ONTSPANNING EN VERTIER BD DE DRIE BONTEKOE'S 'T KLEINE KEANTSJE DIE GOEIE OUWE TDD f 3-Cletne 3-C rantöje (cc&t icJcrccn De Kleine, de Jonge en Grote, vroeger aantrekkelijke plekjes, voor ontspanning en vertier. De tijden veranderen en ook de mensen. Schepten de mensen vroeger behagen in het maken van een wandeling, sinds de liets. brommer en auto hun intrede hebben gedaan is de gezonde wandelsport verdwenen. Kond de eeuwwisseling was van dit haastig gedoe nog geen sprake en op wandelingen naar buiten kon men volop genieten van hetgeen er te /ien en te beleven was. Zo was een wande ling naar de Kleine Bontekoe al een waar genot. Men had dan een doel en kon daar heerlijk zitten onder de veranda, om daar een kop thee. koffie of iets dergelijks naar smaak te gebrui ken. Vermaak kon men vinden, in het zien spelen van kinderen in de speeltuin. Vooral op zon en feestdagen werd zo'n loopje nog al eens gemaakt. PRETTIGE WANDELING De wandeling, vanuit de stad naar de Kleine Bontekoe was al prettig. De Stienscrdijk was in die jaren nog rustig. Geen kans 0111 door een brom mer omver Ie worden gegooid of door een auto onaangenaam te worden geraakt. Huizenbouw langs de straatweg had men nog maar weinig. Slechts hier en daar een fraaie woning van een "hereboer". Daarnaast had men zijn koetshuis, waarin stalling voor paarden en zijn vigelanten. Soms ontbrak een arreslee niet. Naast de straatweg, met bomen aan weerskanten, was aan beide zijden een smal wandelpad. Daar er wel kinderverjaardagen op de Kleine Bontekoe gevierd werden, ontmoette men er soms een hele schaar kinderen onder leiding van hun moeder. De kinderen zongen dan het hoogs te lied. "We gaan naar de speeltuin, wie gaat er mee We krijgen daar lekkers en moeder drinkt thee Moeders, met vooruitziende blik. zag men met de verbandtronimel onder de arm. Men kon nooit weten I11 de speeltuin had de draaimo len de meeste belangstelling. Die werd door mankracht rondge draaid. Feil paar stevige knapen draaiden de kleine molen rond. De wipplank en luehtsehomniel waren ook altijd bezet. KOEGELFLESKE Af en toe zoehten de kinderen hun moeder op. die onder de luifel genoot van een kopje thee. Voor het jongvolk had ze een paar flesjes "koegelHesje bier" besteld met een aantal lege glazen. Lekkernijen, als koekjes en snoep had ze meegenomen, waarvan de kinderen smulden. De beheerder van de Kleine Bontekoe was de heer Oele. een vriendelijke man. Hij werd bijge staan door zijn kelner Piet. Deze kwam vaak handen te kort 0111 alle gasten te bedienen. Dan klonk liet: "aanneme kelner, kelner, kelner, wel duivel vent. waar blijf je toch. hoe lang duurt dit nu nog In de gelagkamer van hel eal'é kon het ook gezellig toegaan. Door één cent in de muziekdoos te storten, gaf deze een leuk stukje muziek. Was het populair dan zongen de aanwezigen mee. Wie niet tegen een tlkse wandeling opzag koos het Jelsumerbinnen- pad - de Jodenlanden. Kortom, men kon zich naar smaak amuseren in 'l café Oele. de Kleine Bontekoe. Wat en wie mij. als opgeschoten jongen, aangaande dit ontspan- nigsoord wel het meest interes seerde was de luinoppasser .lochum. Hij moest er voor zorgen dat kwajongens niet zo maar de speeltuin binnenslopen. Gewapend met een stok was hij een gevreesd man. Maar wat was het geval Als hij één jongen achterna zat. piekte een andere knaap stiekem binnen. .lochum was een oud Koloniaal en had in de langdurige Atjeh- oorlog voor vaderland en Oranje gevochten. Met een medaille en Moeder met de hele kinder schaar naar de speeltuin een weinig getikt door de tropenzon was hij in zijn geboor teland teruggekeerd. Om zijn karig pensioent je wat aan te vullen.'had hij liet baantje van luinoppasser erbij. Graag mocht ik luisteren naar zijn ware en onware verhalen over zijn verblijf in de Oost. Zo men hem kon geloven was de Aljehoorlog. zonder hem. nooit zo succesvol beëindigd. Volgens zijn verhaal deelde hij rake klappen uit onder de opstandige Atjehers. Deze knapen hadden zoveel respect voor hem. dat. als ze maar hoorden dat hij in de buurt was. ze ijlings het ondoor dringbare oerwoud invluchtten. Maar deze praatjes nam men natuurlijk met een Hink korrel tje zout. EREKRUIS Daarom nam men ook zijn verdiend erekruis in twijfel. Boze longen w ilden zelfs beweren, dat hij die medaille "Voor moed. beleid en trouw", met het slaan Jut op zijn kop op de Leeuwar der kermis had bemachtigd. Maar ondanks dat stond onze vriend Jodium fier in de houding, de medaille op zijn borst, bij het troepje terugge keerde Oostgangers. waarvoor er op Koninginnedag op 'l plein, waar de grote parade werd gehouden door de jongens van 't Negende plechtig werd gedefi leerd Toen ik dal zag was Jodium voor mij niet meer de halfgare oppasser bij de Kleine Bontekoe. maar een soldaat die in Indië zijn plicht had gedaan. Na deze ontboezeming over .lochum, terug naar de Bontckoe. waar een ieder, groot en klein, zich dus naar eigen smaak kon amuseren. Nog twee andere Bontekoe's moeten hier worden vermeld n.l. de Jonge en de Grote. De Jonge, een eind je verder dan de Kleine, kwam in die jaren hij de Leeuwarders nogal eens over de tong. Deze zaak werd veel bezocht door jonge, verliefde paartjes. Kleine, open hokjes, achterin de tuin boden de jonge mensen een vrij en rustig zitje. Die zoete rust werd. 's avonds wanneer het goed duister was. verstoord door de eigenaar van 't spul. Plotseling wierp hij dan. met zijn lantaarn, het volle licht op de vrijende paartjes en stelde de vraag: "Believen de jongelui ook nog een verterinkje Dit soort zaken doen. had de caféhouder de naam van "Jan (Vervolg op pagina 10). voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. r" Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Naast Emmakade 39 (Vre deman de Vriesstraat 1) Leeuwarden Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl. 17,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 30,00 per jaar Losse nummers: afge haald fl. 1.00 per stuk Per giro besteld: fl. 1,60 voor 1 ex., fl. 2,90 voor 2 ex., fl. 4,30 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruitmoet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. (inschenk abonnementen en abonnementen van livers in het buitenland n toe ten op de 31e decem ber van het voorafgaande /aar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als'abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver- meldfen: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet' worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 5