Friesland Bank MIEDEMA 1 1 (Adjoufiét Uw eigen bank Bekijk het eens door een BRIL van Gat in de gevelwand rechts, doorbraak achter de Voorstreek langs herinner me alles nog heel goed. Wij woonden in die tijd aan de Ka- naalweg op de plaats waar nu de Condensfabriek staat. Mijn vader was Hendrik Brinkman die de gil van het slachtoffer hoorde. Hij liep toen evenwel aan de overkant van het water, dus niet aan de kant waar het misdrijf plaats vond. Hij hoorde een doordringende gil doch toen daarna alles weer stil werd ver moedde hij dat het van een der sche pen kwam die toen aan het Kanaal lagen afgemeerd. Hij was dus ook op de rechtzitting als getuige aanwezig evenals de heer Zeilinga en genoemde Marie, het dienstmeisje van fam. Zeilinga. Ik weer niet of het riu nog de ge woonte is dat getuigen vergoeding krijgen voor het derven van loon, doch ik herinner me nog heel goed dat m'n vader toen negen stuivers (zoals men dat toen zei) vergoed kreeg. Daarvoor moest hij de hele dag de zitting bijwonen waarin ook nog de nodige pauzes waren inge last. De getuigen hadden toen even de gelegenheid ergens een kop kof fie met brood te gébruiken. Ik ver moed dus dat er van de negen stui vers niet veel overbleef. Ook weet ik nog dat op een zater dagmiddag het zogenaamde ,,boe- venwagentje" over de 2e Kanaals- brug reed. Men reed toen met de dader naar de plaats van het mis drijf. Ook dat was in die tijd blijk baar de gewoonte. En nu nog iets, waardoor ik zo zeker weet dat de naam van de dader Jan Appeldoorn was. Er werden toen vaak op zulke ge beurtenissen liedjes gemaakt. Zie hier wat ik me er nog van herinner. Hoort vrienden blijft eens even staan Een wilt me eens aanhoren Wat gisteravond is geschied Met Jan Appeldoorn Hij had verkering aan het Kanaal Bezocht z'n meisje menigmaal Maai" liefde is, dat weet een ieder wel Op deze aarde 't meest gevaarlijk spel En dat was er nog een liedje waar ik me het volgende nog van herinner: Jan Appeldoorn heeft Akke Kobus vermoord Al op een schandlijke wijze refrein: Appeldoorn, Appeldoorn Jou kanne om mien part smoren Waarom hè je dat gedaan. Waarom hè je dat gedaan Jou kanne om mien part De gevangenis in gaan bis Dit werd door ons als kinderen dus in het Leeuwarders en met de no dige galmen en uithalen gezongen. Leeuwarden T. Brinkman Wij meenden er goed aan te doen in ons verhaal de werkelijke Men kent er de friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. OPTIEK Oogmeting dagelijks Gedipl. opticiën Kleine Kerkstraat 14 Leeuwarden Telefoon 05100-2 48 66 b.g.g. 05182-3 97 Lezers klommen in de pen DOORBRAAK Ongeveer een half jaar geleden was ik weer eens in Leeuwarden en liep te wandelen door de Sacrament straat en over de Voorstreek. Nu wordt er voor miljoenen aan geld gestoken in de restauratie van de oude woninkjes in de Sacrament- straat. Ik vind dat weggegooid geld. Ook weet ik, dat vele Leeuwarders voorstanders zijn van de grachten op de Eewal, Tuinen enzovoort. Dus dat moet men dan maar accep teren. Maar in alle steden stelt het verkeer ook zijn wensen. Nu lijkt het mij een prachtige oplossing ter wille van het verkeer, dat er een door braak komt tussen de Noorderweg en de Eewal, dus achter de Voor streek. Die weg snijdt dan de Sa cramentstraat. Dus geen herstel van oude wonin gen in die wijk, dan kan het door gaande verkeer via de Eewal en de Sint Jacobsstraat zo op de Wirdu- merdijk en de Nieuwestad komen. Bussum S. Rolf von den Baumen AANSLAG OP 'T KANAAL naam van de dader te vervangen door een pseudoniem; vandaar Jan van Arnhem in plaats van Jan Appeldoorn. Maar ak koord: het geval heeft zich al zo lang geleden afgespeeld, dat we het als verjaard kunnen be schouwen. Bovendien wonen er geen verwanten van de dader in Friesland. Red. 't KL Kr. HEERLIJK BLAADJE Nóg een herinnering aan een vroegere winter, die van '24: stoere sneeuwruimers (wie waren het?) in actie in de Bagijnestraat Dezer dagen kreeg ik ,,'t Kleine Krantsje" in handen van december '78, waarin het verhaal is opgeno men over de moord aan het Kanaal. Graag zou ik hier enige aantekenin gen bij maken. Ten eerste is de naam van de dader niet Jan van Arnhem, doch Jan Appeldoorn. Ik Wat is dat Kleine Krantsje toch een heerlijk blaadje. Ik geniet er elke keer van. Die herinneringen, zoals in nummer 331Dr. De Jong, onze vroegere huisdokter. In een eerder nummer (329) zag ik meisjes op de schaats, van wie ik een paar herken de. Elk nummer vind ik spannend. Nu komt dat misschien, ik ben al sedert 1922 uit Leeuwarden, dat 't daardoor meer trekt, ik weet 't niet. Zoals nu met al die ijspret, roept 't ook zo veel leuke dingen op. Wij waren lid van de ijsclub aan de Bleekerstraat, maar zodra de kana len en grachten dicht waren zagen ze ons daar niet meer, want een Fries is een tochtenrijder en blijft niet thuiszitten. - Ik herinner me fiog, 't was winter 1919/20. We waren(m'nmanenik) bij familie in. de Paul Krugerstraat geweest. Wij zelf hadden een woonschip aan dé Potmarge, dus aan de andere kant van de stad. 't vervolg op pag. 11

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4