T KLEINE KRANTSJE VIJFTIEN JAAR 'T KLEINE KRANTSJE VIJFTIEN JAAR BOOTCENTRUM GEERTSMA «im 7 PERMANENTE BOTEN EN MOTOREN SHOW Yamaha Johnson TT "Jochum, dénk om dien goeie broek!" Nog een paar maanden en 't Kleine Krantsje bestaat alweer vijftien jaar. Het was op de vierde oktober 1964, dat het eerste nummer van ons blad verscheen. Het nummer, dat op de twaalfde oktober ver schijnt, nummer 346, zal een speciale jubileumuitgave zijn. In dit jubileumnummer willen wij onze lezers graag de gelegenheid geven te zeggen, wat 't Kleine Krantsje voor hen betekent of betekend heeft. Dat hoeft niet gebeuren in een lang verhaal (hoewel dat best mag!); het kan ook, stellen wij ons voor, in enkele woorden of zelfs wel met één enkel woord. De tien inzendingen, die ons het meest aanspreken, zullen wij belo nen met drie antieke afbeeldingen van het oude Leeuwarden, pracht platen in het formaat 40 x 60 centimeter van de Turfmarkt, zoals die vroeger was, van het schilderachtige Heerenwaltje en van de Nieuwe of Sint Jacobstoren, die ooit in de Grote Hoogstraat heeft gestaan. U kunt Uw pennevruchten richten tot de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden Voor de speciale jubileumuitgave van 't Kleine Krantsje, die op 12 oktober 1979 verschijnt, kan nu reeds advertentieruimte worden gereserveerd. Alle inlichtingen geeft onze Advertentie-afdeling, 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1telefoon 20302, 8921 BP Leeuwarden. Er salie in dit land niet veul meen- sen rondlope, die nergens inskreven staan. Aided is er wel een gemeen te, die't onse gegevens mooi op een kaatsje het, onse naam en voor naam, onse geboortedatum en ons beroep. Normaal sproken verande- re de eerste gegevens, namen en geboortedatum, noaitweer, mar het beroep sal sich nog wel es wiezige. De meeste meensen salie hun be roep wel houwe tot hun doad: een timmerman blieft timmerman tot sien kisje dichtspiekerd wud, een leedansegger blieft leedansegger toe ie gien woord meer segge kan, een skoalmeester blieft dat tot sien pensioen. Mar der binne oek meensen, die nogal es ver andere van beroep. Die binne van't jaar dit en volgend jaar dat. Ik hew een man kennen, die eerst boerearbeider was, later win kelman, toen leraar en tenslotte journalist. Iedereen sal trouwens wel een kennis anwieze kanne, die al veskeidéne baantjes had het. Mar dat er een is, die soveul beroe pen had het as Gerrit Galias Gekke Gerrit loof ik niet. Die het in sien leven soveul bij de han had, dat 't gewoan niet bij te houwen was. Seker wete je het vanself noait, mar'k denk toch niet, dat de ge meente Leewadden sich froeger be zig houden het met het registreren van alle beroepen van disse apatte stadgenoot. Miskien dat se er eerst wel met begonnen 'binne, mar toen sien kaatsje vol was salie se er wel met ophouden weze. Nog vaker dan Gerrit veranderde van huus veranderde ie van baan en beroep en ik kan mie so voorstelle, dat burgemeester Van Beyma uuteindelijk teugen sien mannen vanne Burgerlijke Stand seid het: ,Houd er maar mee op, hier is geen bijhouden aan" Een vanne beroepen waarin de meensen Gekke Gerrit in actie sa gen, was dat van marktkoopman - koopmanomdat dure woord mar te gebruken, oppe vrijdagmerk. Daar ston ie dan ongeregeld met ongere geld of, anders seid, so nou en dan met tweede tot en met sesde hans spul, ouwe potsjes en pantsjes, skil- derijkes, kleine meubelstukken, halfverroeste gereedskappen, afge dankt kienderspeulguud, kopkes en skutteltsjes.kotom.met alle bedenk bare spullen die nog te tillen waren deur één man. Meestal ston Gekke Gerrit voor ei gen rekening, mar oek gebeurde het wel, dat ie teugen een bepaalde be- loaning anne slag sloeg om de han- nel van een andere koopman anne man te brengen. Dat gebeurde dan in concurrensje met figuren as Gerrit Visser vanne Nijeburen en Abraham Cohen uut de Blokhuussteeg, die oek met qlle nog bruukbare afval de vroegere vrijdagmerk opfleurden. Mar concurrensjenijd was disse mannen vreemd - se konnen mekaar allemaal en er beston een goeie ver standhouding tussen de vaste en de losse hannel in 't ongeregeld spul. Op een goeie dag inne seumer kreeg Gekke Gerrit, die toen in't Brands- jekloaster woonde, een seintsje of ie even bij Jan Dorenbosch komme wu - disse Dorenbosch ston oek wel met tweede hans spul oppe merk, mar niet su geregeld as Visser en Cohen. ,,Ik kan er vrijdag niet hene" sei Dorenbosch, ,,ik mut tutar de be grafenis van een femilielid in Steen- wiekerwold suust tou de bisnis oek overnimme kanne?" Nou gunde Gerrit