BLAUPUNKT Blaupunkt AUTORADIO Techn. Bureau J. ROORDA Uw eigen bank Friesland Bank Lezers klommen in de pen JAN DUUM Hebt U al eens iets over de oude Landbuurten in de krant vermeld? Ik ventte daar vroeger met melk en bij mijn laatste bezoek aan Leeu warden heb ik gezien, dat ook al die oude huizen weggebroken zijn. Daar hadden de mensen de tonnen op de zolder; zoiets is nu gelukkig verleden tijd. Het mooiste vind ik altijd, wanneer U over de vroegere straattypen schrijft. Die kwamen ook wel in Wirdum, waar ik geboren en geto gen ben, o.a. Sikke Blomkoal, Ouwe Tietsje en Jan Duumke. Van Jan Duumke heb ik eens ge hoord, dat hij onderweg was van Jan Duum, de man van het sterke verhaal van de lijkwagen. Leeuwarden naar Sneek, natuurlijk te voet, want het was allemaal lopen in die tijd, hoogstens een eindje meerijden met de een of ander. Wel, Jan Duum was onderweg en het was poermin weer, regenen en waaien en Jan zag om naar een droog plaatsje. Plotseling hoorde hij een wagen aankomen, maar toen die dichterbij kwam bleek dat een lijk wagen te zijn. Jan dacht beter een lijkwagen dan helemaal niks. Hij klom achter in de wagen en lag mooi droog naast de kist, die de voerman vervoerde. Maat toen de wagen te bestemder plaatse aankwam stak Jan z'n hoofd Pasklaar voor iedere auto BLAUPUNKT en KWALI TEIT vormen één begrip Mono/stereo-autoradio's. -autocassettespelers. autoradio/cassettecombinaties, -busradio-installa ties. autoluidsprekers enz een dochteronderneming van Robert Bosch GmbH - Stuttgart VERKOOP EN INBOUWSTATION: Marowijnestraat 8, LEEUWARDEN, telefoon 05100-32318 (3 lijnen) LEVERING VIA DE HANDEL door het gordijn en zei tegen de voerman: "Hwatis 'tin waer, net!" De man schrok zo, dat hij bewuste loos op de grond viel. Tja, die straattypen zijn ook allemaal verle den tijd. Wij zien hier in Amerika altijd erg naar 't Krantsje uit en ontdekken op de oude schoolfoto's van vroeger menigeen, die wij hebben gekend. Wij hopen dat 't Kleine Krantsje nog vele jaren mag blijven bestaan! New York P. Veenje Het fraaie verhaal van Jan Duum - we hebben het al eens eerder in de krant gehad - is in Friesland nog overbekend. Zelfs is ons indertijd de naam ge noemd van de koetsier, die toen de doodschrik van z'n leven kreeg, een zekere heer Buitenga, later woonachtig te Warga en ook geabonneerd op onze krant. Wij hebben de heer Buitenga, nu al lang dood, eens op de man af gevraagd, hoe hei. nou precies zat met dat verhaal, maar hij zei ons toen, dat hij er zich totaal niets van kon herinneren. Het werd ons niet duidelijk, of~hij toen de waarheid sprak of liever niet meer herinnerd wilde wor den aan het vreemde geval. Vast staat alleen, dat de heer Bui tenga koetsier is geweest en on der andere met lijkwagens gere den heeft, zonder twijfel ook tus sen Leeuwarden en Sneek. Overigens kunt U zich onze ver bazing voorstellen, toen. wij la ter in een oude krant exact het zelfde verhaal aantroffen, toen echter gesitueerd in Spanje met een soort Spaanse Jan Duum. We zullen er wel nooit meer ach ter komen, of deze kleine tragi komedie zich werkelijk in Fries- lang heeft afgespeeld of wellicht in Spanje ofwie weet zijn er meer landen, waar een dergelijk saillant verhaal van vader op zoon wordt doorverteld! Red. 't KI. Kr. BEUCKER ANDREAE Van bevriende, ook Friese, zijde ontving ik de laatste twee nummers van 't Kleine Krantsje, waarin wat over mijn familie stond. Want de tantetjes van de Nieuweburen waren echte oudtantetjes van mij. Het wa ren er niet twee, maar drie, tante Meintje, tante Boukje en tante Greetsje. Ik was twee jaar toen mijn ouders naar Zwolle verhuisden maar zeker één- of tweemaal per jaar logeerden wij bij mijn grootou ders Beucker Andreae die op de Sophialaan vlak tegenover het sta tion woonden. En altijd, als wij daar waren, be zochten wij de tantetjes, die wij heel lief vonden en die ons dan altijd voorlazen. Ik geloof uit Justus van Maurik. Ik ben