DE SCHOENPOETSER COHEN LAATSTE DOCHTER (LEENTJE) OVERLEDEN NIEUWS VAN DE WIELERBAAN AMBACHTS SCHOOL 13 88 STADSNIEUWS VAN VROEGER Op de leeftijd van vier en tachtig jaar is in het Diakonèssenhuis te Leeuwarden overleden mevrouw Leentje Sloot-Cohen, de laatste overlevende telg uit het gezin van de eens zo bekende schoenpoetser Samuel Cohen. Mevrouw Sloot was de jongste van de kinderen van Samuel en Rachel Cohen en een van de drie dochters van dit joodse echtpaar, die de laatste oorlog hadden overleefd. In het kleine Leeuwarden van het laatst van de vorige en het begin van deze eeuw was vader Samuel Cohen een van de bekendste en meest po pulaire stadgenoten. Hij verdiende de kost voor zijn grote gezin met het poetsen van schoenen voor het sta tion. Daar had hij zijn vaste en trouwe klanten en passanten, die hij bij wijze van toeval onder de borstel kreeg. De vaste klanten honoreer den de onmiskenbare poetskwalitei ten van Cohen meestal met een stui ver of een dubbeltje, maar ver scheen er iemand, die niet op de hoogte bleek van de gangbare prij zen, dan had Cohen maar één stan- daardantwoord op de vraag wat het moest kosten: "Ik laat het graag an de beleefdheid van menheer over, mar ehde vorige menheer gaf net een kwartsje!" WISSELGELD Ging het poetsen van de schoenen hem bijzonder vlot en handig af, veel minder gesmeerd verliepen gewoonlijk de handelingen van het terugbetalen van het wisselgeld: het kon wel eens even duren, voor het terug te betalen dubbeltje of stuiver tje uit een van zijn vele vestzakjes te voorschijn kwam. Samuel Cohen: "de vorige menheer gaf een kwartje Boze tongen zeiden, dat Samuel Cohen maar niet kon leren in het zakje met dubbeltjes te tasten, wan neer hij ook een dubbeltje nodig had en dat hij ook op de daartoe geëi gende momenten nooit zo gauw wist, waar de stuivertjes of kwartjes zaten. Maar al dit gezoek naar kleingeld vond Cohen zelf misschien nog ver velender dan de klanten, die wel eens medelijden kregen, wanneer hij, duidelijk geïrriteerd, begon te klagen: "Hè, lastighast gien kleingeld Begreep de klant dan nóg niet, wat hem stond te doen, dan wou Cohen nog wel eens z'n zwaarste geschut Een waar genoegen Romantisch tafelen aan de Fnese Terpenroute U kunt genieten van de met zorg bereide spijzen te- midden van de stilte der bossen en hel wonder- baatlijk mozaïek van wei landen Uw eetgebeuren zal door een eerlijke gastvrijheid afgerond worden tot een* sfeervol verpiijf in Romantisch Restaurant Her- berge "de Trochreed Uw gastheer en gastvrouw Henk en Ttty Hesz. Bosweg 25 05103-2266 Reservering gewenst - '8 Maandags gesloten. romantisch restaurant^ M ^herberge trochreed" roodkerk A.s. zondagmiddag, Kermiszon- dag, wordt op de Leeuwarder baan wederom een groot programma af gedraaid. De mededinging is van dien aard, dat wij ongetwijfeld van een fraaien strijd getuige zullen zijn. Bij den grooten koppelwed strijd zal ongetwijfeld het Friesch- Groningsche koppel leven in den strijd brengen. De kracht van dit jeugdig noordelijk koppel Stapensea-Renkema is reeds van dien aard, dat ook sterren zich ten volle zullen moeten geven om hun kans op de overwinning veilig te stellen. In Zwolle bewezen zij reeds bij herhaling dat men rekening met hen moet houden; bij de laatste groote koppelrace slaagden zij er zelfs in met een ronde voorsprong te winnen. Hun concurrenten van a.s. zondag, de Duitschers Osmella met Adan, de Duitschers Ilse-Bremer, Riethoven-Verschoor, Mate- na-Heslinga, van Isselt-v. d. Reydt, zij allen zullen het beste beentje moeten voorzetten om zich het Friesch-Groningsche koppel van het lijf te houden. In de sprint geven wij de kans aan Osmella, den wereldkampioen amateursprinter. Ook de Friezen komen met een ei gen programma ten tooneele. O.a. nemen Postma, Kanon, v. d. Meu- len, de Vries, e.a. aan den strijd deel. Postma toonde bij