HERINNERINGEN AAN VROEGERE^* NA DE AMBACHTSSCHOOL 1040 El 'T KLEINE KRANTSJE WILSON GLENNY 3 WONING INRICHTING 'Nlauwutad 96-97 LEEUWARDEN De tekencursus eindigde in april en toen gingen de reizen naar het werk weer uitsluitend met de fiets. Ik heb dat altijd een heerlijke compensatie gevonden voor het binnenzitten de hele dag en vooral bij mooi weer waren de ritjes vaak erg aangenaam. Ook trof ik dikwijls mensen, die eveneens in Leeuwarden werkten en in onze omgeving woonden. Om er enkele te noemen: Pieter Dieters uit Engelum, de electromonteur, die werkte bij Smit in de Oude Lom- bardsteeg, Oene Woudstra uit Beet gumermolen, tuinier, ik meen bij Wiemers, Janus van Loon uit Beet gum, Meine van der Haak, ook een meubelmaker en Dominicus Mi- chels, een voormalige Belgische vluchteling. De wegen waren in vergelijking met nu bar slecht, zogenaamd macadam met veel kuilen en bulten en we ver sleten er nogal eens een fietsband op. DUO CARELS Bij m'n baas beviel het me nog steeds best en geleidelijk leerde ik meer mensen kennen uit de omge ving van de zaak. Zoals bijvoor beeld in het Maria Annastraatje, waar mijn baas in het hoekhuis woonde en waar door het Duo Ca rels het befaamde Café-Chantant werd geëxploiteerd. De artisten wa ren daar intern en als die in de loop van de morgen ontwaakten, leek het huis soms een bijenkorf. Zoon David speelde dan vaak op de piano en bij mooi weer kwamen de artisten soms buiten spelen en dan sen, allemaal erg gezellig, al wer den de zondigheden hiervan door twee mensen van ons personeel erg dramatisch geprofeteerd. In dat zelfde straatje heeft een bekende en Kostuums van hoogwaardige kwaliteit Nadat het befaamde Duo Carels in het Maria Annastraatje zijn Café-Chantant had geëxploiteerd, begon het echt paar in de Korfmakersstraat het niet minder befaamde Cabaret Grand GalaZeker veel oudere Leeuwarders bewaren er charmante herinneringen aan uitstekende meubelzaak van van daag in diezelfde jaren z'n grond slag gelegd. Dan woonden er nog een paar ge zinnen, waaronder dat van de chef- bakker van Van Dam's broodfa briek, die een, naar mijn smaak, erg lief dochtertje had. Maar ze was te jong om er al avances voor te maken en bovendien was ik m'n boersig- heid nog lang niet kwijt. Op de fietstochten van de stad naar Engelum beleefden we soms din- VERVOLGVERHAAL DOOR J. S. KIKSTRA gen, die op ons jongens toch wel indruk maakten. Zo fietste ik eens een keer met een vriend naar huis, toen er een zeshonderd meter voor ons ook twee mannen fietsten. We hadden allebei al gezien, dat de he ren slierten rook achter zich lie ten,maar toen dat even geduurd had kwam een van ons tot de conclusie: die kearel stjit yn 'e bran! Wij jagen om ze in te halen en toen ze na een poosje op ons geschreeuw reageerden, stapten ze af en meteen slaakte de een een kreet van pijn en greep onder z'n arm. Daarmee stak hij letterlijk z'n hand in 't vuur, want onmiddellijk begon z'n jas te branden. We hielpen hem alles van zijn lijf te trekken, maar hij riep: Tink om myn jild! Toen begon hij in de vuurhaard te graaien en haalde er een portefeuille uit, maar het geld er in was al ten dele door het vuur aangetast. Hoe het afgelopen is weet ik helaas niet, want wij zijn doorgefietst toen het gevaar gewe ken was. Soms zagen we op onze terugtocht naar huis, omstreeks zeven uur, half acht; Zeppelins drijven, wel eens tien tegelijk. Die vlogen dan ten noorden van onze eilanden naar En geland om Londen te bombarderen. LUCHTSCHEPEN Ze „dreven" schreef ik net, want zo leek het ons toe; in werkelijkheid waren het reusachtig grote lucht schepen in de vorm van een sigaar met verschillende cabines er onder. Ook 's morgens konden we ze soms waarnemen, wanneer ze, vaak ge havend door de Engelse afweer, de kortste weg naar Duitsland zochten. Hoewel Nederland toen niet actief bij de oorlog betrokken was, hadden we er wel veel mee te stellen. In Leeuwarden bijvoorbeeld hadden we een interneringskamp voor En rr zetje. En als dan op de eerste maan dag om elf uur de klokken van de Oldehove begonnen te luiden, staakten de meeste mensen een ogenblikje hun bezigheid en zeiden ze tegen elkaar: „Hoor. de kermis wudt inluud"! vervolg op pag. 9 gelsen - nou ja, „kamp?" Het wa ren prachtig ingerichte houten ge bouwen aan de (huidige) Engelse straat en de Westerparkstraat. Ook de tuinen er omheen waren erg fraai ingericht met bloembedden en struiken. En de militairen zagen er uit om door een ringetje te halen. Ook waren hier Belgen geïnterneerd en die jonge knapen waren over het algemeen graag geziene gasten in de stad, ook al omdat ze meestal be schikten over een welgevulde beurs. Daarover kon ook het café Halfweg meepraten, het cafeetje tussen Marssum en Leeuwarden. Die zaak had een uitbouw naar vo ren, die herschapen was in een in tieme serre en bovendien was er een pracht van een kieteltuin, vol met romantische hoekjes. Een deel van de Leeuwarder vrouwtjes was in die dagen „weg" van de buitenlanders en we mogen veilig aannemen, dat er hier later nogal wat kindertjes rondliepen met wat Engels of Bel gisch bloed in de aderen. DE KERMIS Een hoogtepunt in die dagen was de Leeuwarder kermis. Die werd ei genlijk door iedereen met spanning tegemoet gezien. Alleen al het op bouwen was voor velen een ver MODE VOOR MANNEN LE.ELJWARDEN-ASSEN Dit zijn de trieste resten van het Café Halfweg met z'n beruchte "kieteltuin"In 1931 werd de zaak door brand volle dig verwoest. Maar toen was het z'n vroegere bekendheid al lang kwijt. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine jirantsje is al/een mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver- huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3