SINTERKLAASFEEST VAN VROEGER MET TRAGISCH ASPECT 5 KLEINE ROELIE HAD "UITGEMUNT" leine Z^Cranteje leeet iedereen In de late namiddag van de 4e deeëmber 1901, deed de grijze, sombere winterlucht de scheme ring al vroeg invallen. Alle 48 kinderen van de vijfde school klas waren zeer tegen de orderegels in vrolijk gestemd en nog al luidruchtig gaven ze daar uiting aan. In dit laatste halfuur was de meester begonnen met het uitreiken van de welbekende metalen plaatjes met een num mer. voor ieder kind één voor het Sinterklaasfeest van de volgende dag. Dan was er geen school voor de drie hoogste klassen, in plaats daarvan zouden deze klassen in optocht vertrekken naar de grote zalen van van der Wielen in de Breedstraat - daar stond voor ieder "een korfje" klaar. In het vooruitzicht daarvan de uitbundige vreugde op deze namiddag, zelfs de nog jonge meester onderging de invloed daarvan, dat was merkbaar aan zijn uitzonderlijke toegevend heid in dit half uur. KLEINE ROELIE Ook kleine Roelie werd door de algemene vreugde aangestoken; ze had wat stil voor zich uit zitten kijken, ook al in de morgen-schooltijd, met haar bleek armoedc-meisjes gezicht. Haar kleding was van het scha mele soort, zoals dat van veel van de kinderen, behalve van slechts enkelen, die uit een "net" arbeidersgezin kwamen. Roelie's vader, een losse sjouwerman, dronk meer dan goed was voor hem en z'n gezin. Het meisje naast Roelie was integendeel zeer opgetogen en praatte luid met de anderen. Feestvreugde. Maar. Roelie bleef ingetogen, dacht ook aan mor gen. maar anders. Aan de andere kant van het grote leslokaal, in de jongens- banken tegen de muur zaten o.a. Gerbcn. Jan en Hannes: ze schreeuwden met overslaande stemmen hun vreugde uit. alsof ieder van hen stokdoof was. Evenals voor de andere klasge noten. zou dit hun tweede Sinterklaasfeest worden en ze pochten tegen elkander over de in het vorige jaar verkregen verrassingen. RITUEEL Intussen begon meester de vleermuis-gaslampen aan te ste ken. een elke dag terugkerend omslachtig ritueel, waar nie mand onder de les naar mocht kijken, maar in de rumoerige sfeer van dit moment werd daar niet op gelet. De vlammetjes vormden een soort kroontje, waarvan de bovenrand een onze ker geel licht gaf. In het hemelsblauwe driehoekig onder gedeelte spikkelden lichtgele sterretjes en dit was het dat zo de aandacht trok. Het buurmeisje in de bank stootte Roelie aan en riep. "Must es sien ju. wat mooie sterrekes". Roelie zag er even naar en zei alleen: "Ja mooi hé", maar haar gedachten waren zeker niet bij de sterretjes. Nu alle zes lampen brandden, leek de klas extra feestelijk en om de vreugde te verhogen liet meester het laatste kwartier de ingestudeerde Sinterklaasliedjes nog eens zingen. In de morgen van Sinterklaas- dag leek de openbare Gemeente School II aan de Oostersingel in de ogen van de kinderen een paleis, waarin ze bij een koning op bezoek zouden gaan. Ze wisten wel. dat er geen koning was. zelfs géén Sinterklaas, maar die realiteit vermocht geen af breuk te doen aan hun hoogste gevoelens van vreugde. Vlietsterbrug - de hoge bolronde Tuinsterbrttg - noordzijde Tui nen om tenslotte de monumen tale Amelandsbrug te passeren. Hè. hè. wat duurde het lang voor ze de feestzaal -konden ingaan. Vlug de smalle Sacrementstraat door. voorbij de winkel van het "centers Joodsje", en om de hoek daarvan de Breedstraat, hoera In deze straat ontmoetten ze al de kinderen van andere scholen, met hun korfjes. In de smalle gang van het gebpiw. doe maar zongen en vooral een huldelied voor deze edele weldoende Da mescomité-leden, een lied waarin ze hun dankbaarheid uitzongen. Het hooggezeten gezelschap ap plaudisseerde niet. vermoedelijk was de afstand van hun maat schappelijke positie tot die van de jonge enthousiaste zangers te groot. In het protocol van de feestdag was geen plaats ingeruimd voor de aanwezigheid van een Sinter klaas met Zwarte knecht; dan De goede Sint arriveert in Leeuwarden op de Willemskade. Hij zal verblijden, maar hij komt niet op de Vieverskool, noch in Zalen van der Zo althans was het gevoel van Gerben die in een verafgelegen wijk van Achter de Hoven woon de. De meeste kinderen van deze "armenschool" kwamen uit liet armoedc-glietto van de Weer klank en de steegjes aan het Noordvliet. Al vroeg stonden de begenadig de kinderen op het schoolplein, gestoken in hun "zondagse" kleren, maar velen zonder man tel of'overjasje, de meesten met schoenen, enkelen op klompen. Vóór de afmars naar de Breed straat. riep liet schoolhoofd, meester Bij de Leij. allen naar het lokaal voor een laatste controle. Op het schoolplein werden ze twee aan twee opgesteld, de meisjes vooraan, de nog jonge meester Nawijn voorop. Zo marcheerde de lange stoet in een bonte optocht langs de Ooster singel.. Fr lag geen sneeuw op straat, maar door de bevroren mist waren alle bomen en takken rijk voorzien rati parelende rijp. zelfs de tuigage van de vele turfsche pen aan de Oosterkade waren zo versierd. WEERKLANK Aan de ingang van de Weer klank. tussen de oude smederij van Tilstra en het vlaspakhuis, drong een