NOG MEER HERINNERINGEN AAN DE VROEGERE WEERKLANK 'T KLEINE KRANTSJE Op de herinneringen van Oene Hollander aan de vroegere Weer klank - geweldig dat hij al die namen van bewoners nog weet - toch van mijn kant een aanvulling. De foto in nummer 341 geeft in de eerste deur weer vrouw Kruisinga (Pietsje) op de hoek van het Hoog- pad met „Klompen te koop" boven de deur, wat slaat op de bezigheid van haar man, klompen verver of zo wij het noemden, „teerder" bij kiompenhandel Van der Mey op de Tuinen. MIS Mis is Oene als hij vermeldt, dat Brugman in het middelste woninkje huisde. Brugman woonde op de Tuinen naast Bolman, later het Le ger des Heils. Er stonden op dat streekje van het kleine pleintsje twee huisjes, in de hoek mijn grootouders, met de pe- troleumkar in de bleek en ernaast mijn oom en tante Hoen, die in brandstoffen deden. De genoemde Aaltsje van het Laag- pad heeft de „porderij" van mijn grootvader overgenomen, hij werd er te oud voor. Aaltsje is mij bekend als „Dokkumer Aaltsje". Het hele straatje versperd, wanneer pliesje Dekker met de driewielerbran- caard in de Weerklank kwam In dat hok tastte oom zijn lange turf, baggelaars, vuuraanmakers, tal hout, aanmaakhoutjes en briketten op, er was toen dus geen plaats voor de handkar. Deze stond naast het hok. Eens heeft deze kar Japie als leger stee gediend toen hij na onenigheid de nacht heeft doorgebracht in deze kar. 's Morgens werd hij gedeelte lijk bevroren gewekt, zijn toestand was zorgelijk en een been moest worden geamputeerd.Bij het Laag- pad zijn de hüskes niet vermeld twee hüskes voor vier gezinnen en die twee hüskes stonden ongeveer tegenover eerder genoemde Aaltsje. OP DE POT Daags werden deze hüskes naar behoefte gebruikt en 's avonds wer den de boodschappen of in de em mer onder de waterkraan in het gan getje of op de pot gedaan. 's Morgens werd dan de inhoud op de kolk in het straatje geleegd. Aan het Hoogpad en elders waren deze hüskes op de zolder, waar ook de kinderen en eventueel kostgan gereen plaatsje vonden, het was een heel gedoe als de ouderen naar 't hüske moesten terwijl de kleineren sliepen. De „tontsje mannen" heb ben in die tijd heel wat zorgen gehad om deze tontjes heelhuids te verwisselen. De woninkjes waren zo vochtig dat de muren boven de school regelmatig geteerd moesten worden om het opdringende vocht tegen te gaan. En hoevelen zullen de verrotte vloeren hersteld hebben met stukken blik van theekisten? MELK BU ELLENS Hoeveel T.B.C.-gezinnen gingen melk halen bij Ellens op de Grachtswal? Velen maakten ge bruik om in het St. Antoon gortsoep te halen of te eten. Om te eten ging de jeugd gewapend met een ijzeren lepel naar het soephuis. Maar er moest met eten gewacht worden tot allen een bord voor zich hadden en de voorganger zijn gebed gehouden had. Deze „kwelling" duurde vaak zo lang dat de soep al bijna koud was. Het A.B.C. dat op straat door de jeugd werd opgezegd was in schril contrast met wat de voorgan ger hen zojuist had voorgehouden. De neringdoenden waren de mensen die ook goed waren om voorschot ten te geven bijvoorbeeld als de jeugd om gezondheidsredenen naar een vakantiekolonie moest. Deze jeugd kreeg van school dan een pa piertje mee, waarop stond dat van onderkleding e.d drie stuks meege nomen moest worden, en dat moest dus worden aangeschaft. Die „pip se" jeugd van toen zijn als de „mo de" poppen van nu, alles verandert maar ook ten goede? De „nering doenden" kregen de vijftien of twintig gulden met stuivers en dub beltjes terug. Jansma de broodslijter had de spreuk van „Morgens laat, de hele dag laat" op z'n kar staan. NACHTARBEID Dit sloeg op de regeling van de nachtarbeid voorde bakkers waarbij vers brood niet vóór tien uur 's mor gens verkocht mocht worden. Het blad „De Telegraaf" heeft het be staan een ontroerend stuk te schrij ven dat zonder het vers kadetje 's morgens het leergenot der jeugd sterk zou verminderen, is dat waar gebleken Over de bleekjes kunnen we kort zijn, dat waren veelal mod- derhopen, waarin soms een een zaam konijn en de troep voor de vuilophaler stonden. Als Hollander spreekt over het „pikschieten" om geld vermeldt hij niet, dat als een straatagent dit zag, het geld door de agent werd opgepakt en dat deze gezagsdrager dan even later in de richting van hel kroegje van Spiek aan het Vliet verdween. Regelmatig dook een agent op om toezicht te houden op de jeugd en op het kleedje kloppen dat na tien uur 's morgens verboden was. Als je nu een straatagent wilt zien zul je naar het Friesch Museum moeten gaan. DE BRANCARD Wanneer door een ongeval of iets dergelijks iemand vervoerd moest worden naar 't stadsziekenhuis ver scheen de brancarddriewieler om de getroffene te vervoeren; dan was het hefe straatje ineens volledig ver sperd. Hoe- vaak zou het dokters- fietsje met het beruchte abortus koffertje bij bewoners gestald zijn in de gang, want dat moest als zo vele dingen „stiekem" gebeuren. Dan tot slot nog over de huisjes waarvoor soms een bord stond waarop vermeld dat er een bidstond gehouden zou worden, stoelen vervolg op pag.il voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Publlcl- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Nee, best was het niet, de behuizing in de Weerklank, maar wat kon het er toch gezellig zijn!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3