SLOPERS SLAAN GEWELDIGE GATEN IN DE BINNENSTAD STERK STUKJE OUD LEEUWARDEN IN PUIN VRESELIJKE VOORVALLEN 13 J r Er worden de laatste tijd geweldige gaten geslagen in en aan de rand van de oude binnenstad van Leeuwarden. Een hele serie bommen, lukraak boven de stad uitgestrooid, zou nauwelijks een grotere verwoesting kunnen aanrichten, dan de slopershamers dat in de laatste maanden hebben gedaan en op dit moment nog steeds doen. Talloze oude huizen worden met de grond gelijk gemaakt, vertrouwde beelden van altjjd verdwijnen van de ene op de andere dag, in een enkel geval kunnen we zelfs spreken van het slopen van een hele of halve straat. Sinds de laatste wereldoorlog zijn er buiten de begrenzing van de oude binnenstad al heel wat straten en zelfs volledige wijken gesloopt. De hele Weerklank verdween, van het oude Werkmanslust zijn geen twee stenen op elkaar blijven staan, de Linneausstraat werd van het eerste tot het laatste huis geamouveerd, de huizen aan en achter Tulpenburg werden van de kaart geveegd, de woningen van het Pieterseliewaltje en het Mariahof verdwenen even eens, de Landbuurt is er niet meer, de Houtstraten zijn kort en klein ge slagen en ook bij het Vliet is veel van het oude gesloopt. Maar nu is dan ook de binnenstad aan de beurt; ook daar verdwijnen er huizen aan de lopende band en lief hebbers van het oude Leeuwarden, die alles nog fotografisch willen vastleggen, hebben gewoon druk werk. VERWOESTING De verwoesting binnen de stads grachten is eigenlijk ingezet met de enorme brand bij de Miwaco, die een geweldig gat sloeg in de Voor streek en aan beide zijden van de Sacramentstraat. Daarna werden er op tal van andere plaatsen in de stad door nijvere slopers soortgelijke verwoestingen aangericht. De meest ingrijpende afbraak was wel die bij de Van Swietenstraat en de Baljeestraat, waar nu alles is ge sloopt wat er lag tussen het hotel De Kroon op de hoek van de Sophia- laan en de Van Swietenstraat en het restaurant De Luifel, op de hoek van de Stationsweg en de Baljeestraat. De zuidelijke helft van de Van Swietenstraat is dus, op het hotel De Kroon na, helemaal van de kaart geveegd en zo ontstond hier een gi gantisch gat ten behoeve van een uitbreiding van het Oranjehotel en de Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken. Maar misschien nog wel groter is de wond, die ontstond in het vlees van de Grote Hoogstraat en de Sint Ja- cobsstraat; ook hier is door het af breken van tal van panden een ko lossaal gat ontstaan. Er komt een centrum van kleine winkelpanden voor in de plaats en het is te hopen, dat deze nieuwbouw niet te lang op zich laten wachten. In de Speelmanstraat zijn grote ga ten gevallen door het afbreken van verschillende panden, zowel aan het begin als aan het eind van deze straat, alzo ter hoogte van de kleine Hoogstraat en bij de Slotmaker straat, in welke laatste straat even eens een oud huis werd gesloopt. Ook zijn de heren slopers behoorlijk te keer gegaan aan het eind van het Zaailand, waar tussen de Wester kade en de Arendsstraat een half huizenblok verdween. VERDWENEN Verdwenen zijn eveneens een aantal oude huizen aan deNieuweburenen tussen deze straat en Achter de Grote Kerk, in welke omgeving al eerder de huisjes van de Pottebak- kersplaats aan de slopershamers ten offer vielen. Gelukkig kunnen we hier het ver heugende resultaat van een ge slaagde renovering alweer enige tijd aanschouwen. In de meeste gevallen behoeft het afbreken van de oude panden niet of nauwelijks te worden betreurd, maar wel is het ons eerlijk gezegd aan het hart gegaandat het zwaar in verval verkerende, maar door z'n ouderdom toch wel schilderachtige oude hoekje aan de Perkstraat bij de Pijlsteeg met de grond gelijk is ge maakt. Gerestaureerd hadden deze panden een prachtige en stijlvolle afsluiting kunnen vormen van het Schoenma- kersperk, zoals ze voor dit plein Te Zaamslag (Z.H.) wilde een klein meisje, dat alleen thuis was, naar buiten en sloeg daarom een ruit stuk, van welk glas een stukje bleef staan. Toen zij zich door de geopende ruimte wilde heenwer- ken, verwondde zij zich aan den buik, op welk pijnlijk gevoel zij zich liet vallen, met het gevolg, dat zij zich zoo ernstig