de vorige week gehouden Nederlandsche in stelling brengen. "Mar goeie man" zei hij dan, "jou mutte de trein niet misse - de vrouw su mar ongerust wudde en dat suu'k niet graag op mien geweten hewwe wil le". Liet de klant het "onvindbare" muntstukje "dan maar zitten", dan trok er een glimlach over het gezicht van Cohen: "Dank je wel, meneer, goeie reis, wel tuus en gezondheid hoor". HOK VOL KEENDERS Overigens zal Samuel Cohen zijn verdienste plus fooitje bitter nodig hebben gehad, want thuis in de Speelmansstraat wachtte hem 's a- vonds, wat de Leeuwarders zeiden, "een hok vol kienders". Het echtpaar Cohen kreeg er liefst dertien in totaal: Benjamin, de oud ste, Mani, de meisjestweeling Roosje en Betje, Brammetje, Jo hanna. Sofietje, Goltje en Mozes, de jongenstweeling Izak en Hartog en Jette en Leentje, welke laatste dus de jongste was. Goltje en Mozes werden beiden nog geen jaar oud, Sofietje stierf, toen ze driejaar was. In 1903 werd moe der Cohen door de dood aan het grote gezin ontrukt. Samuel heeft daarna nog zestien jaar geleefd: in 1919 is hij overleden, de herinne ring achterlatend aan een zeer aparte figuur, bekend en bemind in het gemoedelijke Leeuwarden van die "goeie ouwe" tijd. In de oorlog werden alle zoons van Samuel Cohen slachtoffers van de Duitse bezetters, maar Roosje en Betje en Leentje, die allen gemengd waren getrouwd, kwamen door de oorlog heen. Ook Johanna trouwde met een christenman, maar zij viel door verraad in Duitse handen en werd toch vermoord. GROTE BEKENDHEID Roosje en Betje stonden tientallen jaren met kleine hnadelswaar, pot loden, chocola, op de veemarkt en kregen een grote bekendheid in de stad, zuster Leentje daarentegen leefde zeer teruggetrokken en stellig maar weinig Leeuwarders zullen in deze keurige en bescheiden en vriendelijke oude dame een dochter van de vroegere schoenpoetser Sa muel Cohen hebben vermoed. Stadgenoot D. J., druk en drukker, zat onlangs op stralende vooijaars- dag op vrijwel geheel bezet terrasje in Parijs. Zag daar twee heren nade ren - Fransen?, Duitsers - die dui delijk zochten of er nog een plaatsje beschikbaar was. "Gean hjirre mar sitten..-.mompelde onze man wat neutraal voor zich uit, maar tot z'n niet geringe verrassing reageer den beide heren onmiddellijk: '•'Nou, dan dogge we dat!" zeiden ze - toen bleek dat het twee Friezen waren uit Buitenpost. Het verhaal deed ons denken aan de merkwaardige ervaring van een echtpaar uit Leeuwarden dat. jaren geleden, emigreerde naar Zuid- Afrika. Op de eerste de beste dag in dat verre land liepen deze heer en dame door Johannesburg en, ver draaid, wie ontmoetten zij daar? Een andere Leeuwarder emigrant, Frans ten Veldhuys, zoon van de apotheker Ten Veldhuys, die in vroeger jaren op de Eewal heeft ge woond. Al veel eerder was Frans in Afrika gaan wonen. vervolg van pag. 3 dan de laatste etappe in het donker langs de sloten beginnen. Twee jongens namen hem dan ieder in een arm en de derde liep voorop om de weg in de gaten te houden. Geluk kig kun je de glinstering van het water altijd wel zien, of is het ook nog zo donkeren zo is het altijd nog goed gegaan. De volgende morgen was vriend T. weer de geschikte baas, die hij altijd was in nuchtere staat. Bij deze merkwaardige convooien hadden we altijd de krachtige me dewerking van het trampersoneel, dat er voor zorgde, dat de luidruch tige patiënt zonder gebroken benen op de begane grond kwam te staan. Ik herinner me ze nog zo goed, die mannen van de tram, de conduc teurs De Jong, Scheltema en lange Durk Dijkstra en de machinisten Boiyng en Reidinga. kampioenschappen te Amsterdam, dat hij onder de beste Nederland sche amateursprinters gerekend kan worden. (1934) De dochters Roosje en Betje Cohen. Wie is Roosje, wie is Betje? Ze wisten het later zelf niet meer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 13