NS, ZOALS ER NIET VEEL ZÜN GEWEEST 't kleine leeet iedereen IA: EEN LEVEN IN EENZAAMHEID aan. En dan kon het gebeuren, dat de zwerver van de Swette een betoog afstak, waarvan ze ach terover sloegen. Want wat ze ook ter sprake brachten, Bartele wist er altijd heel wat van. Niet alleen de natuur, ook de politiek had geen geheimen voor hem en velen hebben zich afgevraagd, hoe deze zonderling in zijn eenzaamheid van zoveel zaken zo goed op de hoogte kon zijn. BELEZEN Maar Bartele was een belezen man; kranten en boeken en bladen las hij van a tot z. En er ging geen zaterdag voorbij of er kwam weer nieuwe leesvoorraad, aangedragen door zijn broers of door Andries Nederhoed, z'n beste vriend. Eerst moet Bartele met z'n zelfgebreiden netten nog hele vistochten hebben gemaakt, zelfs tot onder Sneek toe, later bleef hij meer bij honk, tot de hele visserij met het klimmen der jaren op de achtergrond raakte en Bartele zich beperkte tot de bezigheden, die altijd al zijn hart hadden gehad: eierzoeken, een bunzing pakken, mollen vangen, snoeken stropen. Vaak kon men Bartele dan ook door de landen zien zwerven, altijd in gezelschap van zijn hond, altijd met een schep in de hand. Overdag en vooral 's winters, als er sneeuw lag, zocht hij ook sporen, in het holst van de nacht trok hij er dan opnieuw op uit om z'n slag te slaan. BLINDELINGS Terwijl de hele wereld sliep, zwalkte Bartele door de landen, kilometers en kilometers van huis. Blindelings vond hij dan de weg, want hij kende de loop van alle vaarten en sloten, hij wist waar de vlonders lagen, waar de dammen waren. Hoorde hij op deze nachtelijke strooptochten de voetstappen van een voorbijganger, dan verschool Bartele zich het liefst even achter een boom of maakte hij een omtrekkende beweging - wat niet weet, wat niet deert. Ook het noodzakelijk passeren van een boerenerf deed hij zo geruisloos mogelijk - schrokken de bewoners van zo'n afgelegen boerderij toch nog wakker door 't aanslaan van hun hond, dan begrepen ze wel, dat Bartele weer in actie was. Hoeveel bunzingen, hoeveel mol len, hoeveel wezels en hermelij nen door het ingrijpen van Bartele en z'n hond het leven lieten Tja, wie zal het zeggen: het zullen er duizenden zijn geweest. "Jan, nu heb ik een strop" zei Bartele eens tegen boer Wijnstra van de Boxumerdam, "terwijl ik vannacht naar de Dille was. hebben ze ^een plankje met vijftig mollenvellen van m'n schip geroofd" - en die velletjes deden toen zeker een gulden het stuk. FELLE JAGERS De hond van Bartele. of beter gezegd de honden, want hij heeft er in de loop der jaren natuurlijk meer gehad, waren niet alleen felle jagers op kleine roofdieren, ze waren ook uitstekende eier- zoekers en ook dat had Bartele ze geleerd. Sommigen beweren nu. dat Bartele zonder z'n honden als eierzoeker nergens was, maar dat lijkt overdreven: deze man, die zozeer met de natuur was vergroeid, kon ook aan de bewegingen van de vogels zien, waar ze hun eieren hadden. De natuur bracht Bartele dus het brood, dit eierzoeken, het vissen en het vangen leverden hem wat inkomsten op. Maar ook voor de eigenaars van de omliggende landerijen wilde Bar tele best de handen uit de mouwen steken en met hekke len. het uitsteken van distels, aardappels dollen en misschien ook wel met skytbfltsen verdien de hij er zo nu en dan een paar stuivers bij. ACCURAAT Hoewel beweerd wordt, dat Bartele aan de stand van de zon wel kon zien hoe laat het was, moet hij toch vaak een grote wekker bij zich hebben gehad: accuraat hield hij de gewerkte uren bij en op gezette tijden verscheen hij met een verfrom meld kladbrietje bij zijn werkge vers om af te rekenen. Zei zo'n boer dan "kom er mar even yn om in bakje thee", dan antwoordde Bartele onverbiddel- lijk "nee - hoe beroerd het weer ook was, hoe zijn maag misschien ook rammelde, Barte le verpotte het om bij die boeren verder dan in 't büthds te komen. Alleen wanneer de boerin hem buiten een bakje koffie in de handen duwde, was er een kans, dat hij niet weigerde. "Ik ha al iten" was ook het vaste antwoord, waarmee Bartele rea geerde, wanneer hem bijvoor beeld een bord brei werd