benieuwd of dat huis van mijn grootouders er nog staat (in de zestiger jaren toen ik een keer door Leeuwarden kwam, stond het er nog wel)> Het logeren daar is in mijn herinnering vast verbonden aan het loeien van de koeien op de veemarkt die toen niet ver af was. In de van Swietenstraat woonde mijn oom, mijn grootvaders oudste zoon. Alles kwam weer tot leven door dat Kleine Krantsje. Ik heb ook zo'n gevoel dat de tante tjes van de Nieuweburen zo bekend waren omdat hun vader, dus mijn overgrootvader, burgemeester van Leeuwarden was, maar dat weet ik niet zeker. Mijn grootvader was met een collega oprichter van de Alge mene Friesche Levensverzekerings bank. Gok al verleden tijd. Naarden, Dr. J. C. Proost-Thoden v. Velzen WERKMANSLUST Toen ik een dezer dagen in 't Kleine Krantsje een plaatje zag staan van Werkmanslust, werd ik daar even stil van. Ik heb daar namelijk een groot deel van m'n jeugd doorge bracht. Bij het terugzien op de foto van het straatje, waar wij gewoond hebben, gingen er veel her inneringen aan mij voorbij. Ik ben nu acht en zeventig jaar, maar ik weet nog heel veel van die tijd. Griet, het bazinnetje van de poes Joris, waar Bart van der Weerdt over schreef, heb ik ook goed gekend. En zo veel andere dingen. Maar er is zo veel veranderd sindsdien. Het was een smal straatje, maar het woonde er zo gezellig. De straatjes voor de huizen werden altijd zo mooi geel geschrobd. De tuintjes zagen er allemaal netjes uit en voor de ramen hingen nette gordijnen, met daar tussen in vrolijk bloeiende geraniums. Nu is het Werkmanslust een groot blok huizen geworden. Het zal al lemaal wel verbeterd zijn, maar ik mis er zo veel. In vroeger jaren was 't er een vrolijk straatje, maar het lijkt er nu zo doods. En waar zijn de spelende kinderen? Ja vroegerToen was er altijd wel drukte. De melkboer Smallen- brug kwam er met z'n karretje. Sla ger Bams op z'n fiets met een mand voorop. Groenteman Mendel met lekkere frisse groente op de wagen. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. En zelfs op zondag kwam het jodin netje van Godschalk van de Put met verse galletjes in haar wagentje. En dan de bergloods. Daar hebben we veel gespeeld. Het was er rustig met alleen de grijze huizen en de schemerige petroleumlantaam. Maar we speelden er, maakten er muziek, knikkerden er in de goot en tolden er midden op straat. Aan de andere kant van het hek van de bergloods was een touwslagerij van Vergonet. Die had een win keltje op de Voorstreek. Op de Gro ningerstraatweg stonden toen nog veel bomen, waar we ook veel uur tjes hebben versleten. De petroleumlantaams werden on derhouden door een Van der Leest. De huurders moesten daarvoor bij de wekelijkse huur een cent extra betalen. De huur bedroeg één veer tig per week. Ik ging op school in de Kruisstraat en we liepen de route van het Werkmanslust naar school toe en terug viermaal daags, maar onder weg hadden we veel vertier en we vonden het nog niet eens zo ver. Als we uit school kwamen, kwamen er ook altijd kinderen langs de deur met frisse bosjes radijsjes, drie bos jes voor een dubbeltje. En later, 's avonds, hoorde je nog de gezellige roep: "Lemster droge tien voor tien cent". Mijn vader was destijds broodbe zorger en hij was de hele dag on derweg met z'n kar en z'n hond. 's Morgens was hij al om vijf uur op de Voorstreek om z'n brood te halen bij Buwalda en Gilleboord. Later werd de nachtarbeid afgeschaft en mocht hij niet eerder dan om tien uur beginnen te venten. Daarover was mijn vader nogal ontstemd, want dan kwam hij nog later thuis. Uit protest liet hij voor op zijn kar schilderen: "Moams let, de hiele dei let". Er zullen nog wel mensen zijn, die daar van weten. Maar we hadden het goed thuis, wel geen weelde, maar ook geen armoede. Leeuwarden J. Donauer-Jansma Het front van het Werkmanslust, zoals het vroeger was. Het is allemaal verleden tijd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4