Friesland Bank mif ftaqe.... Uw eigen bank NU KAN HET WEER. WIETZE WIESPRATER Gelukkig, er stonnen onlangs weer wat segjes van Wietze Wiesprater in 't Krantsje. De eerste reaktie hier in huus was: "Ma, su staaneer weer in hoor!" Sö goéd hè mien kienders as Utrech ters ut van mie leerd. Maar nou alle gekheid op een stokje Die gezegdes zijn voor mij een voorbeeld om zo nu en dan eens, bijvoorbeeld met kerst, St. Nicolaas of met verjaardagen een tegel of mooi bord met één van die spreuken te laten maken voor een paar tientjes bij de firma Kunst in Workum. Ze zijn zelfs al naar Canada gegaan. Onze kienders hebben ook al een hele serie die ik hun gaf met iets persoonlijks erop. Ook bij de houten cadeaux worden ze wel op geschilderd of gebrand. Leuk hoor. Soms ook Friese spreu ken uit het boekje van Simke Kloos terman. Ook wij genieten elke veertien da gen weer van 't Krantsje en vaak staat er een oom of tante of ander oud familielid in of kennis. Dan gaan onze gedachten toch heel vaak naar Leeuwarden. Dertig jaar daar niet meer wonen is een heel eind. Wij gingen na de oorlog weg vanwege onze toekomst en onze seun woont er weer omdat hier zo wat niet aan een huis is te komen. Zo nu en dan zijn we nog wel een paaruurkes in Leeuwarden, maar er is zoveel veranderd en nu niet be paald naar de fijne leuke kant. De Schrans, waar ik zo vaak liep in de jaren 1929- 1935, bijvoorbeeld. Nou, er is niks meer aan. Woensdag 's middags naar Opoe inde Bleeker- straat. Oek alles fut. En dat doet me weer denken aan Slappe Douwe. Met hem op de foto, om een dikke rol krantsjes zijn ze deze week plus mien dochters op vakantie naar Canada, Nova Scotia gegaan. Daar woont Ben Fetter, mijn neef, die vroeger met zijn fa milie in de kruidenierswinkel woonde op de hoek van de Bleeker- straat-Spanjaardslaan. Veel sukses Men kent er de Friese 'verhoudingen en is berelc plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Wietze Wiesprater Deze oeroude foto van boter- en kaaswegers moet nog in de Oude Waag zijn gemaakt. Het is een treffendbeeld van de heer en de knecht, oftewel bolhoed, en pet. HET STERKE ZWAKKE GESLACHT Iedereen heeft in zijn direkte omge ving, of zo maar onder zijn kennis sen of familie, wel iemand, van wie je denkt: "hoe is het mogelijk, dat hij, ondanks alle ellende, verdriet en tegenslag toch zo vrolijk en op timistisch blijft. Vooral de ouderen kennen ze wel, de moeders van de Tante Wietske, die - zuinig en wel - de mooie leeftijd van honderd haal de grote gezinnen, één en al drukte, grote zorgen en vaak armoede en meestal gezellige opgewekte vrou wen! Zo was ook vrouw Gerbens, de kof fiehuishoudster in de Ameland straat, die met de handel van weinig centen veel zorgen kon weglachen! Grootmoeke 's leven was een aan eenschakeling van zorgen, tegen slagen en verdriet bleef haar niet bespaard. Toch werd er wat afgelachen in de kleine koffiekamer, die dikwijls vol was met alle soorten manlui, schreeuwers, zwijgers, druktema kers en fantasten onder de zwartge rookte balken, waar ruzie's en grappen niet van de pittige koffie- walm weg te denken waren. En tussen al die godskinderen mooi of lelijk door schommelde groot moeke met haar zware lichaam met voor ieder een vriendelijk woord of luide snauw! Geholpen door klein dochters en eerst door een dienst meisje, die voor drie kwartjes per week een fijne baan had, liep de centerse handel goed, maar er is een tijd geweest dat 't niet zo goed was en zij de spaarzaamheid van nu ge leerd heeft. Een oudste zoon, Jan, die al voor de eerste wereldoorlog naar Amerika ging, dan Douwe, die ook niet in de stad bleef, trouwde met Ep v.d. Akkeren in Schevenin- gen heel goed "boerde", dan zoon Arjen, doofstom en niet helemaal goed "bij zijn hoofd", tenslotte haar dochter Aagje, achterlijk en bij vlagen gevaarlijk voor zichzelf en een ander Zo was het leven van deze vrouw, die alle bezoekingen moest over winnen, heel alleen haar strijd tegen armoede en nog erger tegenslagen 't hoofd moest bieden, alléén, want mannen van wie zij dit kroost had mogen ontvangen, waren onverbe terlijke drankorgels, die veel in Duitsland werkten als ze "los" wa ren toch Hendrikje weer wisten te vinden en daar toch ook weer te recht konden, ondanks alle ellende. Met een lach was zij alles de baas! misschien ook wel eens een traan? De enige keer, dat ik grootmoeke heb zien huilen, was toen ze het koffiehuis niet meer