verwondde, dat haar ingewanden uit het lichaam V Een zeldzaam ziektegeval is dezer dagen na 17 jaren lijden met den dood geëindigd. De lijder was een nog jong bouwmeester, hij was op ongeveer twintigjarige leeftijd, toen zijn lichaam allengs begon te ver- steenen. Hij werd al dien tijd in het stedelijk gasthuis te Wiesbaden verpleegd en was tenslotte een mummie gelijk geworden. (1907) Op deze montagefoto van de zuidelijke helft van de Van Swietenstraat zien we rechts een fragment van het hotel De Kroon en daarnaast de achterwand van de uitbreiding van het Oranjehotel, waarvoor een hele reeks oude panden het veld moest ruimen. Deze ingrijpende verbouwing van het Oranjehotel, kosten vier en een half miljoen, voorziet in de bouw van een parkeergarage, van drie nieuwe zalen en van zeven en derig nieuwe kamers, zodat het hotel aanstonds over zeven zalen en twee en tachtig kamers zal kunnen beschikken. Overigens heeft de tijd deze pas gemonteerde foto alweer achterhaald: de panden links op de achtergrond zijn er ook al niet meer - hier moest ruimte komen voor nieuwbouw van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken. Ook dit blok oeroude huizen aan het Schoenmakersperk, vlak bij de Pijlsteeg, is de laatste weken gevallen onder de hamers van de slopers. Opgeruimd staat netjes - zullen velen denken, maar stel, dal dit hoekje nu eens was gerestaureerd. Wat zou het aan dit binnenplein een aardig accent hebben gegeven, zoals er in deze hoek van de stad zoveel in ere wordt hersteld. eeuwenlang een mooie achterpand zijn geweest. Er staan nu nog meer afbraakplan nen op papier en voor dit jaar ver streken is zullen er zeker nog meer slopingen zijn verricht, waarbij we bijvoorbeeld denken aan het - nog niet eens zo oude - hotel De Bleek op de hoek van de Groningerstraat weg en de Bleeklaan, dat helemaal tegen de grond zal gaan en aan de Prins Hendrikstraat, waar aan de oostzijde, o.a. door het afbreken van de sigarenzaak van Tetman de Vries en twee daaraan belendende panden een behoorlijk gat zal ont staan. Het aardige versje op een van de ramen van deze sigarenzaak: "Dit hoekwinkeltje staat hier al jaren - wilt U't voorde toekomst bewaren? - Toon dan met Uw daad - het is nog niet te laat: koop hier Uw tabak en sigaren" is dus op dit moment al niet zo zinvol meer. Al zou ook heel Leeuwarden beslui ten hier nog gauw even z'n tabak en sigaren te halen, dan nog is het te laat - er helpt geen zoete lieve Ge- rritjc aan: ook dit hoekwinkeltje verdwijnt binnen zeer afzienbare tijd! Een rondzwervende man en zijn zuster wekten het medelijden op van een bewoonster van de Proveniers singel te Rotterdam. De dame gaf den zwerver een rijksdaalder. Kort daarop werden beiden smoordron ken naar een politiebureau ge bracht, hij meteen flesch jenever en zij met nog vijf centen in den zak. (1902). In het Fransche gehucht La Porce, gemeente La Fleche, heeft een boe rengezin, bestaande uit een weduwe en twee zoons, geweigerd toegang tot de woning te verleenen aan een deurwaarder, die beslag kwam leg gen op den inboedel, omdat de be lastingschuld ten bedrage van 200 francs slechts sinds een jaar niet be taald werd. De deur waarder liet daarop een slotenmaker komen om de deur open te breken. Een der beide zoons ontstak in woede, greep een geweer en schoot de slotemaker neer. De man was op slag dood. Het huis werd omsingeld, daar de be woners weigerden zich over te ge ven, maar de dader zag kans te ont snappen. (1938) hingen. In deze toestand liep zij naar den op eenigen afstand van haar wonende buren, waarna dade lijk geneeskundige hulp werd inge roepen. Wonderlijk genoeg deed deze gruwelijke verwonding haar zichtbaar geen pijn, hoewel zij niet buiten gevaar is. (1904) In Roemenië is een boer, die met zijn slede buiten zijn dorp was, door wolven overvallen en in een boom geklommen. Daar werd hij de vol gende ochtend doodgevroren ge vonden; zijn paarden waren door de wolven verscheurd. (1935) Ij Een sjouwer te Nijmegen, een goed zwemmer, wedde in min of meer beschonken toestand, om een paar borrels, dat hij van de kade in de Waal zou springen. Hij deed het en verdronk. (1911) V

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 13