r BEROVING VAN EEN BUITENMAN iss» WONDERLIJKE WERELD Uit de kroniek van 6 W.W. W.W. W.W. W.W. W.W. W.W. W.W. v m eik\e ^^Crantójis leeM iedereen Een vijftigjarige buitenman, uit Nijega, kwam Vrijdag j.l. alhier in aanraking met een beruchte vrouw, zekere T.B., die eerstdaags wordt opgezonden naar de Rijkswerkinrichting. Beiden begaven zich naar een kroeg, vertoefden daar eenigen tijd en gingen daarna met nog een kameraad van den man naar een in een steeg alhier gelegen krot. F.r kwamen nog een paar personen bij en wel A.N. en J.W., een paar trawanten van de vrouw, die den buitenman beroofden van zijn pong met een inhoud van ongeveer f 35.-. De beroofde vluchtte daarop, nraar zijn kameraad stelde de politie er mee in kennis, die direct een onderzoek instelde en de verdachten arresteerde. Na verhoor werden ze weer in vrijheid gesteld. Zaterdag was de politie in volle actie. De beroofde werd opgespoord, die gisteren op het bureau vertoefde. Een tweede arrestatie volgde van de verdachten, die ter beschikking van de Justitie zullen worden gesteld. Het is te hopen, dat deze drie individu's, geen onbekenden van de Justitie, hun straf niet zullen ontloopen. Saakje Procée. Zij handelde in lompen en oude metalen en ze was een uiterst kiene zaken vrouw. Heel vroeger, als klein meisje, stond Saakje met fruit onder het bekende "klokje" op de Nieuwe- stad, maar toen ze twintig was kwam ze bij vader in het lompenvak. woonde er in een keurig onder houden huisje aan het nu niet meer bestaande Hoeksterachter- om een markante figuur, die heel Leeuwarden heeft gekend: 1806 17 Juni Overleden te Marrurn Binse Loosma, oud keurmeester van het goud en zilver, mederech- ter van Ferwerderadeel, oud bijna 81 jaar. 1806 20 Juni Marcus Willem Constantinus du Tour wordt ontvanger der beschrevene middelen te Leeuwarden in plaats van M.O. Thoe Schwartzenberg en Hohenlandsberg. 1806 26 Juni Aanbesteed het bouwen van een nieuwe Joodsche kerk te Gorredijk. 1806 1 Juli Het postkantoor te Leeuw arden wordt verplaatst naar het huis van M.O. Thoe Schwartzenberg en Hohen landsberg als hoofdcommies in de Groote Kerkstraat te genover de Manége, gehuwd met Clara Magdalena Bicker. 1806 7 Juli J. Halbertsma promoveert van de Latijnsche school te Leeuw arden (rector Valentinus Slot houwer) naar de academie met een oratie op het raad huis: de Graecae linguae praes- tantia. 1806 9 Juli Inwijdig der nieuwe R. Ka thol. kerk op de Nieuwestad te Leeuwarden (pastoor J.B. Sijstermans); de aartspriester van Friesland H. de Haan houdt een rede, pastoor A. Paping en andere geestelijken bedienen de mis. 1806 10 Juli Overleden te Leeuwarden Jan van Rijswijk, pastoor aldaar. 1806 11 Juli Overleden te Leeuwarden: Frans Julius Idsert Johan He ringa van Eysinga, bij de re volutie in 1795 grietman van Rauwerderhem en Gedepu teerde van Friesland. 1806 11 Aug. De onderwijzer J. Winkel geeft in de Kleine kerk te Sneek een openbare les, waar na de jongelingen A. Veen, T. Jorritsma en G.J. de Roock aanspraken houden in het Fransch en Engelsch.. Win kel houdt daarna een rede voering, terwijl alles wordt afgewisseld met muziek. 1806 20 Aug. Verkocht op Eisinga-State te Rinsumageest een groote par tij kozijns, blinden, venster banken en eenige duizenden ponden witte zerksteenen. Het is niet zo heel belangrijk of u weet op welke wijze precies u door een reuzeslang- wordt gedood, wanneer zo'n monster u te pakken heeft, maar dooddrukken, zoals u wellicht meent, zal het dier u beslist niet. De slang slingert zich om z'n slachtoffer heen en vergroot de druk alleen, wanneer z'n prooi zich beweegt of voelbaar ademhaalt. Pas wanneer de slang niets meer voelt laat hij z'n prooi los en begint hij aan z'n maal. Wie een beetje van de natuur weet kent de zonnedauw, het merkwaardige moeras plantje. dat een vleeseter is. De blaadjes van de zonnedauw zijn met kleine haartjes bedekt - argeloze insecten, die zullen drinken van het kleverige slijm op het plantje, worden door deze haartjes omslo ten en zijn dan ten dode gedoemd en door hel vleesetende plantje verteerd. Veel staande arbeid, overmatige belasting in de jeugd en verlammingen kunnen platvoeten veroorzaken en wie die heeft loopt op de binnenranden van de voeten. Maar wie een zeeman over platvoeten hoort praten, moet aan heel wat anders denken: de eerste platvoet is de wacht aan boord, die loopt van vier tot zes in de middag, de tweede platvoet loopt van zes tot acht. Een raderboot is een stoomboot, die door schepraderen wordt voortbewogen - zouden raderdiertjes zich nu ook zo voortbewe gen Ja, eigenlijk wel: de rotatoriën zijn microscopisch kleine diertjes, uitgerust met een raderorgaan: beweegbare trilharen, die het mogelijk maken, dat de raderdiertjes zwemmen en ook voedsel opnemen. In de tijd van de zeilvaart was olie de meest gebruikte brandstof in de vuurtorens, die de scheepvaart voor de gevaarlijke stran den waarschuwden. Later kwamen er verschillende andere vormen van verlich ting: petroleum-, pharoline-, gasgloei- en acyteleenlicht en tenslotte electrisch licht: de vuurtorens hebben nu zeer krachtige electrische lampen, die nog door lenzen en prisma's worden versterkt. Zeventig, tachtig - hoe oud zouden we ze moeten schatten, deze dame en die meneer Nee hoor, het lijkt er niet op: Baba Vazilka was 126 jaar, toen deze foto in 1910 werd gemaakt. En haar zoon, Todor, was toen 101 jaar oud. Zij woonden in het dorp Pavelsko in het ruim 2500 meter hoge Rhodope-ge- bergte in Bulgarije. Moeder Vazilka ging door voor de oudste vrouw ter wereld. Plu to was in de Romeinse mytholigie de god van de onderwereld, maar in de tweede wereldoorlog was P.L.U.T.O. een belangrij ke codenaam. Het waren de beginletters van Pipe Lines finder The Ocean en dat was het systeem van pijpleidingen, waardoor de gealllieerde strijdkrachten na de invasie van Engeland uit van olie werden voorzien. Een dier, dat er in de herfst niet voor zorgt, dat het een flinke vetlaag krijgt, zal geen winterslaap kunnen doorstaan. De zoogdie ren, die bij ons een winterslaap houden - eekhoorns, vleermuizen, egels - teren dan op hun vetafzettingen. Maar ze verbruiken maar heel weinig, omdat ademhaling, spijsvertering en zuurstofverbruik tot een minimum verminderd zijn. Een herinnering aan de erbarmelijke woontoestanden, zoals die nog in de twintiger en dertiger jaren bestonden in sommige veenstreken in Friesland en Drente. Leven als mollen in de grond

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1976 | | pagina 6