R.H.B. S. ANNO 1921 gevogelte*kaas*wi j nen 4 P. HETTEMA TROMP Technisch bedrijf-Leeuwarden GASHAARDEN nieuwste modellen ST. JACOBSSTR A AT LEEUWARDEN t«$e. Uw eigen bank Friesland Bank Carel v. Manderstraat 1 - Telefoon 29714 Bouw- en Timmerbedrijf Gespecialiseerd in onderhoudswerk Ook nieuwbouw en bungalowbouw Leeuwarden Bleeklaan 79 Telefoon 34000 Werkplaats: W. Loréstraat 22 ANNE SWART Gedurende het cursusjaar 1914-1915 was leerling van de R.H.B.S. aan het Zaailand te Leeuwarden een jongen genaamd Anne Zwart (of Swart). Hij woonde destijds in een van de dorpen ten noorden van Leeuwarden. Deze leerling heeft mij verschillen de diensten bewezen, mede waar- Men kent er de friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen LEEUWARDER KRANTSJE Het Leeuwarder krantsje, dat mag er weze. Iedere Leewadder must 't eigen- luk leze. Je geheugen wud weèr wat opfrist met ut oude leven van vroeger, het oude vertrouwde. Wat je toen beleefd hewwe, dat komt weêr boven. Sommege dingen, ut is hast niet te geloven, watje as kien met maakte in je leven voor sun 40 jaar terug, je suden er van beve. Mar de jeugd van tegenwoodug is oek verschrikluk baldadug en ballorug. Een boête, daar geve ze nou niks meer om, daar lêgge vaaks de ouders wel voor krom. De opslupende jeugd must zelf de boel weêr opknappe-joutte, dan suden ze muschien mekaar niet meer so opjutte. Wat hewwe ze dur an, om alles te verniêlen en of af te breken. Ut kost veul geld, en werken veule weken. Daarom jongelui nim dit nou van mie an, hou jimme kalm en wees en toonje een man! Gaan us een uurke eerder uut bed en gaat us vissen, want die vernielsugt kanne we best misse. Gaan naar een club, of vraag een hond. Leer die wat keunsjes, dan blief je gezond! Leeuwarden G.T. „rijdende winkel" zagen er altijd onberispelijk uit en zijn produkten smaakten steeds naar meer. Hij ver kocht ze in drie prijsklassen, n.l. 1.5, 10 en 15 cents. De laatste wa fels waren van een zodanige om vang datje bij het consumeren daar van het gebouw onzer H.B.S. uit het oog verloor. Na het nuttigen van de laatste hap had je de ijsbloemen op je buik staan. Bijgaande foto is in het voorjaar van 1921 genomen door onze scheikun de leraar Ir. Roest Crollius, een man die door zijn leerlingen bijzonder werd gewaardeerd en gerespec teerd. Niettegenstaande zijn zware lichamelijke handicap (hij liep erg moeilijk) was hij steeds opgewekt en kon om een grap smakelijk la chen. Van de 41 leerlingen, die in de voorzomer van 1921 in het gymnastieklokaal en/of in het lijn tekenlokaal aan hun opgaven zaten te zwoegen behaalden op 29 juni d.a.v. 39 het begeerde diploma. Helaas zijn van de 41 klasgenoten 22, vermoedelijk 23, niet meer in leven. Enkelen hunner zijn op be trekkelijk jeugdige leeftijd gestor ven. Ook hier geldt de versregel van Mr. Pieter Jelles Troelstra „in wyl- de meaner is de dea" Norg F. Hofman door ik in juli 1914 met succes het toelatingsexamen kon doen voor de 2e klasse van genoemde school. Kan een der lezers mij ook het te genwoordig nauwkeurig adres van deze man opgeven? Bij voorbaat hartelijk dank voorde te nemen moeite. Winschoten J.r. Binsma tn hei Gedenkboek van de Rijks Hoogere Burger School, uitge geven bij het vijftigjarig bestaan in 1917komt de door U bedoel de school genoot voor als Anne Gerhen Swart, geboren 23 au gustus IS98 en wonend te Mar- rum. Red. 't KL Kr. EINDEXAMENKLAS In "t Kleine Krantsje" van 12 mei verzoekt Mr. J. S. Bijl (voor ons klassegenoten, Jopie Bijl) mij in de pen te klimmen om het doen en laten van de eindexamen-candidaten 1921 van de R.H.B.S. aan het Zaailand te publiceren. Nu was op de gymnastieklessen van wijlen de heer Bogtstra het klimmen niet mijn sterkste troef, maar gaarne voldoe ik aan zijn verzoek. Ja, de ijswafels (we spraken toen nog niet van „ijsco's") van Engwerda. Een keurig nette man. Hij zowel als zijn Rijks H.B.S. 1921eindexamenklas. We beginnen bij de dames in het midden. Max Schreuder, apotheker, overleden, Liesbeth Ennema, Roelofke {Zus) Gorter, hoofdcommies ter secretarie en Janne Bruggemans, vermoedelijk overleden. De beide heren op gelijke hoogte, links van de dames zijn Dirk Alberts, destijds inspecteur der registratie, overleden en Theunis Seinstra, notaris. Nu, van links naar rechts, de heren, staande: Douwe Siccarna, administrateur, overleden, Tjerk Dantuma, notaris, Rienk Kooistra, direnarts, overleden, Wybren Westra, registeraccountant, Jo Huitema, administrateur, belastingconsulent, Ir. Theo Ruijgh, directeur gemeentewerken Apeldoorn, overleden, Jan Boonstra, belastingsinspec teur, overleden, Feike Dokter, notaris, overleden, Lambertus de Wit, makelaar, Uilco Bottema, secretaris-ontvanger van 'n waterschap, overleden, Kerst Koopmans, mijnarts, overleden, Dirkde Boer, directeur zuivelfabriek, overleden, Ir. Bonne Hylkema, landbouwingenieur, Ir. Ernst Bolomeij, ingenieur Philips, overleden, Meindert van der Molen, tandarts, Fokke Hofman, gemeentesecretaris Weststellingweif, Andries Zadel, gemeenteont vanger Velsen, bekend docent gemeenteadministratie en gemeente financiën. Murk Ferwerda, zakenman, overleden, Gerrit Gramser, notaris en Dolf Collet, chirurg. Dan zittend van links naar rechts Dr. Frits Menalda, directeur Bijenkorf Rotterdam, Anton Niermeijer, arts, Harm Tulner, werkzaam bij het onderwijs in Indië, overleden in Jappenkamp, Thomas Smeding, arts, overleden, Sjouke Meijer, o.m. directeur Holland Electric in Perzië, Leo (Leeke) Joles, volbracht studie zevende faculteit aan Gein. Universiteit Amsterdam, niet teruggekeerd uit concentratiekamp, Cees Sax, arts, Bart van der Heide, directeur machinefabriek, overleden, Petrus Nieuwenhout, dierenarts, overleden, Mr. JS. (Jopie) Bijl, laatstelijk President Commissaris Smit Internationale, een wereldbekend slepers- en bergingsbedrijf, Jacob Feitsma, zakenman, overleden, Klaas Boukes de Haan, notaris, Roelof de Vries, notaris, overleden en Cornelis de Boer, hoofdonderwijzer, overleden. Op deze foto ontbreekt een leerling en wel Jan Heeg, dierenarts te Halfweg over wie Mr. JS. Bijl al schreef in t Kleine Krantsje 12 mei. t

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4