FRIESE VRIJ WILUGERS NAAR FRANKRIJK Weda D&A 15 JAAR LEEWADDERS, WAAR IS DIT 27 NA SLAG BIJ WATERLOO Op de achttiende juni 1815 maakte de vermaarde Slag bij Waterloo een einde aan de Napoleontische overheersing van grote delen van Europa. De laatste legers van Napoleon leden hier een beslissende nederlaag tegen de verenigde legers van Engeland, Pruisen en Nederland. Tot de duizenden, die hier hun leven lieten hoorden ook enkele Friezen Pieter Tjebbes Westra uit Hantum, Broer Amies Broersma uit Greonterp en Jan van Sisseren uit Heerenveen. Het fatale verlies van Napoleon leidde het einde in van de "Honderd Dagen de slotperiode van de heerschappij van NapoleonDe schermutse lingen, die nog plaats vonden na de achttiende juni waren van weinig betekenis meer. De vijf en zestig vrijwilligers van de compagnie infanterie jagers, die bijna een maand later, op de der tiende juli 1815, uit Leeuwarden vertrokken met bestemming IVlons in Frankrijk, kwamen dan ook niet meer in de slag. In oktober, drie maanden na hun vertrek, waren de mannen alweer in Leeuwarden te rug, zij het niet meer voltallig, want een van hen overleed in het Franse land. De herinnering aan deze nadagen van Waterloo is bewaard gebleven dank zij Bavius Antonius van Hijlc- kama, een van die vijf en zestig vrijwilligers en later gemeentese cretaris van de gemeente Gaaster- land, die op zeer onderhoudende wijze een dagboek heeft bijgehou den. Enkele fragmenten uit dit dagboek willen we graag voorde lezers van't Kleine Krantsje overschrijven - hier komt het begin; in de eerstvolgende drie nummers brengen we nog een aflevering. St. Saulve, 16 Aug. 1815. Ik had heden de vvagt op de voorposten. Valenciennes ligt maar een quartier uur gaans van ons, en wij kunnen de fransche schildwagten, zijnde douaniers en nationale guardes duidelijk zien staan. Onze hoofdwagt is in eene oude smederij en is vrij morsig. Gelukkig zijn hier twee goede herbergen, in eene van welke wij onze sociëteit hebben opgerigt bij monsieur Fally Jolie, een lee- lijke schoelje van een Franschman, doch zijne dogter mamzei Izabelle is zo veel te liever, en een vriendelijke aardige meid. Het andere logement is van Mr. Potin Fatin. Dog hier is niet veel te doen. Onze Colonel geeft ons hoop van eerstdaags permissie voor ons te zullen verkrijgen om naar Valenciennes te gaan. 17 Aug. Heden worden Nauta en ik gescheiden, dewijl ik, mijn broeder, Schelle en Biersma ga logeeren bij een Monsr. Delvolé Jozef, alwaar wij het heel goed hebben, zijnde een rijke of tenminste welgestelde boer. De familie bestaat uit man, vrouw en twee lieve, aardige dogters, de oudste Aurelie en de andere Charlotte en een zoon van 10 a 11 jaar, een hubsche familie. De mama des huizes is zeer met ons ingenomen en wij zijn het niet minder met deze twee lieve meisjes, die voor haare stand zeer wel zijn opgevoed en te Valenciennes hebben school gelegen. Ik heb thans het genoegen om op een goed bed te mogen slaapen, hetwelk mij zedert Mainz niet heeft mogen gebeuren. 18 Aug. Niets bijzonders. Gaan een wandeling in den omtrek doen en houden ons coffyhuis in eene herberg, alwaar alle zondagen de bals champêtres onder eene daartoe expres vervaardigde tent worden gehouden. Doch thans hebben de Fransche boerinnetjes en boeren geen lust daartoe, dewijl het te vol militairen ligt. Men heeft hier aanzienlijke boerderijen of op zijn fransch gezegd fermes. De menschen zijn hier zeer welleevend en vriendelijk en schijnen zeer met ons ingenomen. In dit dorp heeft men nog eene oude abdij, die thans onbewoond is. De ruines zijn nog aanweezig en leeveren een pittoresk gezigt. Men wandelt over dezelve hee- nen. Alles is met boomen en groen bewassen; van binnen is meest alles ingevallen. De tuin is zeer groot en schijnt vrijwel aangelegd te zijn geweest, doch thans is alles wild en woest, daar de allées in het bosch meest alle zijn digtgewassen Alles is door een hooge en sterke muur omgeeven. Hier schreef ik mijn naam op eene der platanen agter de ruïne. 20 Aug. Ik ging deeze morgen met mamzei Aurelie naar de mis, doch verstond er niet veel van. De kerk beteekent niet veel en is niet zeer fraaij gedecoreerd. 21 Aug. Hedeq wierd er een plan tot een feest op den 24 Augustus ge maakt, zijnde de verjaardag van onzen Koning. De majoor van Schelle en luitenant Lutjes komen bij ons dineeren en wij amu seeren ons heel wel. Ik heb weder de wagt met Tinco. PROFICIAT vfcfc' 0^^ Erkend reklame-adviesburo Leeuwarden Tel. 05100-29247* v;- Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?'We gaan weer drie "antieke afbeeldingen" verloten onder abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat I 8921 BP Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 27