geof freerd - Bartele wou van geen mens afhankelijk zijn. Maar wanneer zijn broers hem zaterdags bezochten, kon het van de boeren in de buurt van de Swette heeft Bartele ooit om een kan melk aan de deur gehad. Dat hij het zelf recht streeks betrok van de koeien in het land gelooft ook geen mens - niemand durft te beweren, dat hij ooit van Bartele ook maar voor een cent last heeft gehad. KOPJE THEE Kwam Bartele nooit bij een ander in huis, de anderen kwapien ook niet gauw bij hem over de vloer. Sommigen hebben tientallen malen voor zijn villa een praatje met hem gemaakt, zonder dat Bartele op het idee kwam de gast binnen te vragen - alleen jongelui wou hij nog wel eens inviteren voor een kopje thee. En het zijn deze getuigen, die zich nu herinneren, dat het er hinnen wel wat rommelig was, maar beslist niet vies. Maar dat was Bartele ook niet. Hij scheen zich geregeld te wassen en zijn kleren ook: eenmaal in de drie weken hing vissersbootje niet voor de eeu wigheid had gebouwd en er steeds meer lekwater naar bin nen kwam, kochten Barteles ouders een aakje voor hem; met behulp van de broers werd dit scheepje vlak bij de Jellumer- vaart, maar aan de Swette, op een opgespoten stuk grond van boer De Boer op het droge gesjord; nu had Bartele dus een permanent verblijf en met het schouwtje kon hij nog aan de overkant van het water komen. Eenmaal in de week, altijd op vrijdag, trok Bartele naar de stad, soms met de boot, soms te voet via de Boxumerdam, vaker met de fiets via de Kempenaers- reed, die op de Overijsselse straatweg uitkomt, vlak bij het Barrahus. Bij bakker van den Berg op de Voorstreek haalde hij dan brood voor een volle week, oud brood fiatuurlijk, omdat dit een paar centen goedkoper was én, zoals Bartele wel zei, omdat vers brood toch ook oud zou worden, wanneer je het een paar dagen Bartele krijgt vrienden op bezoek; het is het echtpaar Fijma uit Leeuwarden. gebeuren, dat Bartele het meege brachte in één keer verslond, twee pond tomaten, een paar pond makrelen, een kilo appels of peren. "Hoe haalst het in dien hasses, om dat nou allemaal achtermekaar naar binnen te slaan zeiden ze dan. Bartele's voedselvoorziening bleef trouwens toch een duister punt en het is de vraag, of hij zich ooit een normale maaltijd be reidde. "In 't veld stak hij zo nu en dan een koude aardappel in zijn mond en water putte hij uit een sloot met veel algen" aldus een ooggetuige, aan wie Bartele vertelde, dat z'n ingewanden daar wel tegen konden. "Maar jij hoeft het niet te proberen" zei hij. dan heb je vanavond pijn in je buik". En melk dan, dronk hij geen melk Stellig niet, want geen bij Bartele de was aan de lijn, een hemd, een broek. De jonge boerin, die hij met een snoek verraste en bij wie hij, na het schoonmaken van deze vis - buitendeur 1 - Z'n handen waste, had het dan ook niet geraden, toen ze hem de zeep aanreikte en tegelijkertijd vroeg: "Of gebruik je geen zeep "Ik geen zeep gebruiken reageerde Bartele fel, "zie ik er soms smerig uit, was ik me niet "Nou ja" retireerde de boerin geschrokken, "m'n vader waste z'n handen altijd, bij de sloot met klei". "Ik niet 1" bitste Bartele terug - en 't was de eerste, maar ook de laatste keer, dat deze boerin van Bartele een snoekje kreeg EEN AAKJE Toen bleek, dat Bartele zijn liet staan. Ook moet Bartele in de stad een kapper hebben gehad - nooit heeft iemand kunnen zeggen, dat de vrijbuiter van de Swette uiterlijk een ruige kerel was. E11 dichtbij die barbier was wellicht een geschikte tapperij - helemaal waterpas keerde Bartele zelden in zijn domein terug. Vandaar, dat de politie op vrijdagen zich nog wel eens in deze buurt liet zien - eerlijk gezegd wouden ze die wonderlijke man in het wild, die onvermijdelijk veel duistere dingen werd toegedacht, wel eens te pakken nemen. GEEN DOORZAKKER Toch mogen we niet zeggen, dat Bartele een doorzakker was. Boer Nanne Rodenhuis, die van 1940 tot 1955 op de Boxumer dam heeft gewoond, herinnert zich, dat Bartele altijd om twee uur weer terug was op de dam - (Vervolg op pagina 10

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1975 | | pagina 7