OUDE BAKKERIJ OPGEHEVEN VAN DEN BERG SJOERD F. SMIDT KWART EEUW IN HOTEL DE KROON 7 Een van de oudste bakkersbedrijven in Leeuwarden heeft z'n deur voorgoed gesloten: de broodbakkerij Van den Berg aan de Voor streek bestaat niet meer. Bakkerij Van den Berg. een begrip in het oude Leeuwarden, is de laatste tientallen jaren door de familie De Vries geëxploiteerd. Nu is het gebeurd met de verkoop van broodproducten in deze zaak, die nog geheel de geest ademde van de goeie ouwe tijd - sinds mensenheugenis was de merk waardig "oud" aandoende winkel niet gemoderniseerd. Het pand is nu verkocht, de nieuwe bestemming is nog niet bekend. Behalve een betrekkelijk korte tijd, dat hij werkzaam was in het Euro hotel, evenals De Kroon het eigen dom van de NV Exploitatiemaat schappij Lauwersoog, is de heer Smidt altijd aan het bekende hotel aan de Sophialaan verbonden ge weest. Hij begon dus als leerling kelner bij de onvergetelijke Pim Regnery en hij zal er, over enkele maanden, nog steeds zijn, wanneer het trieste mo ment aanbreekt, waarop De Kroon als hotel voorgoed z'n deuren sluit. De jubilerende heer Smidt heeft z'n feest op een wel heel bijzondere manier gevierd door alle vaste gas ten, vrienden en collega's uit te no digen om zatëMag - uiteraard in De Kroon - z'n gast te zijn, zogenaamd "tegen consumptieprijzen op het niveau van 4 augustus 1954". In feite kwam het er op neer, dat je er geen dubbeltje kwijt kon en dat hier, bij wijze van hoogste uitzon dering, nu eens alles gratis werd ge serveerd. Alleen waren er wel keu rige prijslijstjes met de tarieven van voor vijf en twintig jaar en wie die De vorige week was het precies een kwart eeuw geleden, dat de heer S.F. Smidt, directeur van Hotel De Kroon - in horecakringen vanouds bekend als "Sjoerd" - als leerling kelner in ditzelfde hotel begon. OuwereLeewadders, die GerritG., alias Gekke Gerrit, self nog kannen hewwe, salie sich herinnere, dat se disse appatte stadgenoot vaak sien hewwe met 't een of andere beest. Hoeveul beesten ie wel had het, suuk niet wete en hoeveul en wat voor verskillende soorten evenmin, mar wel weet ik, dat Gekke Gerrit met gemak een halve dieretuun in- richte kannen had, wanneer ie toe- geliekertied de beskikking had had over alle beesten, die hij in sien leven onder sien beheer had het. Je kanne dan oek wel vaststelle, dat Gerrit een echte diereliefhewwer was en dat strookte dan oek hele maal met sien sachtsinnige aard: hij su gien meens kwaad doen, mar hij su oek noait beesten kwelle. Toen ie dat self nog niet su goed inne gaten had, het ie es een baantsje annomen, waarin ie fali- kant mislukte, soos ie trouwes wel vaker mislukte, as ie anne slag su voor een bepaalde baas. Krekt wat voor mij, docht Gekke Gerrit, toen de gebroeders Van der Werff, achteran inne Weerd naast de pepierwinkel van Hilarius, een flinke hulpkracht vroegen. Nou had Gerrit wel begrepen, dat disse Van der Werjfs hun broad verdienden as poeliers, mar hij was nog su onnoa- zel te denken r dat die mannen de hele dag niks anders uutvoerden dan kiepeeiers en - in 't voorjaar - kievitseiers in kartonnen doaskes te doen. Dat het daar in dat bedriefke ge woon een bloederige bedoening was. begreep Gekke Gerrit pas, toen ie al annomen was en toen de heren hem commandeerden in hun kiepeslachterij anne slag te gaan. De sachtmoedige Gerrit skrok sich het apesuur, toen ie sag, hoe een van sien bazen sonder met sien ogen te knipperen de ene na de andere kiep naar de andere wereld holp - hij vond het een veskrikkelijk ge- sicht. Dit was voor Gekke Gerrit dan oek werkelijk een spultsje van niks en liever dan self een kiep de kop af te slaan, ston ie een paar uur na sien indiensttreding bij de Poeliersfirma Van der Wetff alweer as werkloaze inne Weerd. Van dat mement af bekeek ie die kiepeslachters Van der Werff oek met heel andere ogen, dan ie voor die tied deen had en kwam ie er nog es een teugen inne stad, dan must ie meteen denke an een geplukte kiep - ak trouwes eerlijk bin mu'k segge, dat se daar self oek veul van weg- hadden, disse beide mantsjes Van der Werff. Sien groate genegenheid voor beesten speulde Gekke Gerrit oek patten, toen ie as knechje werkte voor een sekere melkboer Van der Moer. Dat gong nou toevallig es goed en naar beider tevredenheid, tot de hon onder de kar 't op een goeie dag vetikte om krek hetselde te doen, wat sien baas inne hasses had. Toen begon die Van der Moer op sun ongure wieze op dat beest om te hengsten, dal Gerre Gerrit er ge woon rasend van werd. Helemaal teugen sien gewoonte in besloal ie gebruuk te maken van sien geweldi ge kracht, pakte die melkboer bij sien kladden en donderde hem as een sak vodden anne kant. Mar toen - onrechtvaardighied on der de meensen, mar oek bij de beesten bliekber - koas die hon plotseling pattij voor sien beulige baas en beet Gerrit dwas deur sien broek in't been. Wekenlang het Gekke Gerrit de gevolgen van dit arbitrale optreden nog pienlijk voeld en as ie, sowel letterlijk as figuurlijk, de poat stief houden had, had ie nog wel skadevegoeding vra- ge kannen oek, mar dat kwam sien eer te na: hij wu met die hele Van der Moer gien moer meer te maken hewwe. Later het Gekke Gerrit nog es op een biesondere wieze bliek geven van sien diereliefde, toen hij woande in een huuske in 't Brandsjekloaster achter de Butter- hoekDaar had sien buurman in een tot knienehok verbouwde sinaasap pel kist een grauwe Vlaamse reus. 