar aan om verslag te doen. Onder het algemene rumoer was het iedereen ontgaan, dat kleine Koelie voorover met haar hoofd op de armen op de bank lag te huilen. Tot Roelie's buurmeisje de vinger hoog opstak en riep: "Meester, Roelie schreit." IETS VREEMDS Meester liep naar haar toe, ging op de hoek van de bank zitten, sloeg z'n ene arm om de smalle schouders van het kind. In de klas werd het stil, er ging iets vreemds gebeuren, zelfs de gefluisterde woorden van mees ter konden worden verstaan. "Wat scheelt eraan Roelie vroeg hij zacht. Het snikkende kind gaf geen antwoord. Ze was helemaal overstuur en de zenuw achtig schokkende schoudertjes verrieden dat het heel érg moest zijn. Meester begreep er niets van. hij "dacht aan gister; zij had toch een korfje met "Uitgemunt" gekregen, dat kon het dus niet zijn. maar wat dan wel. dacht hij. Meester beurde het meisje wat op en sprak opnieuw zacht: "En je hebt gister nog wel uitgemunt gekregen, dat was toch wel fijn. nietwaar "Ja meester, maar fader opnieuw huilde ze. Meester begon iets tc vermoeden; hij zag een ogenblik in zijn gedachten een dronken vader, juist op deze feestelijke dag van Roelie. "Wat was er met je vader Roelie zei hij begrijpend. Toen barsfte Roelie los. terw ijl ze een moment meester aanzag: "Mien fader fader het alles verkocht aan de kroegbaas Om Om z'n drankschuld te betalen." En weer zonk haar hoofdje op Merken met reputatie I GAZELLE HTJ8QVARNA HONDA Natuurlijk bij: Situatie 1550 nu ingelijst Gravures van oude stadspoorten ingelijst Elfstedenlogboek 1963 nog enkele ex. 7,90 De schaatsen scherp - Elfstedentocht, standaardwerk 27,50 Koekhappen ^75 U weet wel: tussen Voorstreek en Eow&l Wortelhaven 85 de bank. Meester kreeg een schok, een bijna ongeremde woede steeg in hem op bij het aanhoren van dit droevig relaas. "Wat vreselijk", dacht hij, "w at erg, om een eigen jongste kind van haar verworven, schat te beroven. Wat een ont aarde vader." "Had de moeder dat niet kunnen verhinderen Ach. hij wist wel. met een dronken sjouwerman viel niet te redeneren, en wie weet in welk een ellendige situatie de root' zich had voltrokken. Hij sprak nog enkele bemoedi gende troostwoorden en verzocht haar met: "Roelie. jij blijft straks als de anderen naar huis gaan, nog even in de school, ik ga je wat vertellen". Ze hief haar hoofdje op naar meester en zei: "Da's goed. meester." De stemming werd door meester met een enkel woord hersteld en hij verwisselde het zanguurtje met een leesles tot de schoolbel ging. ONGEWONE STILTE Nadat het lokaal verlaten was, daalde er een ongewone stilte in de klas. die een intieme benade ring van meester tot Roelie sch iep. Meester schoof bij Roelie in de bank. vatte haar kleine handje in de zijne en troostte haar met,: "Wees niet meer bedroefd kind en ook niet boos op je vader, hij weet niet wat hij doet als hij dronken is." "Maar meester hij sloeg moeke en. en bijna huilde ze weer. "Stil maar kind, ik weet het wel, nu moet je even rustig luisteren; jij krijgt je "Uitgemunt" terug 1" "O, meester dat kan niet." "Ja, dat kan wel, laat dat maar aan mij over, vandaag krijg je je mooie jurkje en alle andere dingen weer terug; en ga nu maar naar je moeke." Roelie wist niet wat ze hoorde, zou bet toch kunnen Ja, meester zei het toch. Ze veerde helemaal op, zag meester ont roerd aan en vergat van alteratie om meester te bedanken. Snel verliet ze de school, 't was of ze vleugels had. haar klomp jes klepten op de stenen, het dunne rokje en haar losse haren wapperden. De jongens, die haar buiten opwachtten en nieuwsgierig uit leg verlangden, negeerde ze. Ze draafde door tot ze in het smalle steegje tussen de twee graanpak- huizen naast Jongstra's bloe- menkwekerij verdween, om een volgend ogenblik in hun arme lijk huisje zich zielsverheugd op moeke te storten, haar grote nieuws uitschreeuwend. Haar geluk zou nog vandaag terugkeren. Met een verruimd gemoed pakte meester de schriften in de tas, ordende nog een en ander, waarna ook hij de school verliet, vast besloten de kroegbaas aan het Zuidvliet bij de brug te bezoeken, en met hem te hande len tot terugkoop van Roelie's bezit. Ook deze jonge meester verdien de waarlijk, voor zijn menslie vend gedrag het gele lint met het predicaat "Uitgemunt." Staat niet ergens geschreven: "Wat gij aan een arme hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan", en "Het geluk van de naaste is ons eigen geluk Sneek G. de Vries. RUITERSKWARTIER 47 LEEUWARDEN TELEFOON 05100 - 36335 A. R. van Dantzig B. B. van Dantzig-Postuma APOTHEKERS-ASSISTENTEN Jan van Scorelstraat 55 - Telefoon 22495 GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS DE FRIESCHE STEENHOUWERS SINDS 1930 TELEFOON 30180 -

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 12