VIGELANTE MET PASSAGIERS STORT BIJ DE EEWAL IN 'T WATER bei CONSTERNATIE IN T OUDE LEEUWARDEN y/ WILSON GLENNY Transporten naar overal Firma A. Niemandal 5 door Laten we maar aannemen, dat er een honderd jaar geleden, vergeleken bij nu, heel weinig gebeurde in het kleine en rustige Leeuwarden van toen. Maar gebeurde er wel eens wat, dan was het ook meteen spectaculair en groot nieuws. De stad zal dan ook wel op z'n kop zijn gaan staan, toen in 1878 het gerucht zich verspreidde, dat er een vigelante met vier passagiers bij de Wortelhaven in de stadsgracht was gestort. Al reden er heel wat van die voertuigen in die tijd, een ongeluk als dit hoorde toch zeker tot de zeldzaamhedenVandaar, ongetwijfeld, een geweldige opschudding, waar stellig maar heel weinig Leeuwarders helemaal niets van hebben gemerkt. Het ongeluk gebeurde 's avonds omstreeks elf uur, na afloop van een concert, gegeven door de Zangver eniging onder leiding van de heer P. Wedemeyer. Dat was "eene kunstavond, die nog lang in de herinnering zal blijven van de honderden, zoo uit Leeu warden, als uit andere plaatsen, die de Zalen van de heer Van der Wie len aan de Breedstraat vulden", al dus de krant van die dagen. TE WATER Vier bezoekers van het concert, de arts Dr. Plet en zijn vrouw. Grietje Adama uit de Ossekop en een me vrouw Veen uit Sneek, reden na af loop in een vigelante, getrokken dooreen paarden met voerman Dirk Kranendonk op de bok, door de smalle Slotmakerstraat in de rich ting van de Eewal. Daar reed de koets, "waarschijnlijk door gladheid der steénen, zoodat de koetsier het paard niet genoeg werd het huidige Wilhelminaplein doorsneden door een gracht, de oude Heerengracht, die liep van het Schavemek in de richting van het tegenwoordige gebouw Amicitia. Verschillende delen van deze oer oude verdedigingsgracht zijn in het midden van de vorige eeuw ge dempt. waarna de Harmonie en het Paleis van Justitie konden worden gebouwd. Maar lange tijd heeft er nog een grasvlakte gelegen achter het Gerechtsgebouw en dat terrein is een geliefkoosde standplaats voor circussen en kermissen geweest. Óok na het totstandkomen van de Harmonie hebben er nog wel ker mistenten tussen deze schouwburg en het Gerechtsgebouw gestaan. Kostuums van hoogwaardige kwahteit OEVDORMANNBM LtELtWAPDEN-ASSEN kon inhouden" tot grote ontzetting van de inzittenden van de wal af in de gracht. Onmiddellijk schoten tal van omwonenden en passanten te hulp om de helpende hand te bieden en gelukkig, "niet dan na veel in spanning en moeite werden de drenkelingen achtereenvolgens ge red". Heel wat stadgenoten onderscheid den zich bij dit reddingswerk: de brievenbesteller E. Hollinga, de postrijder op Dokkum, I. Velsing, de postdirecteur H. Ilpesema Vinc- kers, H. Rademaker, assistent aan het postkantoor, S. Dames, smid aan de Eewal en S. Eernstman, S. Duiker en S. R. Rolf, "alle drie eveneens in de onmiddellijke nabij heid wonend". De heren Chirurgijn M. B. Vos, Dr. H. Middelburg en P. Koumans Brouwer verleenden daarna "den noodigen bijstand, toen een der da mes bij den heer Eernstman, de bei de andere dames in het Postkantoor waren opgenomen". Ook Dirk Kranendonk, voermans knecht bij Van Wely, kon gelukkig worden gered, evenals - met grote moeite - het paard, dat achter een praam werd gebonden, "waarmee men zoo langs de Voorstreek achter de Gasfabriek is gegaan". Pas de volgende morgen om vijf uur kon de zwaar beschadigde vigelante met behulp van takels en juffers uit het gore grachtwater worden ge haald. Al met al, schreef de Inspec teur van Dienst die nacht in het po litierapport, "een verschrikkelijk ongeluk". NIEUWE RAMP De volgende dag was heel Leeu warden natuurlijk nog vol van het spectaculaire geval, maar, notabe- ne, wat gebeurde er toen? Toen raakten er, onafhankelijk van el kaar, twee stokouwe baasjes in de stadsgracht en ook die ongelukken zouden de stad in hevige beroering brengen Het eerste ongeluk gebeurde om zes uur 's avonds bij de Brol, waar de drie en tachtigjarige Amsterdamse muzikant Johan Frederik, alias Frits Stips te water raakte. Ook nu schoten er direct enkele voorbijgangers toe om de oude man er uit te halen. Hij werd bij de apo theker Kouweling binnengebracht, waar hij, aldus rapporteerde politie dienaar Heimig, "nog niet geheel bijgemaakt kon worden", zodat hij naar het Stadsziekenhuis moest worden vervoerd. Anderhalf uur later was het alweer raak: toen schoot de negentigjarige Jan Lerk uit het Stadsarmenhuis bij de Deinumer Zeepmarkt aan de Nieuwestad de stadsgracht in. Ook hier direct hulp bij de hand: de on fortuinlijke veteraan werd er rap uitgevist en even snel thuisge bracht. FATAAL Voor de oude muzikant bleken de gevolgen van het ongeval fataal, want in het Stadsziekenhuis zagen de artsen geen kans hem weer op de been te brengen: nog dezelfde avond om-tien uur blies Frits Stips er de laatste adem uit. Kennelijk beter herstelde de krasse Jan Lerk zich van het incident; voor hem kwam pas twee jaar later, op z'n twee en negentigste, het levens eind. Einsteinweg Postbus 1184 Telefoon 05100-36335 UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Leeuwarden heeft deze prentbriefkaart van de Nieuwestad met de Oude Waag uitgegeven. In de twintiger jaren veronderstellen we - er staat geen datum op de kaart. Ze is trouwens ook nimmer verzonden en ongebruikt in Grootmoeders Ansichtenalbum beland. Wat er allemaal voor nuttigs en onnuttigs achterop gedrukt is, willen we wel graag even voor onze lezers overschrijvenhet is een hele mondvol: "Drukwerk"Briefkaart, Postkarte, Postcard (Carte Postale) Voor adres alleenBij verzending als "Drukwerk" de woorden briefkaart, postkarte, enzdoorschrapen en alleen naam en adres en datum er op schrijven. Desverkiezende in te vullen) Afzender Naam Adres Uitg. Vereeniging VreemdelingenverkeerLeeuwarden"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 5