□sma WILSON GLENNY Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen trouwd, toen werd het leven, daarin de Singelstraat, heel anders voor ons. Maar vaak denk ik nu nog aan de Weerklank. Allemaal steegjes waren er. Het begon met het Hoog- pad en verder waren er het Laagpad, de Pölle, de Kapelsteeg, de Hulst- buurt, de Seringebuurt, de Krimp en de Weerklanksteeg. Een paar jaar hebben we als oud Weerklankers een reünie gehad, driejaar achter elkaar. Heel gezellig was dat en het is jammer, dat ze dit nu niet meer doen. Ik ben daar met al m'n zusters heen geweest, de een woonde in Zutphen, de ander in LIEF EN LEED Bij 't lezen van de drie berichtge vingen onder de aanhef "Lief en Leed in Leeuwarden" in nr. 340 zullen velen gedacht hebben, dat de verhouding 2 op 1 - één overlij densbericht en twee geboortebe- richten - andersom had moeten zijn. Iedereen weet, dat men in de wereld van toen weinig en kort lief mocht "bezitten" en veel en lang leed moest "dragen". Vele Leewadders met mij zullen dit van hun voor-ou- ders kunnen beamen. Toen ik de geboorteaankondiging las van ;en meisje op oudejaarsdag 1877 van F. Roling, geb. Dront- mann, de zwoegende zakenvrouw in de manufacturen-winkels "De Vlijt" op de Tuinen en "De Nijver heid"; nadien Fa. H. Roling; op de Wirdumerdijk, werd ik geconfron teerd met zo'n weinige en korte lief "bez.if'-periode. Wart na enige maanden werd öök uit meisje; 't was 't vijfde kind; haar weer ontnomen. Ook haar enig overgebleven zoon, (Vie slechts 29 jaar is geworden, en haar man, die als zoon van een veel té jong overleden arts op vijftien jarige leeftijd uit Duitsland te voet naar Holland kwam, mocht zij niet behouden. In de laatste levensjaren bleef zij gespaard van leed en kreeg tóch nóg enig lief van haar schoondochter, de jonge weduwe met de twee kleinzo nen. 't Kleine Krantsje met een kort lief berichtje naast haar gedachtenis schriftje: As jou het mij frage Lief èn leed in Leeuwarden! Achter-kleinzoon van Hermann en Sisca Roling, Enschede Robert. DE WEERKLANK Met veel genoegen heb ik de ver schillende artikels over de vroegere Weerklank gelezen. Ik heb er zelf gewoond en m'n kinderjaren daar doorgebracht. Er zijn daar zeven kinderen geboren, een jongen (de oudste) en zes meisjes. We zijn nu nog met z'n vieren als zusters. Mijn ouders hebben daar een zwaar Kostuums van hoogwaardige kwabteit leven gehad, maar wij als kinderen hebben daar nooit iets van gemerkt. We hadden het altijd gezellig met elkaar. Toen waren we blij met onze zondagscent, waarvoor we wat gin gen kopen bij Aaltje en Geertje Fa- ber. Er was in die Weerklank altijd wat Sneek, maar ze kwamen er graag voor naar Leeuwarden. Zo zou ik wel door kunnen gaan met De familie Fijma met aüe meiskes op de foto bij Van der Peijl. LEELlWAOOEN-ASSeiM te doen. We deden veel aan kaatse- ballen en touwtjespringen en zingen metelkaar. Het breien ging op woensdagmiddag mee naar de berg, die was achter onze school aan de Vijversbuurt. Dan zongen wij zo mooi. Van de politie mochten we dan in het gras zitten - daar wordt n u niet meer naar gevraagd. En dan het orgel op het plein. Dat was van De Vriesdie woonde op de hoek van het Hoogpad en wij woon den er naast. Op zaterdagmiddag kwam de straatmuziek. Alles was dan aan het dansen, jong en oud. 