't Beest wudde al dikker en dikker en sat op't laatst suwwat klemvast in sien kist. Dat die buurman dit knien niet hield terwille van een heerlijk leventsje van 't beest, begreep Gekke Gerrit al lang, mar toen't hem teugen de Kerstdagen dudelijk wudde, dat buurman sien langoor naar de eeu wige jachtvelden verhuze late su, steeg hem 't bloed naar de kop en begon ie er over teprakkeseren, hoe hij 't beesje 't leven redde kon. 't Knien gewoan jatte gong hem te ver en oek 't opensetten van die si- naasappelkist leek Gerrit gien goeie oplossing toe: 't beest su hem dan wel smere, mar kwam vanself erges op't Ouwehoofsterkerkhof terecht en dat suden je dan net su goed 't Knienekerkhof noeme kanne - Gek ke Gerrit kon sich niet voorstelle, dat een Butterhoekster, die't beest so vlak voor de Kerstdagen von, an dere plannen, dan die van sien buurman inne kop hewwe su. Dus, docht Gerrit, bleef er niet veul andes over, dan't probleem op te lossen langs legale weg: hij su buurman benadere en prebere of ie 't knien kope kon. En waarempel, dat gong vlotter dan Gerrit docht had, dat 't gebeurde su: voor 't ronde bedrag van vijf gulden wudde hij de eigenaar vanne vette Vlaamse reus mette sinaasappelkist erbij, 't Eerste wat Gerrit deed was het min of meer demonstratief uutme kaar slaan van die krappe kist - toen timmerde hij een royaal houten hok, waarin sien wollen kammeraad on- besorgd de Kerstdagen deurkomme en blijdmoedig 't nije jaar tegemoet gaan kon. Mar wat deed, verdorie, toegelie- kertied, die buurman van hem? Die gong met sien vijf grauwe guldens naar de Nijeburen en kocht voor drie vieftig van Matten Sinnema een compleet nij knien, wel wat kleiner, mar minstens su levenslustig as die Vlaamse reus. En dit kleinere knientsje het toen voor de ogen van Gekke Gerrit sien jonge leven late mutten, want al su de Oldehove er oek deur omdonde- re, die buurman su met alle geweld een stukje vlees op tafel hewwe oppe dag van't Heilige feest - vrede op aarde, inne magen een welbehagen. Een ander wonderlijk avontuur met beesten beleefde Gekke Gerrit op't Skoaldiekje in Huzum, waar ie oek nog een poaske woand het. Daar was een sekere Van der Wal gere geld inne weer met een rotteval. Hij vong die beesjes levend en sloeg se dan, begreep Gerrit al gauw, met een soad plesier de hasses in. Nou mul wel seid wudde, dat Gekke Gerrit gien graote kammeraad van rotten was, mar disse hannelwieze stuite hem teugen de bust. Al gauw had ie sien plan dan oek alweer klaar: deur elke dag een ketierke eerder op te slaan dan Van derWal, loste Gerrit hier 'l hele probleem handig op. Wat voor veleidelijke hapkes disse rattevanger van't Skoaldiekje nog in sien valsje lei - noait één keer meer vong ie nog een rot. En su kon het lang dure, voor de goeie man inne galen kreeg, dal 't Gekke Ger- ret en gien een andes was, die sien rotten elke morgen weeran de vrij- hied gaf. Kees Brol. kolossale prijzen bekeek vroeg zich af, hoe de horeca het daar ooit voor heeft kunnen doen. Een paar voorbeelden: koffie en thee twintig cent, een glas pils een kwartje, een beste borrel veertig cent, een glas wijn of Vermouth vijf en zeventig cent en een portie bit terballen vijftig cent. De twee dubbeltjes, die wij op deze gezellige middag temidden van alle vrienden van de heer Smidt, offi cieel schuldig waren voor ons kopje thee, raakten wij - merkwaardige gewaarwording! - slechts met de allergrootste moeite aan de ober kwijt - nóg meer moeite kostte het ons duidelijk te maken, dat wij wel degelijk een bewijsje van betaling verlangden, het gebruikelijke "briefje" voor de belastingen. Al leen dit curieuze document lijkt ons, een week later, al heel wat meer dan twee dubbeltjes waard Sch. Zou het Hotel De Pauw aan de Sta tionsweg het eerstvolgende hotel- bedrijf zijn in de steeds langer wor dende reeks van verdwenen hotels in Leeuwarden? De heer Boelens, eigenaar van het hotel, deelde ons mee, dat hij de zaak gaat verlaten. Het is nog niet bekend of er een opvolger komt en zo ja, wie dat zal zijn. Weer een hotel minder in Leeuwarden N.V. Expl. Mij. „Lauwersoog" HOTEL- EN RECREATIEBEDRIJVEN Telefoon 05100-31323 SKOL International Dort m 7 Breda-Roya I Coca-Cola - Fanta Sparks Bitter Lemon Kinly Tonic - Sprite Jonge Jenever Vieux St. André Overig gedistilleerd Port-Sherry -Verm. Koffie Thee Wijn: fles/glai Long drinks Jus d' orange - O/",;. INCL. SERVICE ON B T W. Totaal

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 7