sich selden defied om na te denken en dus sei hij met een van "ja"sonder sich oek mar af te vragen hoe de kondiesjes wa ren. Maar daar wudden de mannen het gauw over eens. Gerrit kon drie gulden vediene, alleen deur' t spul te vekopen voor Dorenbosch en maakte hij dettig gulden voor de hele troep, dan was alles wat ie meer beurde voor hem. Vansels had ie daluk oek de hele hannel wel voor drie tientjes van Dorenbosch kope kannen, mar eerluk seid leek Gerrit dat te link, want veul soeps was' t niet, want Jan Dorenbosch al oppe bakfiets klaar leid had: veul centerse negoasje en mar een bitsje spul, dat met wat geluk voor een paar gulden te ver patsen was. Pronkstuk vanne treurige collectie was een ouwe stoel met gedraaide balpoaten, die miskien wel meer weerd was, dan de hele rest bijme kaar, mar wie su in disse malaise- tied belang hewwe bij één enkele losse stoel? So eerluk was Dorenbosch nog wel om toe te geven, dat ie die verdomde stoel seker al honderd keer met- sleept had naar de merk, sonder dal oek mar één gegadigde de moeite nomen had om hem uut te preberen of te informeren naar de pries. ,Mar'sei hij er daluk optimistisch bij, ,,de must mar denke, de an- houwer wint!" Gekke Gerrit, fluitend as so vaak, met die bakfiets naar' t Saai land en 't spul uutstalle op een oud kleed oppe grond. Vooran t centerse spul middenin wat steenguud en achter- an de swaardere stukken, een gam mel theekasje, een stoof, een paar klompen met krammen en al, een fraai femiliepetret, twee skilder- stukken van hoogst naieve meesters en een ovale spiegel met het weer van alle jaargetieden er in. Gerrit self (mar niet te koop) in't midden vanne uutstalling op die stoel met de gedraaide balpoaten. Dan: het gewoane gedoe van elke vrijdagmerk, meensen, die voor- bijskuve, meensen, die staanblie- veh, meensen, die glimlachend de kop skudde. Een oud meenske, dat sich bukt om een bril op te pakken - se kan er niet deur sien en leit hem weer terug. Een jongkerel, die wete wil, wat de spiegel kost. .Honderd stuvers'seit Gekke Ger rit. ,,In gien honderd jaar" antwoordt die jonge. Een vrouw met een onbiedig groate hoed met veren op, toant belang stelling voor een blauw skuttelsje. Se bekiekt het van alle kanten, draait het nog es om en vraagt dan: Koopman, is dit skuttelsje wel echt oud?" ,So oud salie jou niet wudde'rea geert Gekke Gerrit direct. Het femiliepetret is waarempel eerste wat Gerrit verkoopt. ..Tien stuvers, gien cent meer en gien cent minder'Wat mut son koper er met, suden je segge. Oek de stoof gaat weg. En het thee kasje. En een soadsje lepelsjes. Om twaalf uur het Gekke Gerrit al voor zes vieftig vekocht - hij mag niet moppere. En om half drie, 't is dan sowat gebeurd mette merk, komt ie bij't besieferen vanne omzet op bijna elf gulden totaal. Dan verkient ér nog een wonderluk uut gedost kereltsje in't beeld - vreemd hoedsje op, sjaaltsje swie- rig omme hals - dat noatabene be langstelling toant voor de stoel mette gedraaide balpoaten, waar Gerrit as een koaning op sit. ,,Oek te koop?" wil ie wete. ,,Wat dochten je dan" seit Gerrit 't Mantsje stapt midden inne troep, die't er nog leid, pakt de stoel op en begint 't meubel te bestuderen as een muntevesamelaar een vreemde munt. Hij betast de poolen, kiekt onder de stoel, klopt er op, gaat er op sitten, klopt er nog es op. Dan vraagt ie so achteloos moge lijk: ,,Kost ie?" Vieftien galden" seit Gerrit. ,,Wat?" seit de man verbaasd, vieftig gulden? Veertig komt toch seker eerst" Dan is't Gerrit sien beun om ver baasd te kieken. Hoort ie dat goed? Veenig komt eest? Veertig? Mar hij het nou gien tied meer om na te denken. ,,Nou. vooruit" seit Gekke Gerrit, ,,om dat jou het bin ne, nim mar met!" En Gekke Gerrit looft sien eigen ogen nog niet daar telt die kerel veertig grauwe guldens uut en verdwient met sien stoel in't markt gewoel. Kees Brol SHAKESPEARE Hoofddealer van Friesland voor de volgende boten: 0 Picton speedboten 0 Shakespeare speedboten 0 Almar sportboten ook inboord 0 Riamar roei- en sportboten 0 Shetland kruisers 0 Marco kruisers 0 Saga-Noorse polyester kruisers ?'*.V ALMAR RIAMAR SHETLAND 30 verschillende typen boten, 1979 modellen MARCO SAGA Hoofddealer van Friesland voor de volgende buitenboordmotoren: ABe 1979 typen en modefien in voorraad Deze show houden wij in onze showroom aan de Tijnjedijk met plm. 700 m2 oppervlakte TIJNJEDIJK 25, LEEUWARDEN, TEL. 05100-33503 (naast da Mlro) MIDSBUORREN 26 - WARTENA - TEL. 05105-1909 f

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 7