B 1 |3| a Modem" WILSON GLENNY 13 1 'tSP 55 ROMIKA- SPECIALIST Voorstreek 46 - Leeuwarden Fa. B. Stoffels meer dan 100 jaar Hb Banketbakkerij I 13 osrna 2X *=1 u, .V S// U_L ll in' ÜT-M^-G C is onbetwist U vindt ze alleen op 't Kleine Krantsje 15 jaar 'n begrip voor de roker Naauw 14 - Tel. 23901 Ook Uw adres voor Staatsloten e°*»< Voorstreek 34 LEEUWARDEN Telefoon 23827 Specialiteit: Berenburggebak Voorstreek 33 LEEUWARDEN Telefoon 23589 0% ai HEIMWEE U wilde graag weten wat voor mij 't Kleine Krantsje betekent'? Wel, het is voor mij 't fijnste krantsje dat er bestaat, een stukje van thuis. Als ik er een van de post heb, tel ik de dagen, dat het volgende Krantsje komt. En lees het van a. tot z, zelfs de advertenties, want 't is allemaal van thuis. Je bent nu eenmaal Leeuwarder en dat blijf je. Nou moet ik eerlijk zeg gen, ik woon zo'n 25 jaar in Holland en heb 25 jaar heimwee naar Fries land. Veel groeten en; nog veel meer dank voor 't Krantsje. Abcoude I. ZuiderveldHHalbesma TOT HET EINDE Voor goed tien jaar kwam een Fries, geboren in Harlingen, bij ons aan huis met een paar Kleine Krantsjes. Hij zei; jullie zijn Leeuwarders, misschien willen jullie die wel le zen. Nu, zodoende zijn wij lid ge worden. Al lang uit Leeuwarden, maar wij zouden ze niet willen mis sen; dus; Kleine Krantsje tot het einde! Hoensbroek Fam. v. d. Meer-de Graaf NIET MISSEN Meer dan een herinnering aan mijn jeugd en mooie stad Leeuwarden is 't Kleine Krantsje voor mij. Ook voor mijn man, die geboren en ge togen Drachtster was, was het een welkome gast. Hij leegde de brie venbus en had het dus eerst te pak ken. Daarna kon ik genieten van de ge- Kostuums van hoogwaardige kwahteit zellige verhalen en schoolfoto's. Vooral van de mooie platen van oud Leeuwarden. Waarbij je het gevoel krijgt, wat is er toch wat verloren gegaan. Sinterklaas 1964 heb ik mijn mooi- weer. Het vierkant, waar we kinik- kerden en hinkten. Waar je kon hoepelen, jongens met ijzeren, wij meisjes, met houten hoepels. Jongens, die mij nazaten ,,Die meid praat Fries" (dat was onze taal hoogst bij de steunberen op van de Grote Kerk'? Wié durfde door de latrines van het Engelse kamp te kruipen om in de verlaten barakken te komen'? In een van de ruimten stak nog een dolk in het plafond. Lollige Johannes met z n Kwatta van Breda en roomcaramels. 'De room loopt je de neus uit. héééére!" MANNEN LE.EL fWAflOÊN-ASSEN ste Sinterklaascadeau gekregen, nl. een jaarabonnement op 't Kleine Krantsje. Ik ben sindsdien abonnee gebleven. Elke keer zie ik met ver langen uit naar 't Kleine Krantsje. Ik kan het niet missen. Drachten H. Bosma-De Vries ONTMOETING MET VERLEDEN 't Kleine Ktantsje. Een ontmoeting met het verleden. Voor de een telt het weerzien van school- en sport- kameraden, voor de ander het her innerd worden aan oude gewoonten en gebruiken. Weer een ander her kent graag oude huizen en straten', verdwenen gevels. Wie zal zeggen wat het belangrijkste is'? 't Kleine Krantsje is voor ieder die het leest herkenning, herinnering. Wat is een mens zonder geheugen? 