JOSEPH SCHREIEDER STOND IN LEEUWARDEN TERECHT DE MAN VAN 'T ENGLANDSPIEL 9 VLINDER Ik hoorde één dezer dagen het sterke verhaal, dat ons gemeentebestuur nu al zo'n spijt heeft van z'n par keerkelderplan, dat besloten is de kuil op 't Wilhelminaplein maar weer dicht te gooien. De bekende Pax-auto's zouden alweer doende zijn de op het Hemrikterrein verza melde grond terug te brengen naar de immense kuil. Inderdaad kun nen we, na een lange pauze, de vrachtauto's nu weer zien rijden, richting binnenstad. Maar of ze 't gat weer gaan dempen, moe'k nog zien. Suggestie van de brave man, die me dit alles vertelde: "Maak er dan nou mar een mooie viever van - gien stad in 't land, die dan straks op sun mooie viever boge kan!" Het Wilhelminaplein: "maak er dan nou mar een mooie viever van Nu we dan toch over gaten praten: die ouwe binnenstad van ons kun nen we langzamerhand wel verge lijken met een verwaarloosd gebit, waarin de tandarts fijn z'n gang kan gaan. Vandaag zie je dat hier weer een groot gat is ontstaan, morgen ontdek je daar een lege plek. Nadat gister de grote panden op de hoek van de Willemskade en de Prins Hendrikstraat verwijderd zijn, wordt er vandaag weer lustig ge sloopt aan het Zaailand tegenover het nieuwe deel van het Gerechts gebouw. Voor we het weten hebben ook hier heel wat oude panden voor nieuwbouw plaats gemaakt. Of het er allemaal mooier op wordt weet ik zo direct nog niet. In de lopende televisie-serie over het veelbesproken Englandspiel, zeker interessant voor de ouderen, die de laatste wereldoorlog bewust hebben meegemaakt, komt zo nu en dan ook de heer Schreieder aan het woord, Joseph Schreieder, de grote man van dit Spiel, dat aan ruim vijf tig Nederlandse geheime agenten en aan een onbekend aantal andere verzetsstrijders het leven heeft ge kost. Deze Schreieder heeft in het begin van de vijftiger jaren nog eens voor het Bijzonder Gerechtshof in Leeu warden terecht gestaan. Hij zou, al dus de aanklacht, op de tiende april '45enkele dagen voor we hier wer den bevrijd, de opdracht hebben ge geven dertien gevangenen te liqui deren als een represaille voor het vernielen door de illegaliteit van de spoorwegen bij Buitenpost en Fra- neker. Die executie aan de vooravond vari de bevrijding vond inderdaad plaats: bij Dronrijp sleepten de Duitsers veertien mannen voor het vuurpeleton. Een van hen kreeg slechts een schampschot - hij kon er het leven afbrengen, omdat er juist Engelse vliegtuigen naderden, waardoor de moordenaars het raad zaam achtten op de vlucht te slaan. Het beeld van deze Schreieder in de verdachtenbank staat nog haar scherp in m'n geheugen gegrift: de kleine man met een merkwaardig waas van geheimzinnigheid om zich heen, bleef volkomen beheerst en uiterst rustig luisteren naar de felle beschuldigingen van de procureur- fiscaal, Mr. Lasonder, die het ten laste gelegde feit bewezen achtte. Hij vroeg daarvoor een gevangenis straf van vijftien jaar - een eis, waarvoor Schreieder niet eens met z'n ogen knipperde. Twee weken later sprak het Hof hem dan ook vrij - het rechterlijk college had geen schijn van bewijs kunnen vinden voor de schuld van Joseph Schreieder in deze zaak. Ook voor zijn fatale aandeel in het Englandspiel hebben ze hem niets kunnen maken - als een vrij man keerde deze mysterieuze figuur naar z'n Heimat terug. En nu, dertig jaar later, zien we hem dan warempel nog eens op de t.v. terug. Een keurige meneer zo te zien. Maar ja, dat kun je eigenlijk zeggen van alle Duitse slagers, die toen werkten in 's werelds grootste slachterij. Keurige heren lijken het nu. Lijken Alweer wat bekomen van de drukte rond de Elfstedentocht, die niet is doorgegaan? Tsjonge, wat moet dat worden, wanneer die tocht eindelijk wél gehouden wordt Een complete chaos - las ik in een krant en als ik nou eerlijk ben moet ik zeggen, dat ik dat ook verwacht. Dit is gewoon niet meer te organiseren, dacht ik, het is ons allemaal over het hoofd gegroeid. Ik zie er gewoon zoveel mensen op af komen, dat de organi satoren straks aan calamiteiten ten onder gaan. Maar tocht of geen tocht, het Elfste- denbestuur doet het natuurlijk ver keerd, daar zijn we het allemaal wel over eens. Ditmaal was het fout, omdat het de tocht niet heeft vast gesteld, morgen is het fout, omdat het de tocht wél laat verrijden, met alle rampzalige gevolgen van dien. Vermakelijk was ook ditmaal weer de berichtgeving over het grote ge beuren in de krant. De Telegraaf, kennelijk niet gehinderd door enige deskundigheid, wist te berichten, dat de Friezen in Abe de Vries een van de grootste favorieten zagen voor de overwinning in de nieuwe race - Abe de Vries, hij won ook al in '33, is nu over de zeventig, als ik me niet vergis. Trouwens, onze bloedeigen Leeu warder Courant kon ook interes sante informatie verschaffen. Bij voorbeeld, dat de finish in '63 op de Bonke is geweest, tussen het Oud Tolhuis en de eerste Hoge Brug. En via Nico Scheepmaker vertelde dit blad ons van het succes van Sietske de Groot in '42. Dat moet dan de enige vrouw zijn geweest met een overwinning in de Elfstedentocht. Of was het Aukje Adema, die nog eerder won? Het toppunt van journalistieke in formatie aanschouwden we op een dag, waarop drie verschillende kranten ons verrasten met het vol gende: De Telegraaf: "Zaterdag valt de beslissing over de tocht". De Leeuwarder Courant: "Zondag valt besluit over Elfstedentocht". Het Friesch Dagblad: "De beslis sing over het doorgaan wordt maan dag genomen". Zaterdag, zondag, maandag, - zoek maar uit. Als je dat zo leest vraag ik me af, hoe het eigenlijk is gesteld met de voorlichting van het Elfstedenbe- stuur. Zit er niet een voorlichtings man in het elf leden tellende be stuur? Sla de kranten open en je merkt het niet: "Jhr. Gustaaf Wit- sen Elias meent"De heer G. W. van den Ham deelt ons mee "Volgens voorzitter drs. Jan Kuperus "De heer G. Schweigmann acht het...", "Ir. H. Kroes zei ons vanmorgen "De heer A. Nauta denkt Dat lijkt ons allemaal nogal chao- tisc'n-dus. Maar misschien is het wel typerend voor de chaos, die ons te wachten staat, als het werkelijk nog eens zo ver komt. De panden aan 't Zaailand, die worden gesloopt. Geen monumentale gebouwen en toch

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 9