DIRECTEURSWISSELING BIJ EEUWFEEST VAN HET ORANJEHOTEL T IS EN BLIJFT EEN BONN EM A X szo 5 Het is dit jaar precies een eeuw geleden, dat aan de Stationsweg in Leeuwarden het Oranjehotel werd opgericht. Het jaar daarvoor, 1878, had de stalhouder Cornells van Wely op die plaats tegenover het spoorstation de nodige grond gekocht om er z n Stationskoffiehuis, Heerenlogement en Stalhouderij te vestigenZijn besluit juist hier te bouwen zal zonder twijfel genomen zijn omdat enkele jaren eerder de veemarkt was verplaatst van het Ruiterskwartier naar de open ruimte ten westen van de Sophialaan. Op een steenworp afstand ervan zat Van Wely er, zowel met zijn "Logement" als met zijn stalhouderij werkelijk ideaal. 1. Eeuwke Mensonides bleef tot de Tweede Wereldoorlog in het Oran jehotel de scepter zwaaien. In deze oorlogsjaren kreeg het hotel ver schillende bestemmingen, waar voor het niet was gebouwd: eerst zaten de Duitse bezetters er in, daarna vonden onze bevrijders er een tehuis - ook is het als hospitaal gebruikt. DE BONNEMA'S Pas in september '47 kreeg het rijzi ge gebouw aan de Stationsweg z'n hotelbestemming terug: op de twin tigste van die maand kwam de van Workum gekomen heer Germ Bon- nema er in. Eerst alleen, later met z'n uit Indonesië teruggekeerde broer Henk en tenslotte weer alleen exploiteerde Germ Bonnema de zaak met de allure van de ouder wetse gastheer in de beste zin van het woord. Hij bezorgde het hotel een naam, die niet alleen landelijk, maar ook internationaal bekendheid kreeg. In 1954 rustte Bonnema een aantal van zijn hotelkamers uit met een douche en dat was - nog maar een kwart eeuw geleden! - iets ge heel nieuws voor de hotelwereld in Leeuwarden. Daarna werd de za- lenaccomodatie uitgebreid en werd het hotel ook van een lift voorzien. METAMORFOSE In 1973 volgde een gehele meta morfose, waarbij ook de Pips Pub werd ingericht. En nu, in dit jubileumjaar, is het Oranjehotel aanzienlijk uitgebreid door nieuwbouw aan de kant van de Van Swietenstraat, waardoor o.a. het aantal hotelkamers van 44 op 81 kwam en de zalenaccommodatie tot zeven ruimten met een capaciteit van 5 tot 500 personen werd ver groot. Tot de tweede wereldoorlog heeft het Oranjehotel er nog zo landelijk uitge zien. Dit plaatje is in het midden van de dertiger jaren gemaakt. Vader en zoon Germ en Frans Bonnema Overigens moeten we aannemen, dat Van Wely's voermanderij de eerste tientallen jaren belangrijker is geweest dan zijn koffiehuis en lo gement. In de Geschiedkundige Be schrijving van Leeuwarden 1846-1906, geschreven door stads archivaris Rinske Visscher en ver schenen in 1908, zoeken we de naam van het Oranjehotel tever geefs. HERBERGEN Wel worden, in deze nog steeds veel geraadpleegde geschiedschrijving, tal van andere "herbergen" ge noemd - de Klanderij, de Bleek, de Roskam, het Graauw Paard, de Blauwe Poort, de Roode Boer, het Oud Blauwhuis en de Grote Bonte koe om er maar wat te noemen - het Oranjehotel echter niet. En toen, 1908, zat Van Wely er al niet eens meer in en werd het Oran jehotel al een jaar of vijf door Mar- tinus Vermeulen geëxploiteerd. Deze Vermeulen, oorspronkelijk uit Harlingen afkomstig, was in tegen stelling tot Van Wely, een volbloed horecaman. In zijn tijd werd dan ook de grondslag gelegd voor wat in de volgende decennia zou uit groeien tot veruit het grootste en belangrijkste hotelbedrijf in Leeu warden Vier jaar voor het veel te vroeg overlijden in 1935 van onze ver dienstelijke stadgenoot Vermeulen kwam het Oranjehotel in handen van de heer Eeuwke Mensonides, die tot dat moment beheerder was geweest in de Friesche Club. Men sonides was getrouwd met een dochter van de bekende. Yke de Jong, die een herberg had op de plaats waar later het moderne Spoorzicht werd gebouwd. In 1921 werd het Oranjehotel als het eerste bedrijf ingeschreven bij de Kamer van Koophandel - het be drijf kan zich nog altijd beroemen op het curieuze registratienummer Ook kon er onder de nieuwbouw een parkeergarage worden gereali seerd: 22 wagens zullen er een plaats kunnen vinden. Wanneer dit nummer van 't Kleine Krantsje verschijnt is het uitgebrei de Oranjehotel juist geopend door de Friese Commissaris der Konin gin - tegelijkertijd heeft de heer Germ Bonnema de directie van de B.V. Gebroeders Bonnema geheel overgedragen aan'zijn zoon Frans, die trouwens al jaren aan het bedrijf verbonden was. Dit zal niet betekenen, dat de gasten de heer Bonnema senior voortaan niet meer aantreffen in de zaak - het zal hem na twee en dertig Oranje- hoteljaren wel de grootste moeite kosten er buiten de deur te blij ven is er een keer brand geweest op een plaats, die de meest fantasierijke romanschrijver nauwelijks verzin nen kan: boven in de oude Oldeho- ve! Het vuur ontstond er op de 20e juni 1739 en zodra het ontdekt werd, stelde men alles in het werk om de brand te blussen. Gevreesd werd, dat het vuur de zware balken zou verteren, waaraan de klokken hingen - de ramp voor de toren zou dan niet te overzien zijn geweest. Gelukkig echter zagen de blussers hun werk spoediger dan gedacht was met succes bekroond, vooral ook dank zij het zeer kordate ingrij pen van een jongen van het Vliet, een zekere Heerke Louws, die er door de magistraat dan ook voor werd beloond met twintig dukaten. De soldaten, die ook bij het blussen hadden geholpen, werden op kosten van de stad getracteerd op jenever en bier en op pijpen en tabak. Toen deze. in onze ogen merkwaardige, foto van het stationsgebouw werd gemaakt, be- leert dus uit 1871Links de molen, die aan de Hollanderdijk heef gestaan en waarvan stond het Oranjehotel nog nietHet zou eerst acht jaar tater z'n deuren openen; de foto da- slechts het stenen onderstuk nog bestaat.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 5