groep moeders samen, om de optocht te zien voorbij trekken. De kinderen werden geleid via de Boomsbrug - de lange smalle de zaal leidde, maande meester de kinderen tot orde en net geel ra g. Prettige geuren van taai 'en speculaas woeien hier de nieuw komers in de neus. Bij de grote deur van de zaal moesten drie jongens hun klompen in de gang laten staan: de zaal mocht niét "modderig" worden. De meesters voerden de stoet tot vlak voor het hoge toneel, waarop in grote fauteuils een zeer achtbaar gezelschap /at. leden van de "Commissie" die deze feestdag organiseerde en betaalde voor de "arme" kinde ren. Hier was de elite van de stad bijeen, de freules van F.ijsinga. freule Speelman, freule van Heemstra, baronesse van Ha- rinxnia en veie andere belangrij ke personen. MINZAAM Minzaam glimlachend zagen ze vanuit hun verheven zitplaats neer op de pas aangekomen pupillen. Enkele oudere freules brachten een monocle aan een handstift voor het oog. Vele kinderen durfden niet naar deze. deftig in glimmende, zwart zijden kleding gestoken dames omhoog te zien. en zij die het wel waagden, deden dat met eerbiedige bewondering in bun ogen. Het kon slechts vluchtig, want de oudste meester tikste al om aandacht, waarna alle klassen een traditioneel Sinterklaasliedje de Leeuwarder schoolkinderen Wielen zou immers de dank- en lofzang aan hem gericht zijn en dat kon niet vanwege de goede orde en de menslievende toewijding door het eerbare Commité verricht. Nu was het grote moment aan gebroken. waarnaar alle kinde ren halsreikend hadden uitge zien. Met z'n tweeën schoven de kinderen langs de lange tafels, waarop de vurig begeerde volge pakte korfjes stonden, ieder met een aangehecht nummerplaat je. dat overeenkwam met het niini- met op de borst van een kind. De drie jongens. Gerben. Jan en Hannes, waren stil en deden heel gewoon, want in deze zaal mochten ze niet luidruchtig doen. ook niet uit dankbaarheid. Tussen de meisjes, juist aan de kant van de tafel, liep Roelie. haar kleine tengere gestalte viel op tussen de groteren. Haar anders zo bleke gezichtje, had nu een hoogrode blos van opwin ding. Plotseling rekte zé haar halsje om toch maar goed te zien: zag ze het wel goed: zij en haar buurmeisje naderden tot dichtbij een korfje waarin vele dingen hoog opgestapeld lagen en waar van het geheel omspannen was door een breed geel lint. waar met grote letters "Uitgemunt" op stond Aan elke klas werden twee korfjes uitgereikt met "Uitgemunt" erop. een voor een jongen en een vóór een meisje. Ze waren er nu heel dichtbij; Roelie dacht snel. zou het meisje vóór mij die korf krijgen Haar spanning werd bijna ondrage lijk UITGEMUNT Nu was Roelie aan de beurt..de dame die de korfjes overdroeg, lachte Roelie vriendelijk toe. onbegrijpelijk vriendelijk leek het Roeilie. De dame bekeek haar nummer en ja waarlijk, de korf met "Uitgemunt" werd Roelie in de handen gedrukt. Overrompeld door dit grote geluk, bleef ze een ogenblik staan, tot een meisje haar in de rug duwde en riep: "Toe nou ju. avesere" Dolgelukkig liep ze naar de uit gang. nee. ze zweefde, zó voelde het. met haar nieuw verworven schat tegen zich aangedrukt. Gauw de half duistere lange gang door en pas op straat in het daglicht, durfde ze haar rijkdom te bekijken. Ze zag dadelijk een prachtig jurkje, een rode muts-, lange kousen, en en, O. daaronder lag nog veel meer, niet te geloven, en dat alles voor haar alleen lil minder dan geen tijd was ze terug in de Weerklank, stormde het huis in. het korfje hoog opgetild vlak voor haar moeke, die blij verrast en verrukt, deelnam in het geluk van haar jongste kind. ONVERSCHILLIG De drie jongens namen het geval wat kalmer op. kvvasie onver schillig. behalve Gerben, want die had zowaar tot hun verba zing ook een korfje met het prcdicaat "Uitgemunt". Gerben glunderde, maar Hannes zette er een domper op met z'n sarcas me: "Dou hoegst niet so op te skeppendou was 't niet eens altiècf so best". Maar ondanks dat bleven de ogen van Gerben schitteren van verrassing en voldoening. Ze liepen gedrieën langzaam naar de uitgang en intussen stopte Hannes al verschillende versnaperingen in z'n zakken en kauwde met zichtbaar welbeha gen op een stuk taai. "Wat doe'st nou vroegen Gerben en Jan verbaasd. "Mus't beware foor thuus". Maar Han nes liet onder het kauwen weten. "Nee. ik vreet het dadelijk op, want anders vreet mien fader het op." Hannes woonde aan het Noordvliet in een steegje, z'n vader was een drinker, los werk man en alzo armoede troef in huis. Buiten schoot Jan de Nieuwebu- ren op naar z'n huis in de Bleekerstraat. Gerben en Han nes namen de Tuinen, helemaal vervuld van prettige gedachten, waarvan ze elkander met luide stemmen deelgenoot maakten. Op het einde van de Tuinen werden ze staande gehouden door twee bejaarde dames: alleen "burger" dames konden zich veroorloven op dit utir van de morgen te gaan wandelen. Ze zagen vriendelijk glimlach end de beide jongens aan en richtten zich tot Gerben met: GOEDE LEERLING "Heb je dat allemaal van de Sint I Ven-olg op pagina 12).

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 5