,He'kes van mien vader kregen' zei de peuter onverschillig assenaar TRANSISTOR IN DE SPEELGOEDAUTO 9 UIT LATEN SCHOK BREKERS BANDEN VLINDER nog aanwezige banden leeg of lek en is er ook geen kettingkast meer heel. Smaken verschillen natuurlijk, het is me bekend, maar ik moet eerlijk bekennen al deze bijzondere objec ten met grote belangstelling te heb ben aanschouwd. Hoe lang, vroeg ik me daarbij af, staan die fietsen daar zo al? Twee jaar, vijfjaar, tien jaar misschien? En, nog interes santer: hoe lang zouden ze er nog blijven staan? Ook twee jaar, vijf jaar, tien jaar wellicht? Krantsje deze sigarenwinkel op de foto gezet. Maar niet zelden, zo vertelde hij mij, komt hij voor het maken van een laatste foto te laat. Dan blijkt het hoekje, dat hij "al lang" had willen fotograferen, door afbraak al verdwenen te zijn. Nou ja, daar hoorde ik niet van op, want de veranderingen in deze stad zijn immers amper bij te benen. Zou dat evenzeer gelden voor andere steden in ons land? HEERENVEEN, MARKTWEG 13 TEL 05130-38908 LEEUWARDEN, VERL. SCHRANS 4-22 TEL 05100-33714 Gelezen van het wonderlijke voor val van die man in Lourdes? Die was anderhalf jaar eenzijdig ver lamd, maar stond - in de onderaard se basiliek van St. Pius X - plotse ling van zijn rolstoel op, liep het schip door en ging zitten onder het publiek. Een sterk verhaal. Nog sterker vond ik de mededeling in de krant, dat "tienduizenden mensen er getuige van zijn ge weest". Als ik zoiets lees, denk ik hoe kan dat nou? Tienduizenden mensen. Op z'n minst twintigdui zend dus, misschien nog enkele tientallen duizenden meer. Hoe groot die basiliek ook is - ik ben er zelf geweest - die tienduizenden gaan er niet in. Wat moetje dan nog geloven van zo'n verhaal? De vorige week wandelde ik in het Rengerspark, toen rn'n oor getrof fen werd door pittige radiomuziek. Wat bleek? Er kwamen, vanachter de struiken, twee peuters van een jaar of zeven tevoorschijn, uitgerust met de een of andere trapautomobiel en een transistorradio. "Mooie radio he'je daar", zei ik tegen de jeugdige eigenaar, want nieuwsgierig ben ik altijd en je wilt wel eens weten hoe en wat. "Och", antwoordde het knaapje onverschillig, "die he'k al lang. He'k es van mien vader kregen Ik moest toen denken aan rn'n eigen jeugd, heel lang geleden - helaas - en dacht aan de primitieve speel goedjes, waar wij het mee moesten doen. En ik vroeg me af, of zulke jochies van nu met hun geperfectio neerde speelgoed gelukkiger zijn Hei sigarenwinkeltje op Camstraburen: ook alweer verleden tijd. dan wij het waren met onze rommel van toen. Ook wij waren verzot op het spelen met autootjes, maar de amper van echt te onderscheiden auto's van nu hadden we vroeger niet. De auto's waar wij in reden - uitsluitend Ford of Chevrolet - maakten we zelf, van een kistje en de wielen van een oude kinderwagen. Ik herinner me nog goed, hoe wij in de hoogste staat van opwinding raakten, wanneer we van vader of moeder een paar kwartjes kregen, die we nodig hadden voor het aan schaffen van het onmisbare onder stel - een zeepkist konden we altijd wel voor nul centen opscharrelen bij de kruidenier. Met die paar kwartjes, misschien waren het zelfs wel dubbeltjes, dat weet ik niet meer, togen we naar Topma op de Nieuweburen ("Schele Topma" zeiden we met weinig eerbied voor de ouderdom) en die had blijkbaar altijd wel een paar ouwe kinderwagens, of in ieder geval het onderstel ervan, op voor raad staan. Op dat onderstel monteerden we dan - vraag niet, hoe't ging - de kist, waarin als zitbank voor de be stuurder een plankje getimmerd werd. Dan nog een stuk touw aan de voorwielen voor de besturing en klaas was kees. Piet er in, zo trots als een pauw, en Jan er achteren dan duwen maar en met een noodgang over de trottoirs. Sommige jongens gingen nog wat verder en monteerden op de een of andere manier richtingaanwijzers aan zo'n automobiel, of, nog mooi er natuurlijk, een ouwe hoorn. Maar met of zonder die accessoires, ons geluk was met die zelfgefabriceerde voertuigen volmaakt. Wat we toen in de verste verte niet Er heeft een tijd geleden in dit Klei ne Krantsje een verhaal gestaan over verdwijnende buurtwinkeltjes, waarbij ook het aardige ouderwetse sigarenwinkeltje van Van den Berg aan de Achter de Hoven werd ge noemd. Die winkel is intussen door afbraak van de kaart geveegd, maar nu is er alweer een oud sigarenwinkeltje verdwenen en wel dut van mevrouw Algra, dut op Camstraburen stond. Het pand is er nog wel, maar de eigenaresse is na vele jaren met het verkopen van haar rookartikelen ge stopt. Kort geleden en nog net op tijd dus, heeft de fotograaf van 't Kleine Mij een dezer dagen spoedend van de Nieuwestad naar het Ruiters- kwurtierkeek ik inde Haniasteegbij de vroegere azijnfabriek van Van Slooten toevallig omhoog en wat zag ik? Of beter gezegd, wat zag ik niet'? Wel, de fraaie gevelsteen "De Drie Gebroedersdie daar vroeger in de gevel zat. De steen bleek ver dwenen te zijn. Voorgoed naar ik vrees. Must dat nou su? Er stonden drie mannetjes, drie broers, op de steen met de volgende tekst: "Op 23 February lag Hendrik Reynerts Siersma aan dit gebouw de eerste steen". konden vermoeden was dat er eens een tijd zou komen, dut het zelf fa briceren van zulke autootjes hele maal niet meer nodig zou zijn - ze komen nu kant en klaar en veel vol maakter dan de mooiste wagen van toen zo de winkel uit en, ik heb het nou self gezien. Soms zijn ze dan ook nog met een echte radio uitge rust, al zou dat dan "maar" een transistortje zijn. Wie in Leeuwarden nog eens wat interessants wil zien, moet naar de Oude Veemarkt gaan. Daar staan, aan de kant van de Zuidersingel, tientallen fietsen geparkeerd, dege lijk met kettingen verankerd aan de standers, want anders worden ze gegapt. Het interessante van die verzame lingen rijwielen zit hem in de fiet sen, die er kennelijk al ettelijke ja ren staan. Dat zijn stuk voor stuk moderne kunstwerken, door slo pershand en weer en wind tot bi zarre monumenten vervormd. De kettingen, waarmee deze wrak ken accuraat aan de standers beves tigd zijn, verraden ons, dat ze nog in een goeie staat verkeerden, toen ze er werden neergezet, maar nu mis sen verscheidene er van meer of minder vitale onderdelen, zodat ze soms in de verte nog maar enigszins lijken op de vervoermiddelen, die ze ooit zijn geweest. Kijk, daat staat er een zonder zadel en zonder stuur, z'n buurman mist het achterwiel, weer een ander is zowat alles behalve het voorwiel kwijt. Daarbij staan natuurlijk alle Bijzondere objecten op het terrein van de Oude Veemarkt

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 9