DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME PIET DE SMEERPOETS EN NOG MEER E2ES UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN 19 adviesbureau voor refciame en publiciteit jozef israëlsstraat 10 leeuwarden 05100-24984 Hedenmiddag om 4 uur zijn er zes honden die aan het Bur eau van Politie aanwezig waren, zonder voorzien te zijn van de gemeente penning naar het aschland gebracht, om aldaar voorlopig onder toezigt der Politie te worden bewaakt. Den Heer Haversmidt Apotheker wonende aan de Voorstreek, geeft kennis dat zijn hond de gemeente penning vermist N. II Aaltje Huigens, huisvrouw, van Pieter Geldersma, winkelier en kapper wonende in het Ruiterskwartierklaagt dat Jacob van Zandbergen, wonende in de Moolensteeg, jl. woensdagnacht, omstreeks I uur bij haar in de tapkamer twee glasruiten heeft stukgeslagen, hetgeen hij weigert te betalen. Getuigen Peterus Spieksma en de Jong beiden wonende in het Zaailand. Door den Politiedienaar Brugman aan de wacht gebracht, eene zwarte langharige smoushond (rekel) die zonder penning op de Oldegallileën liep. Gebr. Bekker wonende in de Korfmakersstraat geven kennis dat hun hond de gemeentepenning vermist. Gevonden door den Politiedienaar Kroontje in het Ruiterskwar tier een huissleutel. De politiedienaren Hoog en Turksma raporteren dat zij heden middag de millitaire patrouille hebben gerequireerd omdat Jo- cob Boekebinder en Hendrik Kromhout, veldartilleristen bij het 1st Regement 1st Batterij Veldartillerie te Zutphen in garnizoen bij het Stationsgebouw en de Prins Hendriksbrug de burgers met de sabels dreigden en de Brugwachter v.d. Perk van de Prins Hendriksbrug hadden gedreigd hem de hersenen in te slaan. Opgemaakte relazen daarvan zullen aan de Garnizoens Kom mandanten worden opgestuurd. Om 61/2 uur door den Politiedienaar van Brakel met behulp van de rijksveldwachters Berga en Hoekstra, aan het Bureau van Politie gebracht, Dominicus Franconi wonend op de Nieuwebu- ren, die in beschonken toestand omringd was op de Nieuwstad van een meenigte menschen, en op herhaalde aanmaning van boven genoemde Politie dienaar zich niet van daar wilde verwij deren, zoo dat hij genoodzaakt was hem te arresteren. Bij het arresteren heeft hij zich op verregaande wijze verzet door te schelden en na dat hem eenige slagen en schoppen toegebracht. Proces verbaal zal hiervan worden opgemaakt. In arrest gesteld ter beschikking van den Heer Commissaris van Politie. Nachtverblijf verleend bij Wierda in de Pijperstraat, aan Josep- hus Bochem, oud 37 jaren geboren te Zeeland, en zijne huis vrouw Gerritje Krebbers, oud37 jaren, geboren te Lochem, met hunne kinderen een van 3 jaren een van 4 jaren en een van 14 dagen oud. Zij zullen morgen met de Groninger trein vertrekken Weduwe Lorang wonende in de Oosterstraat geeft kennis dat heden morgen circa 5 uur terwijl zij naar de kerk toe was, doch hare zuster nog te bed lag uit hare winkel is ontvreemd een pak wollen garen (blauwe Nassau) ter waarde van f 6,- en een stuk friesch bont ter waarde van 7,-. De dief moet vermoedelijk door middel van een valsche sleutel de deur geopend hebben. Welke zaak zal worden onderzocht. De Politiedienaar v. d. Sluis heeft zich heden ziek gemeld. Door JWestbonk aan het Bureau gebracht een kruiwagen die onbeheerd stond op de Nieuwstad. (1877) De Weduwe Vogel, wonende op het Peterseliewalletje op Olde Gallileen klaagt dat heden middag ten hare huize met een steen een glasruit is ingeworpen ter waarde van 0,35 door Manus de Vries en Trijntje de Vries aldaar wonende. Getuige vrouw Tja- ling ook aldaar wonende. Johannes de Jong, Arbeider wonende in de Posthoornsteeg klaagt dat hij door zijn broeder Dominikus de Jong, Koperslager