had, hulpbe hoevend bij een kleindochter in huis was en ze zelf besefte, dat zij, die tachtig jaar lang ieder had geholpen wie dat nodig had, nü zelf niet meer in staat was zich zelf te zijn. Een lang leven van 86 jaren kwam ten einde, een leven waarin lach en traan verweven waren, een sterk lid van het zwakke geslacht! Ik zie me nog als kleine jongen aan haar hand gaan naar Vrouwbuurt waar haar zuster een manufacturen- handeltje dreef en die op haar zeven tigste nog op de fiets de boer op ging en als een kerel de blaffende waak honden wegschopte! Een houterige, haastige vrouw, die altijd nog iets moest doen en die ongetrouwd bleef bij gebrek aan tijd, omdat de handel voor het jongetje ging. Maar ook een sterke van 't zwakke geslacht, die heel oud achter haar wankel toonbankje haar handeltje èn haar ogen sloot! Naar Drachten zijn we wel geweest met de tram naar tante Wietske, haar zeer schraal en breekbaar zus je, die met haar dochter, de onder wijzeres, onbezorgd en gierig leefde in een heel mooi huis voor en achter in een nette buurt, waar de Amelandsstraaters zich niet thuis voelden. Twee slappe kopjes thee met één speculaasje was het hele onthaal voor de tocht terug naar Leeuwarden. Toch heeft dat zuinige kleine mensje de mooie leeftijd ge haald van honderd jaar en negen maanden! Zo was 't leven van drie zusters: de een vol zorgen, de ander vol haast om 't einde te halen, de derde haalde de honderd op haar stoel voor 't raam in de zon, die schitterde in haar gouden oorijzer. Het sterke zwakke geslacht. Amsterdam Enne Rozema verder en fijn dat Wietze Wiesprater er weer in staat. Maarssenbroek Atie Spoelstra-v.d. Meulen. KAASWEGERS Zou ik nog even mogen inhaken op de in 't Kleine Krantsje gepubli ceerde foto van de kaasweger in de Beurs? De heer Nicolaas Kruize was niet de enige kaasweger in de Beurs. Daar waren ook Johan Hogendijk, koperslager en Fokke Mulder, wat die voor vak had weet ik niet meer. Ik meende ook nog Jan Meier, to neelknecht in de Harmonie en mijn vader Albert Drent, timmerman. Donderdag 's middags gingen de heren naar de Beurs tot nogal laat in de avond. En vrijdag 's morgens vroeg tot 's middags een uur of drie, meende ik. Wij als kinderen vonden het fijn, als we vakantie hadden, even bij vader zien naar het wegen en we mochten dan op die grote schaal om te zien hoe zwaar we wa ren. Net als bij de boter werden er ook boorgaten in de kazen gemaakt, waarna eventuele kopers de kaas mochten keuren. Wat er van over bleef kwam weer in het boorgat te rug. Vader kwam wel vaak met.zo'n kaas thuis waar in geboord was. Nu weet ik niet of ze die moesten beta len of kregen. De heer Klaver was toen waagmeester. In 1914—1918 kwamen veel vluch telingen in de Beurs, Belgen. Daar was het opvangcentrum. Een dame van het comité vroeg vader of hij wat boter, ik meende bij Winse- mius, wilde halen, wat hij deed. Hij kreeg een vat margarine. Hij zei tegen die dame hier is het vat wa gensmeer mevrouw. Wagensmeer zei ze. Ja, kon er voor die stakkers geen goede boter af. Ik weet nog dat het een gemeentebetrekking wasze hadden een' aanstelling en recht op pensioen. Nu weet de heer Rijpstra meteen dat ik een dochter van timmerman Drent ben. Tjerk (de Heilige, zoals hij hem noemde dat zeiden we alle maal) heeft mij nog gebeld en ver telde dat hij inderdaad in de Lekku- merstraat was geboren, maar later naar de Pieterseliestraat was ver huisd. In 't Krantsje 309 zagen we de Wonf- telhaven, zoals die er vroeger uit zag. Ik herinner mij nog een versje dat we vroeger wel eens zegden. Romme de bomme de bom, de vis- merk om. De Wuttelhaven del, gaat dat niet snel in volle vaart, deur de Slotmakers straat De Put voorbij, waar een mansje zat en de lepel in de breipot stak. De foto van de Straatzangers heeft weer heel wat herinneringen bij mij opgeroepen. Wat hebben we veel plezier gehad. Het zingen in de zo mer op hoeken van straten en plein en. We moesten de boekjes met lie deren verkopen voor vijf cent. De uitvoeringen in de Harmonie, daar was deze foto ook genomen. Dan zingen in het Gasthuizen, Sonnen- borgh, Stadsziekenhuis. En dan de boottocht niet te vergeten naar Grouw, waar het dan kermis was. vervolg op pag 9 Een zakelijke afspraak Een gezellig diner Zomaar een drankje of een borrel IN HET VERNIEUWDE Eurohotel Leeuwerden Eurqpapl Tel. (LSI ilein 19-2'i! >100-31113

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4