DIE GOEIE OUWE WEERKLANK X 'T KLEINE KRANTSJE WAT WAS T ER TOCH GEZELLIG J •■srnt VROEGERE BEWONER SCHREEF HET OP 3 Ziehier hel vierde en laatste deel van de herinneringen van een vroe gere bewoner van de Weerklank aan deze eens zo gezellige, maar al lang verdwenen buurt in het oude Leeu warden. Nu het Laagpad. Nou, daar is het inderdaad laag, het staat er vaak blank, ook al omdat dikwijls de riolering is verstopt - soms drijven de bruinvissen in de steeg. Wij lo pen er altijd met een vaartje langs, maar toch weet ik nog de namen van enkele bewoners van deze lange streek: Veenstra, Henstra, Boon stra, Oost, Van der Helm, Bruining en Van der Velde, wiens vrouw wel voor porder speelt. Voor wie 's morgens om vier uur gewekt wil worden komt Aal met een hengel stok om op het raam te slaan: „Vier uur buurman, vier uur hoor!" Later komt Aal het honorarium wel beu ren, twee of drie centen misschien. Ook woont hier nog Weistra - die krijgt nog eens een fruit- en groen tezaak aan de Wirdumerdijk. Als we het streekje af lopen komen we op het kleine Pleintje, waar drie ge zinnen wonen: De Ruiter, petro leumboer; Brugman, de kapper en Geert Hoen, de brandstofhandelaar. Aan de overkant heeft hij z'n pak huis, waar z'n handkar in staat. HEILSOLDATEN Naast dit pakhuis weer een streek huizen. Dat is de overkant van het Hoogpad, huisjes met een bleek en een pad voor de ramen langs. Op de hoek vinden we de Kruizinga's, be kende Heilsoldaten, daarnaast de familie Van der Net, dan Van Dijk, v v - e De Weerklank van boven af gezien, toen de buurt op het punt stond te worden gesloopt. venter in vis en groente, Paling, eveneens vis- en groentehandelaar, Roel Keuning, getrouwd met een dochter van Paling, Auke Harms, Dorenbos en Wierda - diens vrouw wordt ook wel Boeretjits genoemd. Vrijdags is ze melkster op de vee markt en wordt dan later wel es ge- Dit is een foto van het Hoogpad. "Klompen te koop" staar er op het bord boven de deur van het eerste huis links. tracteerd - ze is tenminste wel eens op de handkar thuisgebracht. Naast Wierda woont Geert Buising, die is werkzaam in de kolen bij de B.H.V. En daar weer naast zit Joh. de Cock van Del wijnen. Die is han delaar in lompen en metalen. Een kar met een of twee trekhonden is zo'n vervoermiddel. Hij is nog al eens aan het penswassen en dat moet je beslist niet meer dan één neus vol nemen. Oude Woudstra, de visboer-als die 's middags thuis komt, moet zijn vrouw hem vaak helpen om de kar recht in de bleek te krijgen. Er naast woont de weduwe Drent met een dochter bij haar in met twee meis jes, Lena en Hendrina. Nu krijg je nog Van der Wal, die is een arm kwijt en Fijma, wat die voor de kost doet weet ik niet en als hekkesluiter komt de familie De Vries. Hij is de man van het draai orgel, dat hij stalt in een hok op de hoek van het Plein. Bij deze De Vries is Us Abe als jongvent in de kost. GOKKEN Zo, dan staan we voor de zoveelste maal op het Plein, waar de jongens weer staan te gokken met centen tegen de muur van Vrouw Hollevoet en waar ze staan te bokjespringen tegen de muur van Aaltje Faber. We gaan weer het Hoogpad op, richting Oostersingel en stoppen bij het kleine Pleintje, waar meisjes staan te touwdansen en anderen aan het hinkelen zijn. Ze hebben vakken op de straat getekend en werken hinkend een blokje hout van het ene vak in het andere. Nu moeten we even aan de kant, want daar is Jacké met een handkar met een vaatje mosterd, dat wordt hier in de Weerklank nogal veel ge bruikt. Wacht even, daar komen ook een paar jongens aan met een ijzeren hoepel, die ze voortbewegen met een stok, als de hoepel maar lopen blijft. Soms gaat er zo wel eens een hoepel de gracht in en dan is ie foetsie, meestal. Voor we weer bij ons beginpunt zijn hebben we nog een paar huizen. Eerst de familie Tichelaar. Hij werkt in de zwarte brandstof, zodat hij meestal sprekend lijkt op Zwarte Piet. Naast hem wonen de Hane- kamps; als ik me niet vergis is daar op dinsdagavond altijd bijbellezing, uitgaande van de Stadsevangelisa tie. Naast de Hanekamps woont Slof met een zoon Jaap, die bij Gosse Jensma werkt, een grossier op de Eewal. Het laatste huisje wordt be woond door de familie Ekke de vervolg op pag. 7 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Public! teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3