wonende op Werkmanslust alhier erg is mishandeld. Getuigen de Haan, Kastmaker en Simen Bruinsma, Scheepsjager, beiden wonende in de Posthoornsteeg. Nachtverblijf aan de wacht verleend, aan Derk Visfer, oud 26 Jaar, en Ferdinand Lansing, oud 30 Jaar, beiden van beroep polderwerker, die komend van Rinsumerzijl, geen geld of huis vesting hadden. Door den Politie dienaar Donia aan het Bureau van Politie, gebracht een groote blaauw bonte hond, en door den Politie dienaar Botter een zwart bonte hond met koperen halsband waaraan een dito slotje ongemerkt, beiden op de straat gevon den, zonder voorzien te zijn van de vereischte gemeente penning. mttC Uit de Doos met Sniepsmren is vandaag een klein boekje te voor schijn gekomen met de titel 'Piet de Smeerpoets en andere verha len" Sommige oudere lezers zullen zich dit werkje misschien nog wel herinneren, want het is - in 1927- door het Leeuwarder Nieuwsblad uitgegeven voor de Kinder Bibliotheek van deze krant. Op de eerste bladzijde van het boekje kunnen we al met die Piet de Smeerpoets kennismaken: "Ziet hier Piet den smeerpoets staan! Ziet dien viezen knaap eens aanHij wou van zijn vingertippen. Zich geen nagels laten knippen. Sedert wel een jaar; Ongekamd bleef ook zijn haar, Foei! roept ieder, die hem ziet. Wat zijt gij een smeerpoets Piet." Andere verhaaltjes in het boekje zijn "De geschiedenis van den wil denjager' De allerdroevigste ge schiedenis met de Lucifers", "De geschiedenis van de Zwarte Jon gens" ("Dus, lieve kind'ren! spot toch niet, Als gij iets vreemds aan and'ren ziet"), "De geschiedenis van den Duimzuiger", "De ge schiedenis van Philip den Schom melaar", "Hansje Kijk-in-de- Lucht", "De geschiedenis van den vliegenden Robert" en "De ge schiedenis van Frits Wreedaard". Dit laatste verhaaltje van de wrede Frits willen we wel even voor u overschrijven. "Frits Wreedaard was een deuge- niet. Met recht een allemans ver driet; Het kwaaddoen was zijn lust en leven. En dier en mensch moest voor hem beven. Ving hij een vlieg, hij trok haar laf. De pooten en de vleugels af; Geen stoel in huis had meer een poot, De kleine vogels joeg hij dood; En eens, toen zus hem iets kwam vragen, Heeft hij haar met de zweep geslagen, 't Gebeurde eens op een zomerdag, Dat Frits zijn Bello drinken zag. Van 't frissche water aan een bron. Frits liep nu, wat hij loopen kon. En toen hij bij het hondje kwam, Riep hij: Lust gij een boterham? En door een zweep slag keer op keer, Viel't arme beest luid kermend neer. Maar toen de hond was opgestaan. En Frits weer dreigde hem te slaan. Beet Bello Frits in't linkerbeen. En liep toen met de zweep snel heen! Frits snikte onder't tranen plengen: Wie zal mij nu naar huis toe brengen! Frits werd te huis naar bed gebracht. En kermde rustloos, dag en nacht; Want loopen kon vooreerst niet meer. En dat bij zulk een prachtig weer! De dokter kwam nu ook daar bij, En schonk hem bitt're artsenij, En't linkerbeen, vol diepe wonden. Moest eiken dag met zorg verbon den. 't Gebeurde nu op zeek'ren dag. Dat Bello Fritsjes maaltijd zag. Hij zette zich snel aan den disch. En dacht: Dat alles maakt mij wis. Hij at den pudding en de worst. En leschte aan den wijn zijn dorst. En toen hij volop had gegeten, Dacht hij: Dat moest die knaap eens we ten!" Ziedaar de geschiedenis, lang gele den, van Frits Wreedaard, een van de figuren uit de kinderlitteratuur van het eens zo populaire Leeuwar der Nieuwsblad, dat zijn kantoor in de Galileer Kerkstraat had. Bij dat kantoor was ook een bedrukt om slag voor het boekje verkrijgbaar a raison van één cent. Ja, ja, de goeie ouwe tijd WONING INRICHTING Nleuwestad 95-97 LEEUWARDEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 19