't Kleine Krantsje is een welkom geheugensteuntje. Als de Nieuweburen, waar ik ge boren ben, genoemd of afgebeeld wordt, dan weet ik het allemaal thuis) en dan net meer steegjes en sloppen kennen, dan de achtervol gers. En zo ontkomen. Johannes op de markt met zijn „Kwatta van Breda, hééére! Room caramels, hééére! De room loopt je de neus uut, hééére!" Achtereen witte ijswagen aanhollen in de hoop vooraan te staan als er ijs afgeleverd werd bij Efdé in de Breedstraat. Als de bezorgers hun grote ijzeren haken in de ijsstaven sloegen om die naar binnen te trek ken, dan vielen er soms stukjes af. Ook dwalen door de binnenstad. Wie hadden ooit in die grote statige éJouAef huizen gewoond'? Door de Prinsen tuin. Welke prinsen hadden daar vroeger gewandeld of zich laten rij den'? Kijken naar de oranje appeltjes boven een deur van de Grote Kerk. Wie kwam er na een aanloop het Op de Nieuweburen wonen. Dat betekende tussen de Joden. Vrien din zijn met Sari Leefsma, die in huis was bij de deftige dames Zen- dijk, die ons op regenachtige mid dagen voorlazen uit de Tsjenneren- ne, dat was een Joods vrouwen boek. Met haar mee naar de sjoel. Langs een trapje omhoog stomme len en boven, van achter een hek neerkijken op die vreemde luid ruchtige jodenkerk. Voor je moeder bij een bakker in de Sacrementsstraat jodenhoeken moeten halen, maar dat woord niet durven uitspreken uit angst een Jood te beledigen. Ze dan maar aanwij zen: „Tien van die koeken." Mijn vader, die altijd diep zijn hoed afnam voor de rabbijn. Mijn moe der, die bij de buren op vrijdag avond de lamp aanstak. Leeuwarden. Dat was soms met het pontje over. En van je vader niet op de Weaze mogen komen. Te laat op school omdat bij „Lips" op de Voorstreek een mecaniek draaide. Een dienstbode met lange blauwe rokken kwam verrassend door een openklappend deurtje, een dienblad in de hand. Met kleine schokjes schoof ze door de hele etalage, vlak langs de ruil waar je met je neus tegenaan stond. Dan verdween ze weer door een ander deurtje, heel spannend. Of je stond te lang te kijken bij een kapper op het Vliet, waar een „he remiet" in de etalage stond te knik ken. Het was een zeepreklame, meen ik. In een steegje bij het Vliet zaten sigarenmakers in een half donker vertrek sigaren te rollen. Je hoorde ze hoesten. 's Zondags werden er soms bulletins aangeplakt als er een natuurramp of een misdaad te melden was. En om huizen met een papier „besmette lijke ziekte roodvonk" moesten we net een boog heen lopen. Geen schokkende gebeurtenissen, nog minder van historische beteke nis. Wel fijn er nog eens aan herin nerd te worden. In 't Kleine Krantsje. Beilen Dieuwke Winsemius UNIEKE UITGAVE In al z'n eenvoud brengt "t Kleine Krantsje" een brok volksaardige cultuur en een brok historie. Daar naast vervult het een bindend ele ment in de Leeuwarder gemeen schap, die, met een glimlach van herkenning, zich elke veertien da gen aan de inhoud van deze unieke uitgave kan laven. Hulde en profi ciat! Leeuwarden LANG LEVEN R. de Graaf Ter gelegenheid van de 15de ver jaardag van ,,'t Kleine Krantsje", wil ik graag even reageren met op de eerste plaats: heel hartelijk gefeli citeerd met dit jubileum. Ik wens ,,'t Kleine Krantsje" een heel lang en voorspoedig leven, zo dat wij als lezers van het blad nog vele jaren zullen mogen genieten van de gezelligheid en de vele her inneringen die dit bij ons oproept. Voor mij liggen die herinneringen niet meer zo dichtbij en dan is het heel plezierig om nog eens iets te lezen uit de tijd toen ik nog jong was. 'k Zal proberen om nog eens iets op te schrijven uit die tijd. Maar nu nogmaals gefeliciteerd met dit jubileum en heel veel geluk voor de toekomst! Emmeloord M. Kuiper-Kroes (Meer lezers klommen in de pen op pagina 25

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 13