STROOM VAN REACTIES OP ONZE FOTO-PRIJSVRAAG lï □sma 'T KLEINE KRANTSJE HET POTSCHIP AAN DE KADE WILSON G LENNY 3 STADSNIEUWS VAN VROEGER De eerste aflevering van onze Fotoprijsvraag "Leewadderswaar is dit?" heeft een stroom van reacties opgeleverd. Tientallen abonnees klommen in de pen om ons mee te delen waar de foto van het scheepje in de gracht was gemaakt en velen lieten hun oplossing vergezeld gaan van aardige bijzonderheden en herinneringen aan de tijd, toen het nog mogelijk was een dergelijke plaat in het oude Leeuwarden te maken. Verreweg de meeste inzenders hebben ons het juiste antwoord op de vraag kunnen geven, maar er waren ook foute antwoorden van abonnees, die het gefotografeerde situeerden op een geheel andere plaats. Om te beginnen met die verkeerde oplossingen: de foto was niet ge maakt op de Oosterkade ("Waar kapsalon Cor nu zit" en "Waar vroeger veel schepen lagen"), ze was ook niet gemaakt op de Eewal, ("Voordat hij gedempt was") en al evenmin bij het Noordvliet Slot, zo als dhr. J. Barends uit Deventer ons berichtte op gezag van zijn vrouw, die van 1905 tot 1937 in Leeuwar den heeft gewoond. "Als 't Kleine Krantsje bij ons in de brievenbus komt", aldus schrijft de heer Ba rends, "betekent dat voor mij die avond geen koffie, mijn vrouw heeft dan geen tijd meer en moet eerst de krant lezen". Gelukkig voegt de heer Barends aan die me dedeling toe: (Berenburg), zodat we mogen veronderstellen, dat niet al leen zijn vrouw, maar ook hij dan nog een prettige avond heeft. FOUT Dan hebben we de vele oplossingen moeten fout rekenen, waarbij alleen gewag werd gemaakt van "het Vliet" - dat was wel een erg alge mene omschrijving van het punt, waar de plaat was gemaakt; het is wel noodzakelijk een exacte plaats bepaling aan te geven. Welnu, dat hebben de meeste in zenders dan ook gedaan: zij schre ven ons, dat de foto was gemaakt aan het Zuidvliet op de plaats, waar Kostuums van hoogwaardige kwal'teit MOOE VOOR MANNEN LLELfWAfl OEN-ASSEN nu de panden van het schildersbe drijf Tjepkema staan. "Voorheen was hier gevestigd" al dus de heer J. de Jong, "de bliksla gerij van de heer De Bruin; later werd dit de firma De Bruin en Joles. Ik meen het goed te weten, omdat mijn grootvader, de heer Ch. Wij- nandts daar van z'n 1 le tot z'n 77e jaar heeft gewerkt en ik als jongen vaak bij hem kwam. Hij was gespe cialiseerd in het maken van in houdsmaten, zoals liters en halve liters. Ik zie de oude baas nog zitten tussen twee vuurpotten, waarin de soldeerijzers heet werden gemaakt. Vooral 's zomers, als het zeer warm was, was dit bijna niet uit te hou den". De heer Jan van der Meulen te Drachten herinnerde zich, dat hij voor zijn vader, de blikslager Wil lem van der Meulen, in de jaren 1919 - '23 vaak rekeningen moest betalen bij de blikgrossiers De Bruin en Joles. De heer A. Wever kon het gefoto grafeerde punt duidelijk herkennen aan het bord van J. de Bruin Koper slager, "die zijn werkplaats in de steeg had". En dit laatste was na tuurlijk al helemaal niet moeilijk voor de dochter van de heer De Bruin, mevrouw C. Smits-De Bruin, die ons schreef: "Op Zuid- vliet 166 had eerst mijn grootvader, daarna mijn vader een metaalwa- renfabriek. Ik zelf heb er mijn kweekschooljaren doorgebracht en ben er weg getrouwd. Heeft U ge zien, hoe keurig het huis is ver bouwd? Dat schip bracht vooral lampeglazen aan voor de petro leumlampen, die ze verkochten. O, ik heb aan dat huis en gracht zoveel herinneringen!" EEN DRIELING De heef J. Vossenberg te Amster dam veronderstelde, dat er op de werkplaats van De Bruin ook bran ders werden gemaakt voor Belgi sche petroleumlampen. "In het steegje naast de huisjes he lemaal rechts op de foto" zo schreef ons mevrouw G. Ketzer-Bijlsma, "werd eens een drieling geboren. Als echte Leewardense weet ik me dat heel goed te herinneren". "In het meest rechtse pand woonde in mijn jeugd" aldus de heer J. Al- gra, "de boartsjewasser" Koerts, later Wasserij de Noordster en nu schildersbedrijf Tjepkema. Het linkse pand werd jarenlang be woond door Reidsma de aardappel handelaar. En de potschipper heeft net weer handel "potgüd" gehaald bij Dorama, de pottenbakker". Evenals de heer Algra brachten heel veel andere inzenders deze potten bakkerij van Dorama ter sprake. "Naast de Haven was vroeger de pottenbakkerij van Dorama, waar wij als kinderen veel stonden te kij ken naar 't maken van de potten, die