's Avonds kwamen de grote jongens, van dertien tot vijftien of zestien jaar, als ze van hun werk kwamen. Velen van hen werkten op de ta baksfabriek. De Weerklank was voor ons als kin deren iets groots, maar onze moeder en de meeste vrouwen werkten al tijd. Moeke stond buiten te wassen met tobbe en plank en boender, of was het ook nog zo koud. Als je het vergelijkt, wat zijn we nu dan rijk en velen zijn nog ontevre den. Ik ben blij, dat ik die oude tijd heb meegemaakt. Toen ik veertien was zijn we ver huisd naar de Singelstraat. Op een goeie zondag zei onze vader, kom, we gaan met elkaar eens op de foto bij Van der Peijl. De goeie kleren aan en met z'n allen naar de Nieu- westeeg voor de foto. Die foto heb ik nog. Vader en moeke nog zo mooi in hun ouderwetse kleren en vader met z'n medailles op de borst - hij was in de Oost geweest. Mijn oudste zuster was toen pas ge het ophalen van oude herinnerin gen maar dat heb je geloof ik als je ouder wordt. Ik ben goed drie en zeventig en heb dank zij 't Kleine Krantsje fijn weer eens terugge dacht aan die tijd van vroeger! Leeuwarden Mevr. A. Louwrink-Fyma AAN LEO WEBER In 't Kleine Krantsje nummer 341 las ik je artikel over de automaten, en over je broer Jitse. Nou Leo, ik wil graag even met je praten over jullie allemaal. Jitse - Leendert - Piet - Leo -Arentje - Antje - en Janke - en je vader en moeder, die ik allemaal goed ge kend heb, en jij onze familie. Ik ben een dochter van Van der Meulen 85 jaar) op de hoek Spanjaards laan-B leekerstraat (kruideniers winkel Fetter). Ik heb met mijn man ook veertig jaar in de winkel ge woond. Ik ben nu tien jaar weduwe en woon nog zelfstandig in de Eksterstraat 16, dat is in 't westen van Leeuwar den bij de P. J. Troelstraweg. Ik heb drie zonen, één in Canada, één in Den Haag en één in Leeuwarden. Ik meende dat jij in Amsterdam woon de. Leeuwarden B. Fetter-v.d. Meulen. R.H.B.S. ANNO 1921 r Hartelijk dank Fokke Hofman voor het stukje in 't Kleine Krantsje van 23 juni j.l. met de daarbij geplaatste foto. Dank ook aan de technische dienst van 't Kleine Krantsje, die deze bijna 60 jaar oude foto op zo uitstekende wijze heeft weten te re produceren. Wat gaat er al niet in je om als je al die vertrouwde gezichten, die op de foto stuk voor stuk goed naar voren komen, opnieuw aanschouwt. Lang geleden moest ik, voor het aanvaar den van een functie bij de politie, een psycho-technisch onderzoek ondergaan. Blijkbaar om ook een inzicht te kunnen krijgen in de mentaliteit van de examinandus - een van de moeilijkst meetbare factoren bij het bepalen van een karakter, omdat hij de innerlijke gevoelens betreft - werd hem daarbij korte tijd een an tieke foto - in mijn geval van een paar oude mensen op een bank - ter hand gesteld. In een kort verslag moest dan worden weergegeven, welke indruk die foto wekte. Geen gemakkelijke opgave, want wat is er moeilijker dan je innerlijke roer selen te analyseren en dan nog op een wijze, die de beoordelende psy choloog enig inzicht kan verschaf fen? Bij het zien van de foto van Fokke Hofman moest ik aan dat examen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. denken. Honderden gedachten be stormen je, als je zo duidelijk her kenbare gezichten voor je ziet van mensen, die je zo'n kleine 60 jaar geleden meer of minder goed hebt gekend. Mensen, die aan het begin van een loopbaan stondenDie allen verschillende wegen opgingen, waarop ze met vallen en opstaan en met het nemen van kleinere en gro tere hindemissen, een doel bereik ten, dat hun al of niet voor ogen stond. Waarop ze geconfronteerd werden met lief en leed, met op rechtheid en hypocrisie, met goed- vervolg op pag8 Op woensdagmiddag gingen we naar de berg achter de Vieverskool

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4