HERINNERINGEN VAN OUD LEEUWARDER HUMOR VAN OPA EN OMA 'T KLEIDE KRANTSJE BRIEF UIT CANADA 3 „Juffrouw, mag ik u mijn paraplu aanbieden?" „Nee, dank je, onbeschaamde vle gel - maar zullen we niet een taxi nemen?" „Waarom slaapje toch altijd in de tram?" „Ik slaap niet, ik kan het alleen niet aanzien, dat er dames moeten staan!" „Moet dat een Caruso-plaat voor stellen? Deze man zingt immers Duitsch!" „Ja, de plaat is vertaald, mijn heer." „Hoe groot gelijk ik had, toen ik onlangs dien roman van X-man heb afgekeurd, zie ik nu, nu ik hem ge lezen heb." „Ik kan dien Meyer niet uitstaan." „Ik ook niet." „Hoeveel ben jij hem schuldig?" „Aan die tien pond appelen, die ik daaijuist door mijn zoontje liet ha len, ontbreken twee pond. Ik heb ze nagewogen!" - Groenteboer: „Neemt u me niet kwalijk, maar mijn weegschaal is uitstekend; maar weegt u uw zoontje eens!" Vreemdeling (op dorpsstation): „Is dat de trein van 3.15?" Kruier; „Dat weet ik niet, meneer. We noemen hem alleen maar de „middag-trein". „Kunt u mij ook zeggen, hoe laat het is?" „Ik heb tot mijn spijt geen horloge, maar toen ik vanmorgen op het postkantoor was, sloeg het tien uur." Greta, die eieren zijn vandaag weer zoo klein, je moet werkelijk den eierboer eens zeggen, dat hij de kippen er wat langer op moet laten zitten." Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Van een kennis uit Canada kreeg ik 21 nummers van 't Kleine Krantsje te leen en eerlijk gezegd, ik heb van de inhoud enorm genoten en hoe kan het ook anders, wanneer ik U vertel dat ik een geboren Leeuwar der ben (1901)en dus op dit moment 77 jaar. Heb gewoond in de Houtstraat en later in de Bleekerstraat. Daar lig gen mijn jeugdherinneringen. In 1919 verhuisden mijn ouders naar Heerenveen. De periode waarover ik nu schrijf loopt dus tot aan dat jaar. GLASHELDER Alles wat er zo voor en na geschre ven is door verschillende oud- Leeuwarders in dit tijdperk, kwam mij weer glashelder voor de geest. Er waren niet veel dingen die ik-zelf niet meegemaakt had. Ook de ver schillende foto's van de oude stad waren oude bekenden. En dan die kostelijke Leeuwarder humor, echt realistisch weergegeven en een sa luut aan de verschillende schrij- vers(sters). Zo ook herinner ik me best de Elf stedentocht in 1912, toen ik De Ko ning 's morgens vroeg al terug zag komen van Dokkum over de Dok kumer Ee waar we vlakbij woon den. Het was vroeger zo, dat de eerste route was Leeuwarden- Dokkum en terug en vervolgens de andere steden. Het laatste eind was dan via de Harlinger vaart. Later is dit allemaal veranderd. I SKIETSLOOT Nu ik het toch over ijs heb, we leer den als kinderen het rijden op de z.g. skietsloot die voor ons huis langs liep. Aan het eind hiervan wa ren de wallen van de ijsbaan aan de Bleekerstraat. Wat zijn we er vaak opgepiekt met hardrijderijen hoe wel er oppassers liepen met dikke stokken. Och wat een plezier voor de kinde ren als de stadsgrachten sterk waren om de gehele stad rond te rijden. Dubbele banen met baanvegers van de stad er op en rechtshouden. Heb hiervan veel genoten in de strenge winter 1916 -'17. Herinner me de hardrijderij van vrouwen achter de Prinsentuin. Een plukken. Over bloemen gesproken. Hemelvaartsdag was de bloemen dag. Haast iedereen ging haar huis met een mooi potje. wordt vervolgd) voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank; Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- iand:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Pliesje Fetter jaagt de jongens op de kletter Ik heb gewoond in de Houtstraat - daar liggen m'n jeugdherinneringen KAPELAAN van de bekende figuren was Martha Hemminga. Een grote sterke vrouw, met een paar benen onder haar gat als telefoonpalen (alle eer bied natuurlijk). Ze reed met een slag als een manskerel. Geweldig om te zien. Soms trok ze haar korte rok uit en deed het in haar directoi re. (Ik meen het rijden natuurlijk). Och die goeie ouwe tijd op het ijs en eens even aansteken bij een tentje voor hete chocolade en een stuk kal verpoot. Ook waren daar mensen die steken verkochten en ze reden de banen op en af al roepende: "dikke steken!" Wij zongen dan, dikke steken, om je nek te breken". Ze hadden die dingen in een blikken trommeltje, ze kostten een cent per stuk. Ze waren verhipte lekker. Niet alleen ijs, maar ook een flink pak sneeuw gaf altijd een hoop lol. Natuurlijk sneeuwbal gooien, en dan het liefst op lui die een hoed droegen. Op zichzelf natuurlijk niet goed, maar wie denkt daarover als jonge jongensLater bij het ouder worden zie je het verkeerde en van in. het doel ook getroffen was. Wat za ten we in onze stinkert! Gelukkig ontkwamen we door steegjes en nauwe straatjes. Het had er slecht uitgezien, als de kapelaan ons te pakken had gekregen. Buren van ons hadden een open schoorsteen. Wat is er mooier, dan te proberen om er een sneeuwbal in te mikken, wat ook wel gelukte. Wat we niet wisten was, dat de mensen hun kookkachel daar onder hadden staan en dat de sneeuwbal in het eten terechtkwam. Dat bracht nogal wat opschudding teweeg en de straf bleef niet uit. De schoor steen werd voor altijd, met rust gela ten. Dit zijn dan enkele persoonlijke her inneringen uit wintertijd met ijs en sneeuw. Er zijn nog heel wat andere dingen, die zo voor en na door andere oud Leeuwarders zijn beschreven, zoals de ouderwetse tiendaagse kermis - de gezellige koninginnedagen met o.a. volksspelen op het Zaailand, waarvan het Kuupke steken één van de mooiste dingen was. Het wandelen in de Prinsentuin en het Rengerspark; in het laatstge noemde park was een tuinpolitie met name Fetter. Wij zeiden dan altijd "Fetter jaagt de jongens op de kletter". De Spanjaardslaan was ook altijd een geliefde plaats om kastanjes te zoeken en in 't voorjaar naar het jodenland om bloemen te Zo gebeurde het, toen ik met een vriend ergens in de Grote Hoog straat liep, dat er een pastoor en een kapelaan passeerden. De pastoor had nogal een hoge hoed op. Alle eerbied voor dergelijke personen vergetende op dat moment, gingen er een paar ballen op het ons ge stelde doel af. Op dat moment draaide de kapelaan zich om en zo vlug als hij kon ons achterna. Wij doodsbenauwd lopen als een dief en we hadden geen tijd om te zien of Fijne herinneringen: we wandelden in het Rengerspark

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3