VOOR DE EERSTE MAAL GEEN ENKELE FOUTIEVE OPLOSSING Voor de rechter LEEWADDERS, WAAR IS DIT SCHINKEVRETERS ONZE FOTOPRIJSVRAAG 9 Wat we met onze fotoprijsvraag 'Leewadders, waar is dit?'nog niet eerder meemaakten beleefden we nu: er kwam ditmaal geen enkele foutieve oplossing bij ons binnen en de ettelijke tientallen abonnees, die ons hun antwoord deden toekomen wisten allen dat het afgebeelde "deftige herenhuis" aan de Nieuwestad heeft gestaan en er trou wens, in gewijzigde vorm, nog steeds staat. Het is het pand Nieuwestad 51, waarin nu een zaak is gevestigd met de naam het Oosters Paradijs. Ver scheidene inzenders wisten ons te berichten - en we hebben dat erg op prijs gesteld - wie de vroegere be woners van dit pand zijn geweest en wie er woonden, toen, heel lang geleden, de foto werd gemaakt. TANDARTSEN "Vroeger woonden hier de tandart sen Leopold en Leopold-Postma" aldus - o.a. - mevrouw D. C. de Langen-Haak uit IJmuiden en me vrouw T. Kuizinga-Drent voegt daar aan toe, dat later de oogarts Ten Thije er heeft gewoond. vervolg van pag. 1) vertrouwd zijn met de bijnaam Schinkevreterssteeg. Doordat de muren van een van de belendende panden opgetrokken zijn uit kolossale kloostermoppen, hoort de steeg tot de interessantste van alle kleine slopjes en steegjes in de stad. Bovendien liep de steeg niet rechtuit rechtaan, maar maakte ze al gauw een hoe^ van negentig graden en ging ze, een klein eindje maar, achter de huizen van de Monnike- 'Het huis werd indertijd bewoond" aldus de heer Bergsma, "door me vrouw Visser, voogdes van het Old Burger Weeshuis, maar het kan ook mevrouw Quintus zijn geweest. Ik heb er voorde toenmalige vader van het weeshuis wel eens een bood schap moeten doen. Van 1919 tot 1932 ben ik in het Old Burger Wees huis aan het Zaailand geweest." POLITIEBUREAU Mevrouw A. Hoekstra-Oppenhuis te Leeuwarden schreef ons, dat ze eerst dacht het gefotografeerde pand te kunnen vinden aan de Eewal. "Maar vandaag waren we even thuis van de camping en ik heb toen muurstraat langs - het gaf het straatje een aparte bekoring. Wat vroeger onmogelijk was kan nu wel: de steeg geeft nu toegang tot de ruimte achter de huizen aan de Nieuweburen, die daar pas zijn her bouwd. Via het eegje van de Pot- bakkersplaats, in ere hersteld, maar nu ook zonder naam, komt men dan op de Nieuweburen uit. De officiële naam van de steeg zou ons herinneren aan een Frederik, prior van het Jacobijner klooster. nog even op de Nieuwestad gezien en daar houden we het nu op, omdat de deur van het politiebureau nog net zichtbaar is". Ook andere inzenders kregen juist door die deur van het vroegere poli tiebureau absolute zekerheid, maar verschillende anderen, die buiten Leeuwarden wonen, hoefde zich niet ter plaatse te oriënteren om te weten, dat het huis aan de Nieuwe stad stond, zoals de heer S. Pasnta uit Drachten. "Dit moet volgens mij zijn het huis aan de Nieuwestad, waar voorheen oogarts Ten Thije heeft gewoond. Daarna was hier de meubelzaak van De Vrij naast het pliesiebureau". DE VRU Die laatste opmerking was opval lend, omdat betrekkelijk weinig in zenders zich blijkbaar deze meubel zaak herinnerden - heel velen schreven over de Leopolds en Ten Thije, maar de meubelzaak van De' Vrij werd maar door enkelen ge noemd. Mogelijk echter, dat het een rol heeft gespeeld, dat we duidelijk een woonhuis afbeeldden en geen winkelpand. "Ik heb enige malen verstek laten "Jou mol ik - is het niet met een mes, dan met een dollik". Dat zei W. van G., toen hij Maandag 5 No vember om kwart over eenen te Leeuwarden door de politie werd aangehouden. De man kan het zich niet meer herinneren, want hij was dronken. De politie vond het geopende mes in 's mans zak en noemde het een dolk, omdat het vastgezet kon worden. Verdachte: "Ik gebruik dat mes in mijn werkplaats" Andere messen knippen altoos toe en zijn dus bij het bewerken van planken niet te ge bruiken." "Kantonrechter: "In de werkplaats kun je ze wel bezigen, maar niet op de openbare straat. Op het Olde- hoofsterkerhof had je toen die ge opende dolk niet noodig". Ambtenaar: "In elk geval was het een verboden wapentuig" Eisch: fl 8,- of 8 dagen hechtenis. Vonnis: fl 5,- of 5 dagen hechte nis. Kantonrechter: "In elk geval was het voor onmiddellijk gebruik ge reed en jij miste de zelfcontrole". (1935) dat hier weleer achter lag. Via de steeg kon hij het klooster bereiken. De vijf huisjes, die vroeger aan de steeg hebben gestaan, zijn of ver dwenen, of niet meer bewoond. Toch wonen er sinds kort, strikt ge nomen, weermensen in de Sint Fre- deriksteeg. Bij een recente restau ratie immers is - heel merkwaardig! - de toegangsdeur van het hoekpand van de Monnikemuurslraat naar de zijmuur verhuisd en die zijmuur staat dus in de Sint Frederiksteeg. Maar om nu te zeggen, dat er hier dus nog altijd schinkevreters zijn, nee, dat gaat ons net even te ver. gaan" schreef ons de heer Joh. de Jong, "maar hier ben ik dan weer. OP DE SNOR De laatste opgaven waren nogal moeilijk en daar ik een liefhebber ben van vissen, deed ik het mij niet aan tijd om "op de snor te gaan". Welnu, dat heeft hij deze keer dus wel weer gedaanmaar het begeerde prijsje kwam er ook nu voor hem (nog) niet uit; winnares van de drie antieke afbeeldingen van Leeuwar den werd mevrouw T. Kuizenga- Drent, Willem de Zwijgerstraat 5 te Baflo in Groningen. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag 'Leewadders waar is dit?" We gaan weer drie 'antieke afbeeldingenverloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 9