op een draaiende schijf werden ge maakt" zo wist mevrouw Wijnants- Langendijk te Dordrecht zich te herinneren. "Toen de foto omstreeks het jaar 1906 werd gemaakt was de firma Dorama nog in vol bedrijf' 'aldus de heer S. Dijkstra te Surhuisterveen. De schipper voor de wal is een pot schipper. Die schippers kochten bij Dorama hun steengoed en voeren er mee de provincie inOok de heer T Jasper zag in het schip duidelijk een potschip voor aardewerk. "Even rechts van het schip" zo meldde de heer A. ter Horst te Sneek, "was een klapbrug, bediend dooreen kleine, maar dappere man, die wij dikwijls plaagden door de ketting, die juist was gespannen, weer in het water te laten zakken. In die jaren stonden wij ook vaak bij Dorama door een ruitje te gluren, hoe de pottenbakkers van een klomp klei met het nodige water testen en potten maakten. Het geheel stelt voor een echt oud plekje van "oans Fliet". De heer K. Mollema veronderstel de, dat de foto rond de eeuwwisse ling is gemaakt. "Waar de mensen in de open deur staan, is het woon huis van de heer De Bruin, daar naast het steegje, waardoor het per soneel naar de werkplaats ging. Het huis met de horretjes ervoor is den kelijk kantoor geweest. Als we nog verder naar rechts gaan komen we bij het huis waar Pieter Jelles Troel stra geboren is. Het achterschip ligt tegen de ophaalbrug over het Vliet, waar toen Schaaf brugwachter was, de vader van Ype Schaaf, de humo rist.". De heer P. Visser wist ons te ver tellen, dat er bij de firma Joles en De Bruin allerlei metalen huishoudelij ke voorwerpen werden gemaakt, zoals brood- en koektrommels, koffiepotten, theelichtjes en dat er suiker- koffie en theebussen gelakt en gemoffeld werden. "De foto is genomen" aldus de heer Visser even voorbij de Jacob Binckesstraat ongeveer op het stukje waar vroeger Vrouw De Vries een broodwinkeltje had en waar Auke Faber en Algra respectievelijk een fiets- en pomp- makerij hadden. PANNEKOEKEN De heer Klaas Tj. Feenstra schreef ons, dat zijn grootvader vroeger aan de overkant woonde, waar nu de weduwe Schaafsma woont. "Het was in het laatst van de eerste wereldoorlog, dat een dagmeisje van ons met mij pannekoeken naar mijn grootvader zou brengen; wij woonden toen zelf aan het Molen pad. Toen wij ongeveer tegenover de Blauwe Brug waren kwam Piet Poelsma met een span paarden voor een rijtuig aan galopperen, want de paarden waren op hol geslagen - ik raakte toen in paniek bij Belgische vrouwen op dé armen, die waren tijdelijk in de herenhuizen aan 't Vliet ondergebracht." Tot zover een greep uit de vele reacties. En dan nu de winnaar van de 3 posters van Oud Leeuwarden, aangewezen door het lot. De geluk kige werd de heer C. Hoekstra, Ar- LEEUWARDEN, 16 Februarij 1871 In weêrwil van het ingevallen dooi- weder, had dingsdag de vroeger uit gestelde hardrijderij op schaatsen door mannen en vrouwen, vanwege de IJsclub, op de fraai versierde baan achter dan Prinsentuin, plaats, en werd zij door eene aanzienlijke menigte volks bijgewoond. Door 36 van de 38 aangegeven paren werd aan den wedstrijd deelgenomen. De prijs, bestaande uit een zilveren ta baksvaas en komfoor voor den man en uit een zwaar gouden knipje met beursje voor de vrouw, werd ge wonnen door Jan Klazes Jongsma te Dokkum en Jeltje Gerrits van der Werff te Veenwouden; de eerste premie, een gouden horlogie voor den man en een elegante doos met 12 zilveren lepeltjes, suiker- en theeschopje, voor de vrouw, door Johannes P. de Groot te Akkrum en Maaike Rinkema te Marum (prov. Groningen); de 2de premie, een gouden sigarenpijpje voor den man en een flacon met gouden dop voor de vrouw, door Oene Klazes de Vos en Tietje F. Reinsma, beide van Oudkerk. Het stedelijk muziek korps, onder directie van den heer P. Wedemeijer, en het muziekkorps van het 1ste regement infanterie, onder directie van den heer J. F. Stoetz, deden zich bij afwisseling hooren. De uitreiking van prijs en premie had 's avonds plaats, waar laatstgenoemd korps het algemeen genoegen niet weinig verhoogde. chipelweg 1 in Leeuwarden. Hij kreeg de platen inmiddels al in zijn bezit. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling; Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland f 1.21.00 per jaar; voor het buiten- iand:fl. 37.50 per jaar. Losge nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de te februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3